Kuinka Soneran asiakaspalveluun saa yhteyden sähköpostitse?
Olen koettanut saada yhteyttä puhelimitse ja nk. omien sivujen kautta yhteyden ssaanissa kuitenkaan onnistumatta.
Nykyisellä "uudistetulla" systeemillä ei edes laskujen tutkailu ole yksinkertaista saati sitten helppoa.
Siispä uudistan kysymykseni:
Kuinka Soneran asiakaspalveluun saa yhteyden sähköpostitse?
Yhteys sähköpostilla ?
7
400
Vastaukset
Moro moro,
Millainen kysymys sinulla on mielessä? Uudistetuilla Omilla Sivuilla pääset laskuarkistoon kun olet luonut itsellesi Sonera Tunnuksen. Ja sitä varten tarvitset kertaalleen verkkopankkitunnukset. Tässä ohjeita asian tiimoilta --> http://bit.ly/1osZEx7. Kerrothan jos noiden jälkeen kohtaat vielä probleemia, autan mielelläni :)
Suoran sähköpostin sijaan meillä on puhelinpalvelun lisäksi ne Omien Sivujen Palvelupyyntö-lomakkeet, ja löytääpä meidät myös Facebookista ja Twitteristä. Soittopyynnönkin voit jättää netin kautta. Näistä kaikista vaihtoehtoisista yhteydenottotavoista meillä on lisätietoa täällä --> http://bit.ly/1fos493
Näillä eteenpäin?
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio- Ihmettelevä
Voisiko Soneran edustaja vastata, MIKSI IHMEESSÄ suoraa sähköpostia ei ole?
Luulisi olevan kaikkein yksinkertaisin järjestelmä, joka sopisi kaikille paitsi niille jotka haluavat että yhteydenotto olisi juuri niin vaivalloista että Soneralle aiheutuisi mahdollisimman vähän vaivaa ja kustannuksia, kun niistä osa voidaan tällä keinolla kätevästi ulkoistaa asiakkaille ja heidän sosiaaliselle verkostolleen. Ihmettelevä, olen kanssasi samaa mieltä suorasta sähköpostista.
Asioiden hoito on tehty tosiaankin melko vaikeaksi. Esim. laskujen selaus/tutkinta on VAIKEAA. Ennen hienoa muutosta laskujen selaus oli yksinkertaisempaa.
En ole saanut selkeää vastausta tähän sähköpostiasiaan.
Onko tosiaankin näin, että Sonera haluaa ettei heihin saa suoraa sähköpostiyhteyttä?- huono palvelu
Sonera haluaa että tulee asiakkaalle pitkä lasku kun soittaa ongelmasta.
Ihmettelevä,
Suoran sähköpostin sijaan käytämme tosiaan palvelupyyntölomakkeita, ja meillä on niiden lisäksi myös muita yhteydenottotapoja kuten ajanvaraus sekä sosiaalisen median kanavat (linkit ensimmäisessä viestissäni). Soittaminen ei siis ole ainoa tapa asioida kanssamme :)
Ainakin toistaiseksi käytämme näitä kanavia/tapoja ja taustalla esim. palvelupyyntölomakkeiden käyttämiseen on se että niiden avulla asiakkaan asia ohjautuu suoraan taholle joka voi asian ratkaista lomakkeella on pakotettu tietyt perustiedot jolloin asian ratkaisu onnistuu useimmiten yhdellä yhteydenotolla. Suorassa sähköpostissa ei ole tällaisia ominaisuuksia ja hyötyjä, jolloin niiden käsittely ei ole niin tehokasta ja siten vastausviiveet olisivat suurempia.
Tutkimme kuitenkin koko ajan asiaa, ja mahdollisuuksia helpottaa asiointia jatkossa :)
huono palvelu,
Etkö siis pääse ollenkaan katsomaan laskuarkistoa vai mistä on kyse? Laskuarkiston käyttö on samanlaista kuin ennenkin, ainoa ero on sisäänkirjautumisessa. Nyt pääsy laskuarkistoon edellyttää kirjautumista ns. master-tunnuksella eli Sonera Tunnuksella. Ja sen luonnissa tarvitaan kertaalleen verkkopankkitunnuksia, mutta tosiaan vain kerran.
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio- Väsytysvoitto
Yritin juuri kaikin keinoin löytää Soneran sivuilta paikkaa, jossa voisin kysyä, mikä oli eilen, eli 26.4. illalla vikana, kun en päässyt tallentamaan tv-ohjelmia. Sininen palkki ilmoitti virhetilanteesta, jonka ennakoitiin kestävän hetken. Tallentamatta sinä iltana jäivät, kuten silloin tällöin muulloinkin. Vikatiedotesivuilla ei tätä Suomen aluetta ja kuntaa koskeneesta katkoksesta saati syystä puhuttu mitään. Mutta PAHINTA on se, että yhteydenotto on tehty todella vaikeaksi. Pääsin taistelujen kautta viimein kohtaan, jossa luulin voivani kertoa ongelmasta, mutta siinäkin pyydetään vain 'henkilötietoja' ja sähköpostiosoitetta, jonne "kopio lomakkeesta lähetetään". ???? Voisiko tarkemmin mainita, mikä sinne s-postiin lähetetään? Se valituslomakeko? Miksi ei jo ko. tilassa voinut kirjoittaa kysymystään saman tien?
Chatkin pitäisi olla, mutta enpä sitäkään yhteyttä löytänyt. Kaiken kaikkiaan operaattorille tuli väsytysvoitto.
"Partio" varmaan selittää minut nurin, mutta se ei kritiikkiäni poista. Katsokaa youtubesta pätkä "Putous Aku Hirviniemi taksin tilaaminen"... - sonera3
Mikä vikana, kun laskuarkistossa näkyy vain laskuerittelyt reilun puolen vuoden ajalta, mutta tarkkaa puheluerittelyä ei näe? Eli soitettuja puheluita ja laitettuja tekstiviestejä ei näe. Kuluvan kuukauden puheluerittely kyllä näkyy, mutta ei siis aiempien kuukausien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956694Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096430SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614731Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913654Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963591Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663462Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103302Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03020Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31845Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161439