Onko lahden busseissa ominaisuutta etta bussia voi kallistaa toiseen suuntaan jos on vaunujen kanssa joku tulossa? Kysyn vaan kun muutaman kerran olen matkustanut bussilla ja ainoastaan yhden kerran kuski on kallistanut bussia. Siis onko ominaisuus kaikissa busseissa vai vain joissakin vai ovatko kuskit vaan laiskoja?
Hirveää kun joutuu kallistamaan vaunuja niin että vauva sisällä jo melkein makuullaan pystyasentoon päätyy.
Hirveää kun joutuu kallistamaan vaunuja niin että vauva sisällä jo melkein makuullaan pystyasentoon päätyy.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikissa matalalattiabusseissa mitä täällä on ajossa on kyseinen ominaisuus. Kaikki kuskit ei joko viitsi tai ei osaa käyttää sitä.
Nämä näitä viestejä, joissa varmaan kysytään kannattaako Lahteen muuttaa. Kyllä - täällä on niiavia busseja. Töitähän aina saa ja asunto järjestyy. Mutta bussitkin on kohteliaita.
Koettu on... pieni vauva kopassa valahtaa jalkopäähän kun kulma on niin jyrkkä jonka joutuu vaunuja kallistamaan. Tämä varmasti vaivaa monia mutta kukaan ei osaa suutaan aukaista. Voi myös olla ettei kuskit oikeasti tajua miten hankalaa bussiin on päästä kun eivät ole itse kokeilleet. Sivusta voi näyttää että hyvin pääsee mutta ei se niin ole.
Toivottavasti asiaan aletaan kiinnittämään huomiota nyt kun kesästä alkaen mammoja vaunuineen varmasti busseissa kulkee enemmänkin maksun poistuttua.