Ulosotto

Hei kaikki ulosotossa olevat !
Aktivoitukaa hei edes vähän ! Kuulemma 250.000 ihmistä on ulosotossa. Kansalaiaisaloitteen läpiviemiseen eduskunnan käsittelyyn tarvitaan 50.000 allekirjoitusta.
Menkää www.kansalaisaloite.fi. Ehdotus 1. Yksityisten perintätoimistojen kieltäminen lailla. Ehdotus 2. Varattomat .... Armahdetaan veloistaan ja laaditaan uusi tasavertainen korkolainsäädäntö.
Mitään ei tapahdu, jos ketään ei mikään kiinnosta. Mahtava voima persaukisilla. Tehdään jotain !!!!

19

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsdfsdf

      TäTä taas itse olen yli 5v maksanut perse ruvella ulosottoon.
      En allekirjoittanut ehdotusta.
      Ihan järjettömiä, edistetään tuommoisilla velkaantumista.
      Varsinkin kevytmielinen velkaantuminen kukaan ei maksa mitään koskaan takaisin. Kun ei tarvitse.
      Rehelliset laskunsa maksavat ihmiset kärsivät kun pankit eivät enään anna lainaa riskit ovat liian suuret .
      On siinä varmasti hyviäkin kohtia mutta tuommoiset armahtelut kannattaa unohtaa.
      Näin se vaan on elämässä on pystyttävä kantamaan valintojensa seuraukset.

    • velkaaa

      Samaa mieltä 'dfsdfsdf':n kanssa. Onhan meillä jo velkajärjestely olemassa ja näyttää sinne jo ns kevytmielisesti velkaantuneet pääsevän. Minullakin on kymmeniä tuhansia uo-velkaa, joita palkasta kerran kuussa lyhennän. Kyllähän mielelläni sen 800-900 €/kk muuhunkin käyttäisin, mutta moraalitonta olisi olla maksamatta velkoja,kun itse olen ne aiheuttanut ja maksuvaraa on. Sitä paitsi uo-velallisen asema on ymmärtääkseni nyt jo parempi kuin esim 90-l. Korot ovat matalammat, perintätoimiston perinnän voi keskeyttää ja pyytää päästä suoraan ulosottoon, uo-velasta maksetaan ensin pääoma pois ja sitten vasta muut kulut.

    • Kerttuli42

      No mulle on ainakin kahden suuren kaupungin velkaneuvojat kertoneet, että kevytmielisellä velkaantumisella ei todellakaan pääse nykyisin velkajärjestelyyn! Oma velkaantumiseni lasketaan kevytmieliseksi, kun avioeron jälkeen jäin puille paljaille ja otin sitten muutaman luottokortin ja kulutusluoton, että olisin selvinnyt. Kukaan velkaneuvoja ei ole lähtenyt viemään asiaa velkäjärjestelyn suuntaan juuri em. syystä. Niinpä lyhennän niitä joka kk uo:n kautta.

      • velkaaa

        Ei varmasti heti pääse velkajärjestelyyn, mutta jos tulot on pienet ja velkapääoma ei useamman vuoden uo:n jälkeenkään pienene, niin sitten voisi vj:yyn jo päästä. Onhan noita esimerkkejä näillä sivuilla ja muuallakin useampia. Tuskin kaikki niistä kirjoittajista on provoja. Mutta ilmeisesti sinulla kohtuulliset tulot ja velat pikkuhiljaa pienenee. Itsellä noin 50 000 € uo-velkaa ja viisi kokonaan maksettu pois.


    • 2+2

      Jottain pitäs tehrä juu. Pitäs vaan ensin miettiä. en tiedä kumpi noista aloitteista on huonompi. Sääli että hyvä idea on pilattu moisilla tekeleillä

    • Mikä ois parempi idea ?

      • miten olisi

        Olisiko ihan mahdoton ajatus elää varojensa mukaan? Ja jos on pakko ottaa lainaa - kuten useimmiten on ainakin asunnon hankintaan - kannattaisiko miettiä, mihin rahkeet riittävät?

        "Kaikki-mulle-heti" -periaatteella elevät ihmiset valitettavan usein päätyvät velkakierteeseen, mutta minusta ei todellakaan ole reilua, että velat tuosta vain annettaisiin anteeksi. Joku ne hassatut rahat kuitenkin maksaa ja velkansa maksamattomien puolesta maksumiehenä on tyypillisesti toinen saman putiikin velallinen, jolta peritään entistä suurempia luottokustannuksia.

        En ole velkajärjestelyä vastaan, mutta siinäkin pitäisi nykyistä paremmin pitää mielessä vj-lain alkuperäinen ajatus: auttaa ihmisiä, jotka evät selviä veloistaan odottamattomien ja omasta toiminnasta riippumattomien syiden, kuten työttömyyden, sairauden tai puolison kuoleman takia.

        No, tuli kai selväksi, että EN allekirjoita aloitetta.


      • 2+2

        No ensinnäkin ihan tajuton idea presentuaalisieta perintäkuluista. 30% isosta velasta vasta kultakaivos olisi. Perintätoimistojen kieltäminen, vaikka houkutteleva ajatus onkin, ei sovi yhteen elinkeinonvapauden kanssa. Eikä ongelma ole kenelle ne ylisuuret kulut menevät vaan ne ylimitoitetut kulut itsessään.
        Ratkaisu on siis saada järkevät maksimit perintäkuluille ja siinä samassa ylipäätään kieltää suoraan ulosottokelpoisten maksujen paisuttaminen. Nilllle yksi huomautus ja voudille senjälkeen.

