Samsung Galaxy S3 4G ja tietokone

Samsungisti

Kun otsikossa mainitun puhelimen kytkee usb kaapelilla windows 7 käyttiksellä varustettuun tietokoneeseen, niin miten sen saa näkymään ulkoisena levyasemana? Kuvien siirto kännykän muistikortilta on aika työläs homma kun ensin täytyy ottaa kännystä takakansi pois ja siirtää muistikortti tietokoneen kortinlukijaan. Sitten homma kyllä toimii. Puhelimessa on varmaan jokin asetus pois päältä tms. Samasta vehkeestä oli vi-fi lähetin kenties sökönä jo uudesta saakka. Tosin se tuli ilmi vasta parin kuukauden kuluttua ostopäivästä kun puhelin ei suostunut toimimaan tabletin tukiasemana.

6

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kytkenemisen jälkeen avaa Androidin alasveto valikon ja tarkistaa onko puhelin mediansiirto tilassa.

      Sen jälkeen puhelimen pitäisi näkyä resurssienhallinnassa.

    • Samsungisti

      Täytyy myöntää, että en löytänyt puhelimen asetuksista mediansiirto tilaa. Jos viitsit vielä auttaa niin kerrohan vaihe vaiheelta mistä se löytyy. Muuten, tietokone ilmoitteli tällaisia viestejä kytkemisyritysten aikana: Yksi usb-laitteista on vikatilassa eikä windows tunnista sitä. Ja toinen viesti oli: Laitteen ohjainohjelmistoa ei voitu asentaa.

    • Ei sitä asetuksista välttämättä löydy vaan alasveto valikosta. ( Tarkoitan sitä paikkaa mistä voi sulkea esim wlanin tai bluetoothin)

      Tänne pääsee vetämällä sormella näytön yläosasta alaosaan päin.

    • Samsungisti

      Lopulta heräsi ajatus, olisiko vika mahdollisesti puhelimen mukana tulleessa laturin USB -johdossa. Se ei vaan tullut heti mieleen, koska puhelimen lataus toimii sen kautta moitteettomasti. No, Biltemasta ostettu USB -latauspiuha kehiin ja annas olla, puhelimen ja tietokoneen välille syntyi heti yhteys. Kuvien siirto pelaa loistavasti molempiin suuntiin. Kiitos Vapuselle kommenteista.

    • Silloin vika oli todennäköisesti siinä johdossa. Muuta syytä en keksi.

      • Samsungisti

        Jep. Piuha lähtee takuuvaihtoon. Sitä alkaa varmaankin taas uusi taistelu Elisan kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe