Mitä tarkoittaa 0/0 , 1/1?

mitä tarkoittaa

Eli mitä tarkoittaa esimerkiksi emon tai isän tietoja tarkastellessa vastaan tuleva merkintä: terveet silmät ja polvet 1/1 tai vastaavasti 0/0?

3

7969

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rusettirinta

      1/1 tarkoittaa lievää nivelrikkoa. 0/0 terveet polvet.

    • on pipi

      Eli älä osta pentua, jonka vanhemmat on pennutettu, vaikka ovat sairaita. Sellaista toimintaa ei kuulu tukea. Toki on rotuja, joissa kaikilla koirilla on joku paikka hajalla, mutta silloin kannattaa vakavasti harkita muuta rotua.

    • Katsoisin terveeksi

      Kultaisellanoutajalla kyse on kyynärnivelestä (ei siis polvista)

      0- ja 1-tulos ei vielä anna aihetta huoleen ja pevisan mukaan ne ovat molemmat jalostuskelpoisia. Meillä on 0/1 -kyynärtulos, eikä tuota mikään vaivaa. Enkä itse edes muista, kumpi kyynär on 0 ja kumpi 1. 2-tulos on sitten eri asia.

      Jos koiran vanhempia tutkailet, niin katso myös indeksilukua: se voi kertoa perimästä tarkemmin, jos suluissa oleva arvosteluvarmuus on hyvä. Mitä parempi on vanhempien indeksien keskiarvo sitä terveempi suku noin periaatteessa.

      Esim. pentueen yhdellä pennulla voi olla "heikot" 0-kyynärät, mutta kaikilla muilla pennuilla on ollut kyynärissä vikaa. Jos tällainen koira astutetaan myöhemmin, sen jälkeläisillä voi olla yhtä suuri riski saada kyynärniveldysplasia, kuin "hyvällä" 1-tuloksella oleva, joka on muuten tervettä sukua. (tässä heikko ja hyvä tarkoittavat lähellä raja-arvoja olevia tuloksia).

      Summa summarum - riskipeliä tämä aina on, etkä koskaan voi olla varma, että pentu on terve, vaikka vanhempien terveystulokset olisivat kuinka hyvät. Kyynär- ja lonkkanivelet periytyvät ns. polygeenisesti, eli huonot lonkat/kyynärät = monen eri geenin summa.

      Varsinkin kyynäriin vaikuttaa paljon pentuaikainen hoito. Portaat pitää kantaa eikä pentu missään nimessä saa päästä putoamaan tai hyppäämään korkealta (esim autosta). Ruokinnasta on yhtä monta mielipidettä kuin kasvattajaakin jne....

      Sitten kannattaa vielä muistaa, ettei röntgenkuva erittele sitä, onko koira joskus loukannut kyynäränsä vai onko vika ollut jo syntymästä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5913
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      2037
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      27
      1499
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      1284
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1145
    6. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      69
      1138
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1117
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1072
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      144
      1067
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      995
    Aihe