miten ikäväli merkataan oikein?

ohjaaja ei auta!

Eli teen kyselyn. Ohjaajani on ilmoittanut että ei auta vaan tässä vaiheessa pitäisi osoittaa omaa-loitteellisuutta ja selvittää asia itse.

Löydän paljon eri versioita, mutta en teidä mikä on virallinen ja oikea. Joten pliis auttakaa!

Vastaajan työkokemus
0-5 vuotta
6-10 vuotta
11-15 vuotta

vai

0-5 vuotta
5-10 vuotta
10-15 vuotta

vai
0-5 vuotta
yli 5 vuotta-10 vuotta
yli 10 vuotta-15 vuotta

4

354

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotenkin näin

      Olisin tuossa ensimmäisen vaihtoehtosi kannalla, koska ihminen on ollut työssä vain viisi kokonaista vuotta silloinkin, kun hän on ollut töissä 5 v 11 kk ja 29 pv.

      Tosin väliviivasi on väärä, sillä sen tulee olla pitkä viiva (ns. en-dash) eli 0–5 v.

    • entinen tt

      Laita siihen kyselylomakkeeseen vaikka esim. 0-5, 6-10 ja 11-15 sillä silloin saat mahdollisimman tarkkaa tietoa. Nimittäin 0-5, 5-10, 10-15 on ainakin väärin, koska sillon esimerkiksi 5 vuotta työkokemusta omaavat voisivat vastata kahteen kohtaan. Se ei edusta tieteellistä tarkkuutta.

      Eli lomake mahdollisimman yksinkertainen vastaajalle.

      • vink ;)

        Paras vaihtoehto:
        alle 5 vuotta
        5 - 10 vuotta
        yli 10 vuotta

        Nyt jokaiselle löytyy yksi ja vain yksi vaihtoehto, jonka voi ruksia :)


    • Entinen oppilas

      Kannatan edellistä vastausta. Riippuu tietenkin, kuinka tarkkoja vastauksia haluat tai tarvitset. Jos kirjoitat alle 5 vuotta ja yli 10 vuotta, et saa tietää tarkemmin. Toimittajatkin aina miettivät, minkälaisen vastauksen haluavat kuulla haastateltavalta. Muokkaavat kysymyksen sellaiseksi kuin haluavat. Tutkimustarkoitukseen laaditut kysymykset täytyy aina pyrkiä laatimaan selkeiksi ja yksiselitteiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe