Opinnäyte: Uskomushoidoksi haukuttu menetelmä paransi sotalentäjien selät – ei silti vakuuta lääkäreitä
http://yle.fi/uutiset/opinnayte_uskomushoidoksi_haukuttu_menetelma_paransi_sotalentajien_selat__ei_silti_vakuuta_laakareita/7113900
No onhan se noloa, kun 5-8 vuotta opiskellut ei saa potilasta paranemaan, mutta manipulaatio saa.
Kansanparantajia on ollut jo satoja vuosia eli mikään uusi juttu ei ole.
Lääkärikunnassa hierarkia aiheuttaa sen, että potilas vain joutuu kärsimään.
http://yle.fi/uutiset/opinnayte_uskomushoidoksi_haukuttu_menetelma_paransi_sotalentajien_selat__ei_silti_vakuuta_laakareita/7113900
No onhan se noloa, kun 5-8 vuotta opiskellut ei saa potilasta paranemaan, mutta manipulaatio saa.
Kansanparantajia on ollut jo satoja vuosia eli mikään uusi juttu ei ole.
Lääkärikunnassa hierarkia aiheuttaa sen, että potilas vain joutuu kärsimään.
Vastaukset 20
Vanhimmat
http://sk24.flockler.com/topic/blogit/huijarilaakarit-ja-saalittavat-pohkopotilaat
Jälleen oikeaa hoitoa!
Jos ruokavaliosta ei saa tarpeellisia vitamiineja ja hivenaineita, niin ne voidan saada ravontolisäpillereillä ja taas potilas paranee ja THL;n arvauskeskus joutuu suureen häpeään.
THL:n lautasmalli sucks very bad.
Näinhän se toimii, kun on oikeat hoitajat, niin potilas paranee.
Taas THL:n arvauskeskus joutui suureen häpeään.
Jaahas. Siinä onkin hömppäuutista jouduttu jälkikäteen korjaamaan. Toimittaja oli tainnut kuvitella, että kyseessä olisi ollut joku opinnnäyte.
Typerä vastaväite! Etkö todella pysrty parempaan!?
Et sitten varmaan!
Missä opinnäyte on julkaistu? Miten tutkimus tehtiin? Jostain syystä asiatiedot puuttuvat kokonaan.
Etkö tiedä missä opinnäytteet julkaistaan? Kai ymmärrät mitä opinnäytetyöllä tarkoitetaan?
On kyllä paljonkin lääkäreitä, jotka epävirallisesti suosittelevat jäsenkorjausta ja käyvät itsekin hoidoissa. Tampereella oli kirurgeja, jotka jopa varasivat seuraaville messuille keskipohjalaisille jäsenkorjaajille paikan vierestään. Sanoivat, että heilläkään ei ole niin tylsät messut, kun jäsenkorjaajat ovat vieressä.
Mutta tarvitsivat hekin ensin sen, että näkivät itse mitä tehtiin ja miten. Mutta kun oma potilas kävi jäsenkorjaajalla, ei auttanut sanoa, että sulla oli alunperin väärä diagnoosi.
Lääkäri vain ei saa suositella lääketieteen ulkopuolisia hoitoja ääneen. Mutta moni kysyy, että mitä sinä tänne tulit, mikset mennyt jäsenkorjaajalle?
Lue juttu, niin ymmärrät.
"Kaasinen teki opinnäytetyönsä kolmivuotisen kalevalaisen jäsenkorjauskoulutuksen päätteeksi. Koulutuksen tarjosi Kansanlääkintäseura."
Tutkimus taas on eri juttu.
http://www.jasenkorjauslehtinen.fi/Documents/YL1002article.pdf
http://www.researchgate.net/publication/231536811_Hernesniemi_Antti._Presentation_of_bonesetter-patient_collaboration_through_positiographical_cinemanalysis._Medical_thesis._University_of_Oulu._1999
Aivan. Eli tässä on ns. vaihtoehtoinen käsitys opinnäytteestä. Mitään opinnäytettä tuskin on edes julkaistu. Ilmankos toimittjaa joutui jälkikäteen paikkailemaan erehdystään.
Ei kyse ole mistään "vaihtoehtoisesta käsityksestä" opinnäytteestä. Sinä vain et tajua, että opinnäytetöitä on joka kurssilla, koulussa ja opinahjossa. Ne voivat olla hyvinkin eritasoisia. Tuskin sinäkään luulet, että Kaustisen kansanlääkintäkeskus on korkeakoulu tai yliopisto?
Vaatimus ei siis ole mikään tieteellisen opinnäytteen tekeminen. Lue tästä Tieteellisten yliopistotutkintojen opinnäytetyöt:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tieteellisten_yliopistotutkintojen_opinnäytetyöt
Lopputyö eli opinnäyte Wikipedian mukaan:
"Lopputyö, opinnäytetyö tai muu vastaava tutkielma on oppilaitoksen tutkintovaatimuksiin kuuluvan työn yleisnimi. Yliopistoissa lopputyö on pro gradu ja teknillisissä yliopistoissa diplomityö. Ammattikorkeakouluissa puhutaan opinnäytetyöstä ja keskiasteella nimi voi olla myös seminaarityö. Lukioissa ei vastaavaa ole, sillä siellä opinnäyte annetaan ylioppilaskirjoituksissa. Poikkeuksena tästä on IB-tutkinto, jonka tutkintovaatimuksiin kuuluu Extended Essay -lopputyö.
