Minut on kutsuttu espanjalaisen ystäväpariskunnan häihin, joten tarvitsisin vinkkejä mitä espanjalaisille voi antaa häälahjaksi. Hääpari on nuori (20-30 v) ja ainakin toistaiseksi he asuvat vielä morsiammen vanhempien luona. Onko joitain tiettyjä asioita joita ei ainakaan saa antaa? Yleisesti ottaen espanjalaiset nuoret muuttavat varsin myöhään omaan kotiin, mutta olisiko liian tukeilevaa antaa astioita, liinavaatteita tai muita kodin varustukseen liittyviä tavaroita?
Häälahja ulkomaalaiselle parille
3
2193
Vastaukset
- una linda
Toimisin ns. "varman päälle".
Hyvä olisi lahja, joka ei vaikuta halvalta mutta ei toisaalta liian kalliilta.
Kun vien lahjoja ulkomaalaisille, ostan yleensä esim. suomalaista designia. Mutta en kuitenkaan esim. kaunista puukkoa...!
En kyllä välttämättä ostaisi liinavaatteita tai perus-perus-astioita....
En tiedä, missä asut, mutta jos liikut esim. Helsingissä, käypä vaikka Sanomatalon toisen kerroksen myymälässä, jossa on jos jonkinlaista designia, siis suomalaista. Varmaan myyjät osaisivat kertoa, mikä on miellyttänyt erityisesti espanjalaisia. Saman voit tietysti tehdä esim. Marimekon, Iittalan tms. myymälöissä.
Et kertonut, ovatko ystäväsi käyneet Suomessa eli ovatko he ehkä jo hankkineet jotain täältä...? - Saskia
Asun espanjassa ja tyypillinen häälahja on kirjekuori, yleensä n 100 euroa per "nuppi" annetaan, tämän katsotaan kattavan päivällisen tai illallisen hinnan ja siitä jaa toivon mukaan vähän myös yli hääparille. Voit myös kysyä onko lahjalistaa, mutta se on tietty vaikeampi toiteuttaa jos ei ole paikanpäällä. Kirjekuori annetaan yleensä vihkimisen jälkeen suoraan käteen. Suomi designiä ei kannata viedä jos pari ei tiedä mistä on kysymys (mun mielipide).
- Ystävä
vinkistä! Asia on yhä ajankohtainen (häät heinäkuussa) ja hääpari ilmoitti meillekin tuossa pari kuukautta sitten häätilin tilinumeron, jonne voi jokainen rahalahjoituksensa antaa. Asiaa pohdittuamme päätimme, että laitamme mekin rahaa tilille ja viemme mukanamme vain jonkin pienen esineen muistoksi meistä.
Toki Suomi-design on kaunista, mutta ongelmana on juuri se, etteivät kaikki ulkomaalaiset osaa sitä välttämättä arvostaa jos eivät tunne brändiä ennestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001740Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611414Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?801397Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873