Eli meidän lapsi on jo 2v9 kk, mutta ei sano lauseita.
Tämä on mielestäni omituista, koska hänellä taisi olla jo 1 vuotiaana lähemmäs 20 selvää sanaa, kaikki siis olettivat että hän alkaa puhumaan nopeasti.
Sanoja on tullut kokoajan lisää ja nykyään osaa nimetä minkä tahansa asian, osaa myös kaikki kirjaimet r ja s kirjaimet myös. Suun motoriikassa ei siis pitäisi olla mitään häikkää.
Lapsi osaa nimetä esim: värit,numerot,muumit muut hahmot,ihmisten nimet, vaatteet, huonekalut, eläimet, lelut ja mitä tahansa.
Ainoat sanat mitä sanoo perätysten ovat "no moi, ei ota, mennään jo, hei hei".
Kävimme vastikään neuvolassa muista syistä. Terkka ei ollut huolissaan puheesta koska kirjaimia ei puutu ja tosiaan on niin laaja sanavarasto.
Itseäni alkaa jo hiukan huolettaa että miksi lauseita ei kuulu, vaikka muuten onkin puheen suhteen taitava. Tuntuu että tilanne on jo pitkään pysynyt samana eikä mennyt eteenpäin.
Olen yrittänyt jos lapsi sanoisi perässäni esim "pupu hyppää" , lapsi toistaa tuolloin vain joko "pupu " tai "hyppää" .
Lauseet puuttuu
Odottava äiti
1
185
Vastaukset 1
- kai se siitä?
Ei kai auta kuin odotella. Onhan tuo tosiaan vähän kummallinen tilanne.
Yleensä kyllä varhaiset sanat ennustavat varhaista monipuolista puhetta. Moni vasta kaksivuotiaana ensimmäiset sanansa sanonut puhuu jo monisanaisia lauseita, sivulauseitakin ennen kolmea ikävuotta.
Mutta kaikki aikanaan. Tuskin tuossa nyt mitään huolen aihetta vielä on, jos kerran näitä osaamiaan sanoja käyttää aktiivisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092368Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???331297- 106983
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha634952- 71942
- 48865
- 88818
- 70686
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676