Opiskelu Lontoossa

Ulkomaille

Eli olisin lähdössä parin vuoden päästä Lontooseen opiskelemaan ja aikoisin jäädä sinne asumaan kun opiskelut sitten loppuvat. Maksaako Kela minulle opiskelujen aikana opintotukea?

3

377

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kcsmfkldslfs

      Kyllä maksaa. Opintotuen maksamiselle on ehtona Suomen sosiaaliturvassa oleminen ja voit hakea sosiaaliturvaan kuulumista erillisellä lomakkeella tai netissä kun aloitat opiskelun. Et tietenkään kirjoita Kelan lomakkeeseen, että aiot jäädä maahan asumaan opintojen jälkeen tai muitakaan jatkosuunnitelmiasi.

    • opiskelijaeukko

      Mielestäni silloin kannattaa laittaa että olet väliaikaisesti maasta poissa eli tutkinnon ajan joka on sen 3 vuotta. Missään nimessä ei kannata opiskelun ajaksi tehdä pysyvää muuttoa tai edes ilmoittaa aikomuksistasi jäädä tänne... saattaa jäädä tuet saamatta.

      Huomaa myös että Lontoossa opiskelu maksaa sen yli 10 000e vuosi ja sitten asumiskustannukset päälle. Skoteissa on ilmaista opiskelu (toistaiseksi ainakin) ja pienemmät elämiskulut.

    • ErNuTa

      Lähtökohdaksi kannattaa kuitenkin ottaa mitä ammattia itselleen tavoittelee. Jos se on sellainen, että ulkomainen opiskelu tuo siihen lisäarvoa, niin sitten vain selvittely käyntiin. Sellainen ammatti tuskin on esimerkiksi näyttelijä, jollaista lukemattomat hupakot täälläkin tavoittelevat.

      Opiskelupaikkakunta on vasta yksi loppupään kysymyksistä. Ammattikysymyksien pitää olla selvillä ennen sitä. Opiskelumaa ensinnäkin pitää harkita kriittisesti. Suosittelen saksaa puhuvia maita (Saksa, Itävalta, Sveitsi). Hoida siis kieliopinnot kun vielä ennätät. Tosi vahvat perustelut pitää olla, jos yrittäisit päästä Euroopan ulkopuolelle. Silloin kyseeseen tulevat vain tositerävät, HYVIN pitkäjänteiset nuoret.

      Jos menisit Britanniaan, niin minkä ihmeen väläyksen vuoksi tavoittelisit ylikallista ja -ahdasta Lontoota, jonne tuppaa 13800 haaveilijaa sataa kunnollista kohti.
      Niille sadalle avautuu ehkä Imperial College, mutta muut aiheuttavat vain riesaa. Sama pätee Oxfordiin ja Cambridgeen.

      Oma opiskeluni suomalaisen insinööritutkinnon (eli B.Sc.-vastaava) 5 vuoden insinööritehtävissä olon jälkeen jo 35 vuotta sitten oli ensin Cranfield U. Bedfordin liepeillä 70 km Lontoosta. Siellä ei ollut eikä ole Lontoon riesoja, mutta Lontooseen pääsi tunnissa. Kämpän sai kampukselta. Opiskelin siellä B.Sc. Honoursin ja viitenä välivuotena unohtunut teoriakin palautui.

      Vaihdoin kuitenkin M.Sc.-opintoja varten U. of Walesin U. College of Swanseaan, jossa sen alan opinnot, jotka minua kiinnostivat olivat silloin maailman huippua. Tämän olin selvittänyt alan tutkimusjulkaisujen avulla.
      Viihdyin siellä hyvin, mutta se oli rankkaa työtä, eikä ylimääräistä rahaakaan ollut juuri enempään kuin puolen pintin tuoppiin iltasella pubissa.
      Aivan tyytyväinen olen sieltä saamaani nosteesta työelämään ja muuhunkin. Harmittaa vaan kun en hankkinut sitä neliskanttilakkia, kun olin jo takaisin töissä Suomessa loppujuhlien aikaan.

      Siis, jos olet ahkeria ja pitkäjänteinen ja talouspuoleenkin löytyy ratkaisu, pyri kesäharjoitteluun ulkomaille ja toteuta ainakin osa opinnoistasi ulkomailla.
      En oikein arvosta sellaista ulkomaan opiskelua, jonka joku muu järjestää (siis ulkomaalaisopiskelijoille räätälöityjä juttuja). Kyllä itse pitää olla ruorissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe