Pissatulehduskierre> verta pissassa

Avuton

Steriloitu narttu jolla toinen pissatulehdus menossa tälle vuoteen. Nytkin parasta aikaa antibioottikuuri päällä ja tänään huomasin että koira pissaa verta.
Ruoka maistuu ja koira muuten täysin normaali.
Olen yrittänyt lisätä vettä ruokaan että saisi nestettä normaalia enemmän.

Rakko ultrattu kaksi viikkoa sitten, papa sekä pissanäyte otettiin samalla kertaa. Rakon seinämä hieman paksuuntunut mutta muuten kaikki kunnossa, samoin papa ok. Pissanäytteessä selkeä tulehdus johon sai kuurinsa.


Lääkäriin olen soittamassa heti aamusta mutta kyselen jos jollakin olisi kokemusta vastaavanlaisesta?

3

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karpalo....
    • No ei kyllä ole ihan henkilökohtaista kokemusta virtsatulehduskierteestä,... =DD

      ...mutta: Lääkäri saattaa seuraavaksi ehdottaa virtsaruokaa, jolla pitäisi saada virtsan happamuus oikealle tasolle. Kaverin koiralla oli myös kierre, ehdotettiin tuota uutta nappularuokaa, hänpä teki radikaalin liikkeen, ja ryhtyi antamaan raakaruokaa koiralle kourallinen puolukoita koiran ateriaan.Tämän ansioista seuraavan kerran virtsanäyte oli puhdas.
      Omalla vanhalla uroksella oli eturauhasvaivoja, kysyin siitä eläinlääkäriltä: hän sanoi ettei näe mitään huolestuttavaa tilanteessa, eturauhanen on hiukan ehkä suurentunut, muttei niitä ole yleensä siinä vaiheessa operoitu. Mutta koiraa tilanne vaivasi, nuoleskeli mahanalustaan turhankin tiuhaan. Ryhdyin antamaan koiralle myös puolukoita ruuan seassa, ja eipä vaivaa enää koiraa. Puolukka määrää olen pienentänyt, mutta saa niitä hiukan joka päivä.
      Myös karpalo on hyvä noihin virtsavaivoihin.

    • Avuton

      Koira syö ja royalin erikoisruokaa ettei tulisi kiteitä tai kiviä.
      Kävimme lekurissa ja pissasta löytyi runsaasti sulfa kiteitä. Antibiootti meni nyt vaihtoon ja veripissan syy siis selvisi.

      En huomannut lekurissa kysyä että kuinka pitkään veripissaa voi vielä tulla vaikka sulfa lopetettu.. hmm tietääkö kukaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe