Helsinki-HongKong:
lennolla täytät maahantulolapukkeen. HK.ssa saat leiman passiisi, varaudu jonottamiseen.
Hongkong-Brisbane:
tarkista että sinulla on viisumi ostettuna ennen matkaa, HK kentältä saa virkailijalta viisumin tunnissakin, maksaa puolet enemmän kuin etukäteen ostettuna. Jälleen koneessa aussien maahantulolapukkeen täyttäminen.
Brisbaneen saapuminen:
passiin leima, virkailija lukee lapukkeen. Virkailijalla oli paksu mappi, jossa oli eri kielellä käännetty lapukkeen kysymykset, suomeksikin löytyi :) matkalaukut läpivalaistaan, virkailija voi kysäistä minkälaista ruokaa olet tuomassa maahan, kun on lukenut maahantulolapukkeesi.
Brisbane-Hongkong:
yllättäen B:n lentokenttävirkailija halusi tietää milloin olimme saapuneet Australiaan(?), ilostui kun näytimme matkatoimiston matkareittiohjelman. Passiin jälleen leima turvatarkastuksessa.
Hongkong: jälleen leima passiin, jonottamista ja maahantulokaavakkeen esittäminen. Jos lappu on kadonnut, virkailija antaa uuden täydennettäväksi.
Hongkong-Helsinki: ruisleipää.
Hki-HongKong-Brisbane: matkan luonne
3
327
Vastaukset
- ruisleipää :D
Kiitos!
- auzzz
Jos on vaan koneen vaihto Honkkarissa, niin tuleeko sillonkin nuo maahantulorituaalit? Kun eikös siellä vaan siirrytä portilta toiselle, eikä ikäänkuin " tulla maahan" lainkaan?
- Perdone.
Joku on siivoillut palstoilta asiantuntemattomasti puhdasta asiatietoa, mutta ei ole joiltakin palstoilta osattu törkeyksiä poistaa.
Tässäkin oli aiemmin tietoa esimerkiksi tietoa Australiaan menosta: viisumi kannattaa ottaa netistä ilmaiseksi, eikä ole ennen ainakaan Hongkongissa tarvinnut viisumeita pelkän välilaskun ollessa kysessä.
Leipiä taas on typerää kuljetella!
Matkaan siis!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244412Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss154138Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2293789Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman273058SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot522771Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132766Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082718"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412397Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling672371K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju1001940