Muutto Englantiin perheen kans !

CcC :)

Hei !

Ollaan alle 25 v. avomieheni kans ja meillä on tällä hetkellä alle 1 v. lapsi. Mieheni on siis alunperin Briteistä ja hänellä on edelleen britannian kansalaisuus (asunut kuitenkin jo puolet elämästään Suomessa, on siis muuttanut aikoinaan perheensä kans sieltä tänne).

Minua on kuitenkin alkanut kutkuttamaan ajatus muutosta Englantiin, olen siis koko nuoruuteni haaveillut et pääsis muuttamaan ulkomaille ja ainahan sieltä pääsee pois. Mut Englanti tuntuu parhaimmalta ajatukselta, koska ainakin se helpottais meidän elämää käytännön asioiden suhteen koska toiselle se kuitenkin on äidinkieli.

Olen itse ammatiltani lähihoitaja, työskennellyt enimmäkseen käytöshäiriöisten nuorten kans. Mut mikä mahdollisuus mulla olis siellä oikeasti työllistyä? Mieheni uskon saavan töitä jo sukulaistensa kautta, mut sijaintiakin ollaan mietitty koska mies on asunut koko elämänsä siellä Etelä-Englannissa.

Käytännön neuvoja asuntojen suhteen ja mistä tulisi aloittaa, koska mieheni oli kuitenkin vielä lapsi kun muutti tänne niin hänelläkin on vähän hukassa miten toimia? Eli siis kaikki neuvot muuttaneilta ihmisiltä otetaan vastaan !

1

203

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eimullamuuta

      Moi,

      Muutin itse tänne heti lukion jälkeen 14 vuotta sitten eikä ole koskaan ollut ongelmaa saada töitä. Näin siis jopa ilman mitään koulutusta. Tekevälle löytyy aina jotain! ällä hetkellä olen virassa josta ei ilman koulutusta Suomessa voi edes haaveilla, ja vaikka onni onkin ollut asiassa mukana niin kyllä meininki on työnsaannin suhteen yleisesti täällä paljon parempi ja helpompi.

      Varsinkin kun sinulla on tuollaiselle alalle osaamista ja kokemusta, niin salettiin hommia on! Paras kaverini on suomalainen lähihoitaja ja on aina saanut töitä vaikkei ole mitenkään kauhean hyvä edes englannin puhumisessa.

      Se, että olette naimisissa(?) tarkoittaa käytännössä sitä että pääset ongelmitta muuttamaan miehesi kanssa ja hommaamaan asunnon helposti. Pankkitilein yms avaamisen kanssa on aina oma säätämisensä koska sinulla on oltava virallien todieste (esim kaasulasku) osoitteestasi. Osoitetta taas et saa ilmanpankkitiliä jne... Eli jos on sukulaisia joiden luona voitte asua ensin niin se auttaa asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      770
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      755
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      716
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      653
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      544
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      527
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      479
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      452
    9. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    10. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      64
      414
    11. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      409
    12. 38
      396
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      393
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      390
    15. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      388
    16. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      384
    17. 39
      379
    18. Ylen suosikkisarja tuotti pettymyksen - Loppuiko Ellis tv-sarja todella tähän?

      Nyt Suomessa on nähty tv-sarjan kaksi ensimmäistä kautta. Toisella kaudella tiedossa oli tv-katsojille ikävä yllätys,
      Tv-sarjat
      0
      376
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      371
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      367
    Aihe