Aamulla läppärini toimi täysin normaalisti, mutta illalla se ei enää käynnistynyt. Virtanappia kun painaa tuuletin käynnistyy, mutta näyttöön ei tule mitään... pelkkää mustaa. Toisella näytöllä sama juttu, pelkkää mustaa... Kone ei lue elvytyslevyä, eikä mene siis edes biosiin... Mitä voisin koettaa tehdä ?
Kannettava ei käynnisty...
8
185
Vastaukset
Kokeile ilman akkua verkkovirran avulla. Jos ei käynnisty niin se voi olla rikki.
- Ota akku ja virtajohto irti.
- Paina käynnistysnappia viitisen sekuntia.
- Pane akku takaisin.
- Yritä käynnistystä.
Jos toimii, hyvä. Jos ei, niin se on rikki.Onko kyseessä HP:n kannettava? Tuntuu jotenkin niin tutulta tuo vikakuvaus. Kone toiminut yhdessä hetkessä, ja toisessa aivan pimeänä. Mikäli nuo edellä kerrotut toimet eivät auta, on koneen emolevy todennäköisesti simahtanut. Mikäli takuuta ei ole voimassa, niin korjaaminen ei kannata. Kannattaa ottaa kiintolevy irti koneesta, niin ainakin levyllä olevat tiedot säilyvät itselläsi.
- MustaTietokone
Eivät auttaneet mitkään edellä luetellut toimet. Kone on muutaman vuoden ikäinen HP Compaq 615. Omituinen värkki kun ei mitenkään "varoitellut" etukäteen. Tuuletin vain pyörii mutta mitään muuta ei tapahdu.
HP:n koneiden ollessa kyseessä harvemmin ovat varoitelleet. Lakkaavat vain toimimasta. Koneesta on emolevy mennyt. Menee uuden koneen hankinnaksi.
- digi-info
Joo, emolevy rikki, joutaa verkon painoksi. Tiedän koneen, niitä myytiin 250 euroon pois kiireellä. Valmistusvikasia kaikki. Sulaa piriit irti emolevystä. Kestää justiin takuuaikansa yleensä, sama koskee kaikkia HP DV malleja. Jengi lämmittelee piirejä kuumailmapuhaltimella kiinni takas ja myy niitä rivitolkulla huutonetissä niin kauas ku pippuri kasvaa.
- Konesiskot Inc.
Nykyelektroniikassa yhä yleisempi ilmiö, että lakkaa vaan toimimasta. Yks syy on juotokset on paskoja kun tinalyijy kiellettiin muilta kuin kotikolvaajilta, toinen syy on komponenttien riittämättömyys joten kaikki paska käy mitä markkinoilta saadaan irti.
- SER kierrätykseen
Kuluttajatuotteissa on juuri tän takia vain vuoden takuu, muovi on halpaa kehikkomateriaalia ja piirilevyt on sitä kaikkein pahvisinta laatua, lämpö ei haihdu ja piirit lämpenee ja elää vähitellen irti. Nvidia lopetti emolevyjen piirisarjan valmistuksen näitten takia, halpoja mutta kävi liian kuumina pysyäkseen kiinni. Viimeistään tuulettimen ripoihin kertyvä tomu hoitaa loput irtoilusta. Kaikki fujitsut, HP dv:t ja acerit mitkä halpatuotteina kuluttajille tehtiin nvidia chipset.llä hajos käsiin. Pitäs kiertää kilometrin etäisyydeltä. Hyviä varaosakoneiksi jollekin joka tarvii muisteja tai näyttöpaneeleja, Westernin bluet ja hitachi/IBM/toshiban kovelevyistä ei ollu ees verkon painoksi, pari vuotta ja korkkas lukukelvottomaan kuntoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707