2 v ja 4 kk takaisin vanhempien makkariin

epävarma äiti

Ollut omassa huoneessa jo 2 vuotta. Viimeiset 1.5 vuotta herännyt öisin 2 - 6 kertaa. Käyn töissä ja olen väsynyt. Aina. Yrittänyt kaikkea. Huudattamista 2 kk heräillyt silti sitten luovutin kun tuli pahaolo itselle. Nukkunut monena yönä pojan huoneessa ja silloin se on nukkunut mutta heräilee heti kun huoneessa ei olla. Käy hoidossa mutta ilta on aina pyhitetty pojalle ja yhdessä ololle. Ilta aina samanlainen ja unilelu käytössä. Iltasatu luetaan tai lauletaan unilaulu. Kokeiltu yövaloa ja ilman.. kumpaakin monta kuukautta. Pimennysverhot auki ja kiinni. Aina kannettu takaisin sänkyyn kun on sieltä lähtenyt.. ei nukahda yksin mielellään mutta osaa sen kyllä. Teenkö kovasti hallaa pojalle jos siirrän sen sängyn meidän makkariin niinkin itsekkäästä syystä että itse en jaksa enää juosta yötä myöden ja olla töissä sen jälkeen. Miehen teot ei auta koska herään siihen kun hän lähtee sängystä kertomaan pojalle että nyt on yö ja mahdollisesti joutuu jäämään tassuttelemaan tms. Ja nukahdan vasta kun tulee takaisin nukkumaan. Jos poika olisi vaikka 5 v asti samassa huoneessa omassa sängyssä? Teenkö väärin? Aiheutanko ongelmia myöhemmin vai Aiheutanko niitä nyt kun pakotan toisen nukkumaan yksin?

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaan huoneeseen

      Minä sanoisin, että ehdottoman tärkeää olisi nyt, että saisitte nukuttua kaikki! Univelkaisena rupeaa masentavat jutut pyörimään mielessä, eikä se fyysisellekään terveydelle ole hyväksi.

      Myös lapsesi kehittyvät aivot tarvitsevat hyvät yöunet. Siksi se, että hän ei saa nukutuksi myöskään, ei ole hänelle hyväksi.

      En osaa sanoa, mitä ongelmia siitä voisi seurata, että siirtäisitte pojan sängyn makkariinne, jos kaikki kerran saatte nukuttua sitten paremmin?

      Meillä on samanikäinen tyttö ja hänen sänkynsä on meidän sänkymme vieressä. (koska meillä ei edes ole toista makuuhuonetta). Silti tyttö ei nuku ja monta kertaa yössä noustaan häntä rauhoittelemaan .... että olkaa tyytyväisiä, jos uniongelmanne ovat ratkaistut pelkällä sängyn siirrolla! Jos se on niin helppoa, siirtäkää sänky ihmeessä :D Ja nauttikaa hyvistä yöunista!

    • eihän siitä

      nyt mitään ongelmia voi tulla jos vieressä pidätte.Jos toinen sitä kaipaa niin sänky vaan reippaasti samaan huoneeseen.Täällä on paljon isompanakin sänky ollut samassa huoneessa ja siitä huolimatta siirrytty sujuvasti omaan huoneeseen aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4784
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2136
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    8. 373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1160
    Aihe