mietin ensimmäistä koiraani ja olen erityisesti kiinostunut pumista!
voisitko kertoa omia kokemuksia ja tietoja esim. kuinka iso metsästysvietti on että voiko pitää vapaana pihalla jossa ei ole aitoja? ja kuinka paljon tarvitsee liikuntaa? haukkuuko paljon? ja millainen turkin hoito on?
kiitos vastauksista etukäteen! :)
PUMII
3
482
Vastaukset
- pumpuli1
Minulla ensimmäinen pumi, puolivuotias uros, juoksee aitaamattomalla pihalla vapaana, usein myös kakkalenkillä vapaana. On varmaan uhkarohkeaa, mutta pysyy todella hienosti vierellä, paitsi silloin, kun käy kakalla metsikössä. Ei siis tee yleensä tarpeitaan tien reunaan, koska on aina saanut mennä metsikköön. Pihalla rakastaa palloleikkejä, osaa leikkiä itsekseen, heittää palloa ilmaan ja juosta perään. Ohikulkijat sekä ihmiset että koirat kiinnostaa, mutta alkaa jo oppia ettei juokse jokaista tervehtimään vaan jää paikalleen ja haukahtaa vähän. Tämä kaveri ei ole mitenkään kova haukkumaan, ei ulkona eikä sisällä, mutta ilmoittaa kyllä oudoista äänistä ja "omituisen näköisistä" ohikulkijoista. Metsästysviettiä ei ainakaan tällä ole, metsässä juoksee parikymmentä metriä edellä ja tekee syöksyjä vaälillä ja palaa aina katsomaan laumaansa. Haluaa esimerkiksi sisälle tullessa tulla viimeisenä, että näkee kaikkien tulleen sisälle. Kertakaikkisen ihana kaveri, eikä lähde karvaa:)
- pumelo
Meillä oli pumi. Kuoli 16 vuotiaana viime syksynä. Eli ainakin meidän yksilö oli pitkäikäinen ja aika terve. Vaatii kyllä liikuntaa ja aktiviteettia. Oli oppivainen, aina valmis lenkkiin ja leikkisä. Paimenkoira, kun on niin meidän pumi oli kyllä kova vahtimaan ja herkkähaukkuinenkin. Piti huolen kyllä omistaan. Oli tosiaan aika terve, mutta kun 10 vuotta tuli täyteen pumillamme todettiin muutaman vuoden välein kasvaimet.ne leikattiin pois ja koira sitten porskutti vielä monta vuotta leikkausten jälkeen. Meidän yksilö ei ollut tottunut pieniin lapsiin, joten sitten kun vanhoilla päivillään tutustui heihin, oli vähän stressaantunut niistä. Kaiken kaikkiaan haukkuineen päivineen ihana koira. Olen myös koirille alleginen, mutta meidän pumin kanssa pystyin elämään hyvin ilman mitään suuria oireita.
- pumi
Kirjoituksestasi on jo aikaa mutta kirjoitan silti.
Meille tuli Pumi 3 vuotta sitten ensimmäiseksi koiraksi ja mieheni on allerginen mutta Pumista ei ole saanut mitään. Pentuna tehtiin selväksi mikä on oikein ja mikä väärin ja sosialistaminen oli todella tärkeää. Pentuaikana pitää totuttaa koiraa harjaamiseen, kynsienleikkaukseen jne. Meiän Pumi tulee hyvin meiän kahden lapsen kanssa toimeen mutta joitakin lapsia tykkää paimentaa. Pysyy hyvin pihalla ja lenkeillä vapaana. Turkinhoidosta saat parhaimmat ohjeet kasvattajalta, mutta harjata kannattaa viikon välein. Itse pidän turkin lyhkäsenä (saksilla leikkaan) ja harjaan silloin harvemmin. Meillä on kerran lähteny metsälenkillä näkyvistä ja syynä oli hirvi, mutta tuli luokse kun kutsu. Meiän pumi ilmoittaa haukkumalla jos joku liikkuu pihalla tai lähellä tontinrajoja, ollaan hyväksytty että pumit haukkuvat ja paljon ja niin tekee ainakin meiän pumi. En vois meiän pumia edes ajatella kerrostaloon koska ilmottais kaikki äänet. Raskausaikoina en paljon päässyt lenkille ja meiän pumille riitti isolla pihalla juoksentelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17523Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502