Lopputyö on usein luonteeltaan tutkielma, mutta etenkin ammattioppilaitoksissa se voi olla myös käytännön soveltava työ, johon liittyy kirjallisena osuutena vain lyhyt raportti. Taidekorkeakouluissa lopputyö voi olla taiteellinen suoritus, johon liittyy kirjallinen työ. Ammattikorkeakouluissa opinnäytteet tehdään lähes aina tilaustyönä yritykselle tai yhteisölle. Yliopistossa toimeksiannosta tehtävien opinnäytteiden määrä vaihtelee paljon aloittain."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lopputyö
Olet vain itse sekoittanut asioita.
Ei opinnäytetöitä löydy välttämättä netistä, kaikkia ei julkaista. Varsinkaan niitä, joissa on mukana taiteellinen tai soveltava työ.
Aivan. Eli henkilö ei välttämättä millään mielekkäällä tavalla olekaan osoittanut, että sotalentäjien oireet olisivat vähentyneet. Hänen ns. oppimistaan ei ole mahdollista arvioida ja koko höpinä opinnäytteestä onkin löysää puhetta. Nyt ymmärrän, miksi toimittajan esimies on pakottanut korjaamaan juttua jälkikäteen.
Kyllä hän on voinut osoittaa hyvinkin mielekkäällä tavalla sen, mitä juttu kertoo:
"Kaasisen vuosi sitten tekemän opinnäytetyön tuloksissa selvisi, että kalevalaisesta jäsenkorjauksesta on ollut apua myös sotalentäjien selän kuntoutuksissa.
Hoitomuoto paransi Kaasisen saamien tulosten mukaan sotalentäjien toimintakykyä.
- Heillä tulee paljon kuormitusta alaraajoihin, niskaan ja yläselkään. Nämä vaivat näkyvät usein harrastuksissa ja työajan ulkopuolella."
Luultavasti kyselytutkimus.
>Luultavasti kyselytutkimus.
Juuri näin eli uutisoinnissa ei anneta mitään informaatiota opinnäytteen sisällöstä, tekotavasta, laajuudesta, tasosta, julkaisusta tai tuloksista. Se tarkoittaa, että kyseessä on ns. nollauutinen. Kivaa läppää mutta tasoltaan niin onnetonta, että on jouduttu paikkailemaan jälkikäteen.
Jos kyseessä olisi ollut kyselytutkimsu, kuinka monta sotalentäjää olisi pitänyt olla koeryhmässä ja kuinka monta kontrolliryhmässä, jotta olisi voitu mielekkäästi laskea ero ja sen merkitytsevyys? Mitä luulet, kuuluuko kansanparantelijan koulutukseen laskennon alkeiden opettelu eli olisikohan opinnäytteen tekijäkään osannut tuota asiaa selvittää?
Mitä luulet, olisiko jäsenkorjaus vaihtoehtoista hoitomuotoa, jos kansanparantajat olisivat myös tilastotieteilijöitä?
Jos opinnäyte olisi kommentoijan arvauksen mukaan tehty kyselytutkimuksena, niin laskutaito on siinä ihan välttämätön.
Mikäli henkilö ei osaa laskea, hän ei pysty selvittämään jonkun hoitomuodon vaikuttavuutta.
Ja jos vaikuttavuutta ei osaa laskea, niin silloin tosiaankin ollaan uskomuksen varassa, kuten otsikossa todetaan.
Ikävä, että opinnäytettä ei löydy mistään.
Ilman vaihtoehtoisiin hoitoihin perustuvia taitoja oman terveyteni hoitamiseen en olisi mitenkään oppinut. Lähdin työelämästä 100% invalidinä.
Pahimmat vammat sain työtapaturmassa. Synnynnäisten skolioosien hoito olisi vienyt paljon kuntasektorin terveydenhoitokapasiteettia.
Tietotaitoa hankittuani kursseilta, voi hoitaa kremppojani kotonani.
Tuo on kuulee niin tuttua tuollainen. Tiedän useammankin ihmeparantumisen eläkkeelle siirtymisen jälkeen. Yksikin entinen työkaeri oli niin huono selästään, että ei pystynyt nostamaan edes kymmenen kilon laatikoita varaston hyllyltä kärryihin. Seuraavana kesänä, kun pääsi eläkkeelle, rupesi pykäämään kesämökkiä hartiapankkimenetelmällä ja sai sen asumiskuntoon seuraavana vuonna.
Minäkin olen kuullut, että monissa firmoissa on tällaisia tyyppejä "töissä".