Dubain kaupunki on rakennettu orjatyövoimalla. Työntekijät hankitaan Aasian maista ja heille maksetaan orjan palkkaa. Ihmisiä hyväksikäytetään ja heidät ajetaan siihen tilanteeseen, että moni aasialainen työntekijä tekee itsemurhan esim. hirttäytymällä.
Kaikki hienot rakennukset Dubaissa ovat orjatyövoimalla tehtyjä. Ne hienot ostoskeskukset ja muut rakennukset. Dubai ei hintatasoltaan ole mikään halpa kaupunki ja aasialaisen työntekijän palkka voi olla 200¿ kuussa.
Sen sijaan Dubaihin muuttavat länsimaiset ihmiset ovat heti vaatimassa vaikka mitä etuja. Lasten koulut, asunto, rantaklubin jäsenyys jne. kaikki pitäisi saada ilmaiseksi. Eihän nyt mistään sovi eurooppalaisen maksaa. Sinne mennään rahan perässä ja mistään ei olla valmiita maksamaan. Samoin Suomessa pärjätään hyvin ilman kodinhoitajaa, mutta Dubaissa tulee heti se valkoisen herran ylpeys ja pitää ottaa halpa kodinhoitaja ja samalla tuetaan taas ihmiskauppaa.
Dubain aasialaisilla ihmisillä on erittäin puutteelliset ihmisoikeudet. Heitä kohdellaan siellä kuin karjaa, esim. aiemmin orjatyöläisten kuljetukset puutteellisiin koteihinsa toimitettiin lava-autolla, mutta ihmisten paheksunnan vuoksi siirryttiin linja-autoihin.
Tämän halpatyövoiman käyttämisen vuoksi Dubain ja koko Arabiemiirikuntien sukupuolijakauma on täysin vääristynyt. Työikäisiä miehiä on paljon naisia enemmän, mikä taas aiheuttaa sen, että maahan on syntynyt jatkuvasti kasvava prostituutioongelma ja mm. se, ettei länsimainen nainen voi enää kulkea ilta-aikaan yksin ilman, että häntä koko ajan luullaan prostituoiduksi. Myös raiskaukset ovat jatkuvasti kasvussa. Ei ole harvinaista, että nainen siepataan autoon, ajetaan aavikolle ja raiskataan siellä.
Muuttamalla Dubaihin tukee tätä toimintaa, jossa arvostuksen kohteena on hienot rakennukset, uudet autot, rikkaus, muulla ei sitten väliä. Ei silläkään, että köyhiä, epätoivoisia ihmisiä hyväksikäytetään siinä maassa jatkuvasti.
Siellä sitten eurooppalaiset kotirouvat shoppailevat hienoissa ostoskeskuksissa ja sehän ei yhtään haittaa, että tämänkin on mahdollistanut räikeä orjatyövoima ja ihmiskauppa.
Samoin Dubain kaupunki on vuosikymmeniä haalinut pieniä poikia kamelinratsastajiksi ja pilannut näiden terveyden ja tulevaisuuden. Nyt nämä ratsastajat ollaan korvaamassa roboteilla, mutta tässä taas esimerkki Dubain käyttämästä työvoimasta. Sopiihan lapsia ja köyhiä hyväksikäyttää. Raha on se mikä ratkaisee.
Dubaissa myös työpaikkailmoituksissa selkeästi ilmoitetaan kenelle työpaikka on suunnattu. Tämä on taas aiheuttanut mm. sen, että Arabiemiirikunnissa on maailman suurin nuorisotyöttömyys. Yksinkertaisesti tilanne on se, ettei edes Arabiemiirikuntien kansalaisille ole enää työtä, kun eihän heidän sovi työskennellä missään ns. " tavallisen pulliaisen" työssä esim. taksinkuljettajana, joten heitä sitten on työttömänä.
Dubain länsimaiset ahneita
9
238
Vastaukset
- kannattaisiselvittää
Monikohan suomalainen kanssa mukana tuossa hämätäbisneksessä?
- Vierastyöläinen
Päivän huumoripläjäys.
- Einaurata
Tuskinpa on, onko oma pesä puhdas?
- taxidrivers
"Ei ole harvinaista, että nainen siepataan autoon, ajetaan aavikolle ja raiskataan siellä". On se, ihanko itse keksit. En tiedä miten tuttu lähi-itä ja arabimaat on sinulle noin yleisesti, mutta Dubaissa (emiraateissa) asiat on siirtotyöläisillä paljon paremmin, kuin monessa muussa lähi-idän valtiossa. Toki se että muualla on huonommin, ei ole oikeutus väärinkohtelulle, mutta parempaan päin mennään kokoajan ja sillä on oikeasti merkitystä, mitä mieltä "turistit" on emiraattien ihmisoikeustilanteesta.
- Eihyvä
No kyllä näistä faktoja löytyy, turistilta toki noi piilotellaan.
- Muuuuuuj
Vai on oikein paljon paremmin, mitähän valtiollista totuuslehteä olet lukenut. Niin eihän siellä ole perheväkivaltaa, kos senhän jo sallii koraankikin muksia akkaa kuonoon, niin eih
eihän se silloin perheväkivaltaa. - sharjah
Muuuuuuj kirjoitti:
Vai on oikein paljon paremmin, mitähän valtiollista totuuslehteä olet lukenut. Niin eihän siellä ole perheväkivaltaa, kos senhän jo sallii koraankikin muksia akkaa kuonoon, niin eih
eihän se silloin perheväkivaltaa.Suomessahan tämä perheväkivalta onkin harvinaista, rouvilla maanantaisin aurinkolasit päässä kun on umpiot tummana. Koulutus lisää tietämystä, vaikka ongelmia on, nii. Niihin kuitenkin puututaan ja parempaan suuntaan mennään. Asu alueella, tutustui ihmisiin niin luulet vähemmän.
- Ajatuksia1234
Tuo viesti koskee ihmisoikeuksia. Monessakohan arabi maassa on paljon huonommin asiat, kuin Arabiemiraateissa? Monessa on sotaa ja sisällisotaa. Uskoisin myös, että siellä yritetään parantaa näitä asioita.
- Arabian_Lawrence
Juuri näin, kyllä naisen asema Dubaissa on monta kertaa parempi kuin useimmissa muissa arabimaissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811771- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 271344
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251198UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160