Ajattelin ostaa muutaman objektiivin käytettynä. Hintapyynnit näyttäisivät olevan aika kovia, mutta siihen varmaan ihan syynsä. Mitä asioita kannattaisi tarkistaa ja testata kun ostaa käytettyä objektiivia yksityishenkilöltä. Jos kokeilee objektiivia omaan kameraan, niin millaisilla eri asetuksilla kannattaisi kuva ottaa todetakseen objektiivin kunnosta jotain? Kannattaako esim. kokeilla useita eri aukkoja?
Entä jos objektiivin etulinssissä on jotain pientä naarmua, mutta "ei kuulema näy kuvissa" ?
Käytetettyjen objektiivien osto
5
405
Vastaukset
- lkgkqnhnjq
Sietää katsoa objektiivin läpi valoa vasten, ettei mikään linssi ole haljennut. Himmennin pitää silloin olla täysin auki.
Naarmut etulinssissä ei näy kuvassa, mutta voivat heikentää kontrastia vastavalossa.
Tarkentaako oikein?
Valottaako oikein?
Takkuileeko säätimet?
Toimiiko objektiivissa olevat kytkimet?
Voiko himmentää käyttöaukolle ja nähdä terävyysalueen?
Lonksaako objektiivi heilutettessa?
heiluuko etulinssi, kun objektiivin on fyysisesti pisimmillään?
Himmentimen toimintaa voi seurata myös katsomalla objektiivin sisään, kun aukkoa säädetään. Teävyysalueen tarkistuspainike pitää olla silloin painettuna, muuten ei himmennin sulkeudu.
Valitettavasti ominaisuutta ei ole monien kameramerkkien halpisversioissa.- kdsflkjdsflkjs
Kiitos. Hyviä vinkkejä tuli!
Nähtävästi pyyntihinnat käytetyistä objektiiveistä ei kovin paljon eroa uusista. Eli kannattaisiko ostaa aina mielummin uusi objektiivi?
Jos liikkeistä ostaa käytettyjä objektiivejä, niin niihin ilmeisesti nuo tarkistukset jo tehty. - Nikonilla mennään
kdsflkjdsflkjs kirjoitti:
Kiitos. Hyviä vinkkejä tuli!
Nähtävästi pyyntihinnat käytetyistä objektiiveistä ei kovin paljon eroa uusista. Eli kannattaisiko ostaa aina mielummin uusi objektiivi?
Jos liikkeistä ostaa käytettyjä objektiivejä, niin niihin ilmeisesti nuo tarkistukset jo tehty.Minun nykyisessä nikonostaasissani on uusina ostettujen ohella kaksi käytettynä ostamaani kakkulaa, molemmat yksityisiltä. Toisesta tein kaupat kasvotusten ja pääsin kuvaamaan muutaman otoksen ennen kuin kaivoin rahat esiin; toinen tuli tilattua ”sokkona” postitse ja rahatkin siirsin myyjän tilille etukäteen.
Maksoin molemmista noin 60 % uuden hinnasta ja kumpikin ostos on osoittautunut ehjäksi ja toimivaksi, päällisin puolin jokseenkin uutta vastaavaksi. Olen tyytyväinen, minulla on ollut näissä kaupoissa onnea!
Liikkeissä olisin saanut maksaa vastaavista selvästi enemmän. - helismaa1
Nikonilla mennään kirjoitti:
Minun nykyisessä nikonostaasissani on uusina ostettujen ohella kaksi käytettynä ostamaani kakkulaa, molemmat yksityisiltä. Toisesta tein kaupat kasvotusten ja pääsin kuvaamaan muutaman otoksen ennen kuin kaivoin rahat esiin; toinen tuli tilattua ”sokkona” postitse ja rahatkin siirsin myyjän tilille etukäteen.
Maksoin molemmista noin 60 % uuden hinnasta ja kumpikin ostos on osoittautunut ehjäksi ja toimivaksi, päällisin puolin jokseenkin uutta vastaavaksi. Olen tyytyväinen, minulla on ollut näissä kaupoissa onnea!
Liikkeissä olisin saanut maksaa vastaavista selvästi enemmän.Olen myös ostanut 3 kpl objektiiveja käytettynä, ja muutaman uutena. Käytännössä noissa ei ole ollut mitään eroa, onko käytetty vai uusi. Todella hyväkuntoisia ovat käytetyt olleet. (täytyy tietysti tarkistaa ennen kaupantekoa). Viimeisin ostos oli käytetty Canon ef 100-400mm L, uuden hinta noin 1700€, maksoin käytetystä täysin priimakuntoisesta 850€. Joten kyllä käytettyjen hinnat eroaa uusista, kun tietää mitä etsii ja mistä etsii. Monet näyttävät pyytävän myyntipalstoilla käytetyistä melkein uuden hintaa, muttei ne yksilöt yleensä kaupaksi mene, roikkuvat vaan kuukausikaupalla myytävänä. Kannattaa vertailla hintoja eri myyntipalstoilla, ja tietysti pitää tingata,melkein aina saa pikkusen hintaa tippumaan.
- helismaa1
helismaa1 kirjoitti:
Olen myös ostanut 3 kpl objektiiveja käytettynä, ja muutaman uutena. Käytännössä noissa ei ole ollut mitään eroa, onko käytetty vai uusi. Todella hyväkuntoisia ovat käytetyt olleet. (täytyy tietysti tarkistaa ennen kaupantekoa). Viimeisin ostos oli käytetty Canon ef 100-400mm L, uuden hinta noin 1700€, maksoin käytetystä täysin priimakuntoisesta 850€. Joten kyllä käytettyjen hinnat eroaa uusista, kun tietää mitä etsii ja mistä etsii. Monet näyttävät pyytävän myyntipalstoilla käytetyistä melkein uuden hintaa, muttei ne yksilöt yleensä kaupaksi mene, roikkuvat vaan kuukausikaupalla myytävänä. Kannattaa vertailla hintoja eri myyntipalstoilla, ja tietysti pitää tingata,melkein aina saa pikkusen hintaa tippumaan.
Niin ja vielä noista "liikkeistä" käytetyn ostamisesta. Kovin monet liikkeet ei taida käytettyjä ainakaan netissä kaupitellakaan. Ja tämän tunnetun kamerakaupan käytetyt ovat joskus kalliimpia, kun mitä se itse myy uutena. Joten kannattaa vertailla hintoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 235128
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r24573- 1031342
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361320Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike19951viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168855En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61813- 37779