        Velka-armahduksenkin toteuttaminen varattomille on käytännössä mahdoton toteuttaa. Kaikki velalliset pyrkisivät varattomiksi. Yksinkertaista sensijaan olisi aloittaa lopullisen vanhenemisen laskeminen velan syntymissetä eikä oikeudenpäätöksestä. Loppuisi ääliömäinen velkojen roikottaminen ja usein laittomien kulujen paisuttaminen

        Lisäksi riidattomat velat voisi laittaa perintään ilman oikeuskuuja, siis vouti suoraan asialle. Oikeuteen mentäisiin vasta jos velallinen kiistää velan, taas jäisi turhia kuluja pois


    • Ainahan on maksettava eikösjuu, mitä tässä maailmassa velkaantuu. Tarkoitinkin vain, että nuo lisäkulut olisi saatava pois.

      • miten olisi

        Mutta aloituksessasi mangut tukea ja allekirjoituksia myös sille aloitteelle, jonka mukaan vähävaraiset olisi armahdettava veloistaan.

        Mitähän nyt oikeasti sekoilet? Ja jos näiden kahden kansalaisaloitteen takana on tämän tason "ajattelijoita", taitaa sekin kertoa jotain aloitteiden tasosta.


      • miten olisi kirjoitti:

        Mutta aloituksessasi mangut tukea ja allekirjoituksia myös sille aloitteelle, jonka mukaan vähävaraiset olisi armahdettava veloistaan.

        Mitähän nyt oikeasti sekoilet? Ja jos näiden kahden kansalaisaloitteen takana on tämän tason "ajattelijoita", taitaa sekin kertoa jotain aloitteiden tasosta.

        Tarkoitin sitä, että ulosotossa on paljon ihmisiä, jotka ovat siellä osaksi itsestään riippumattomista syistä. Kannattaisi heistä tehdä nopeammin yhteiskuntakelpoisia ihmisiä.


      • miten olisi
        huonostimeneesuomi0 kirjoitti:

        Tarkoitin sitä, että ulosotossa on paljon ihmisiä, jotka ovat siellä osaksi itsestään riippumattomista syistä. Kannattaisi heistä tehdä nopeammin yhteiskuntakelpoisia ihmisiä.

        ***...ulosotossa on paljon ihmisiä, jotka ovat siellä osaksi itsestään riippumattomista syistä.***

        Ja heitä varten on jo olemassa velkajärjestelylaki, joka mahdollistaa myös ns. nollaohjelman eli velkojen anteeksiannon.

        Tajuatko edes itse, mitä tarkoitit? Epäilen, että et.


    • jfkfjfkc

      Tää on vähän sama kun rattijuoppo lakiehdotus.
      Ihan kauniita ajatuksia mutta esim . Auto valtiolle oli se kenen tahansa , ei vain toimi.

      • No, otetaan sitten ahmedeita tänne ja jätetään omamme oman onnensa nojaan.


      • miten olisi
        huonostimeneesuomi0 kirjoitti:

        No, otetaan sitten ahmedeita tänne ja jätetään omamme oman onnensa nojaan.

        Tämä yllä oleva aloittajan kommentti viimeistään osoittaa, miten pihalla hän oikeasti on.


      • miten olisi kirjoitti:

        Tämä yllä oleva aloittajan kommentti viimeistään osoittaa, miten pihalla hän oikeasti on.

        Niinpä. Mietin vaan tämän hyvinvointivaltion tilaa. Sinäkö sen pelastat ?


      • miten olisi
        huonostimeneesuomi0 kirjoitti:

        Niinpä. Mietin vaan tämän hyvinvointivaltion tilaa. Sinäkö sen pelastat ?

        Eipä se ole pelastettavissa ainakaan sillä, että kaikki p***saukiset vapautetaan veloistaan ihan siitä riippumatta, miksi he ovat ottaneet velkoja, joita eivät kykene hoitamaan ja miksi he ovat velka-ahdinkoonsa joutuneet. Väitän, että parempi vaihtoehto on pitää tiukasti kiinni siitä, että velat on maksettava. Ja tämä periaate koskisi myös "Ahmedeja".


    • Velkajärjestelylaki toi vain lisäaikaa paperinpyörittäjjille. Sehän se vitsaus täällä on. Ei se yhteiskunta kuule sillä tavalla pyöri. Puolet hallinnosta pihalle, niin johan alkaa kasvua näkymään täälläkin.

      • miten olisi

        Velkajärjestelylaki on nollaohjelmillaan vapauttanut tolkuttoman määrän velallisia kokonaan velkavastuustaan ja vielä suuremman määrän huomattavasta osasta veloistaan. Jos aloittajan tiedot ovat näin surkealla tasolla, niin entistä vähemmän vakavasti otettavia nuo kansalaisaloitteet ovat.

        Ja sitten ap:n nerokas oivallus: "Puolet hallinnosta pihalle.." Ei vaan tullut yksilöityä, mistä hallinnosta on kyse. Velkajärjestelystäkö? Siis puolet kuntien velkaneuvojista ja/tai käräjäoikeuksista pihalle ja johan ovat asiat kunnossa ja "alkaa kasvua näkymään täälläkin." Tämän tason typeryyksiin ei tietysti kannattaisi mitään vastata, ja olkoon tämä minulta viimeinen kontribuutio tähän ketjuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11417
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9810
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      144
      5559
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2583
    Aihe