Onko keräily sairaus?

Täällä on kiinnostava tuore kirjoitus keräilemiestä:'
"Keräilyn äärimuodot ovat jo päätyneet joissakin maissa sairausluokituksiin. On ihmisiä, jotka eivät pysty heittämään pois esimerkiksi vanhoja sanomalehtiä tai vaatteita. Suomessa jotkut suhtautuvat hämmentävällä kiihkolla Arabian vanhoihin astioihin."

http://www.hs.fi/elama/Täyttymys on keräilijän painajainen/a1394593247299
9414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vittu toi on aika sairas valhe!

Äänestä

Ihan asiallinen ja tasapuolinen kirjoitus. Ja keräilijan tekemä

Äänestä

ohan tuosta tehty tv- sarjojakin missä nää hamasterit asuu valtavien paskakasojen seassa, kun eivät voi heittää mitään roskiin.

Äänestä

Kirjailijan kirjoituksessa oli hyviä huomioita keräilyharrastuksesta. Mikä vaan muuttuu vahingolliseksi jos se lähtee lapasesta.

Äänestä

hyvä huomio että keräilijän tunne on pettymys kun kokoelma on täydellinen. minulla näin kävi astiakokoelman kansa ja miehelle mitalisarjan kansa

Äänestä

Nautin sairaudestani. Filatelia on antoisa harrastus!!

Äänestä

Aina valitetaan, kerääminen on hieno harrastus

Äänestä

Minun mieheni sekosi moottoripyörien keräämiseen, kalliiksi tuli koko perheelle. Järki käteen.

Äänestä

Itse keräsin aikoinaan jääkiekkokortteja, se harrastus on lopetettu. Joitakin itselleni tulevia lehtiä kerään, esim Jääkiekkolehti, löytyy kaikki ilmestyneet lehdet, samoin joitakin ostettuja lehtiä kerään, esim Alibi. Yksi keräilyn kohde on myös Aku Ankan Jumbokirjasarja. Lisäksi yksi keräilyharrastukseni on ollut vuosia kotipaikkakuntaa ja seutua koskevien palokunta-aiheisten lehtileikkeleiden keräily. Hyllystä löytyy tällä hetkellä 15 kansiota ja tämän vuoden kansio on työn alla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huutaja49 kirjoitti:

Täällä on kiinnostava tuore kirjoitus keräilemiestä:'
"Keräilyn äärimuodot ovat jo päätyneet joissakin maissa sairausluokituksiin. On ihmisiä, jotka eivät pysty heittämään pois esimerkiksi vanhoja sanomalehtiä tai vaatteita. Suomessa jotkut suhtautuvat hämmentävällä kiihkolla Arabian vanhoihin astioihin."

http://www.hs.fi/elama/Täyttymys on keräilijän painajainen/a1394593247299

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu