Muutto Englantiin perheen kans !

CcC :)

Hei !

Ollaan alle 25 v. avomieheni kans ja meillä on tällä hetkellä alle 1 v. lapsi. Mieheni on siis alunperin Briteistä ja hänellä on edelleen britannian kansalaisuus (asunut kuitenkin jo puolet elämästään Suomessa, on siis muuttanut aikoinaan perheensä kans sieltä tänne).

Minua on kuitenkin alkanut kutkuttamaan ajatus muutosta Englantiin, olen siis koko nuoruuteni haaveillut et pääsis muuttamaan ulkomaille ja ainahan sieltä pääsee pois. Mut Englanti tuntuu parhaimmalta ajatukselta, koska ainakin se helpottais meidän elämää käytännön asioiden suhteen koska toiselle se kuitenkin on äidinkieli.

Olen itse ammatiltani lähihoitaja, työskennellyt enimmäkseen käytöshäiriöisten nuorten kans. Mut mikä mahdollisuus mulla olis siellä oikeasti työllistyä? Mieheni uskon saavan töitä jo sukulaistensa kautta, mut sijaintiakin ollaan mietitty koska mies on asunut koko elämänsä siellä Etelä-Englannissa.

Käytännön neuvoja asuntojen suhteen ja mistä tulisi aloittaa, koska mieheni oli kuitenkin vielä lapsi kun muutti tänne niin hänelläkin on vähän hukassa miten toimia? Eli siis kaikki neuvot muuttaneilta ihmisiltä otetaan vastaan !

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eimullamuuta

      Moi,

      Muutin itse tänne heti lukion jälkeen 14 vuotta sitten eikä ole koskaan ollut ongelmaa saada töitä. Näin siis jopa ilman mitään koulutusta. Tekevälle löytyy aina jotain! ällä hetkellä olen virassa josta ei ilman koulutusta Suomessa voi edes haaveilla, ja vaikka onni onkin ollut asiassa mukana niin kyllä meininki on työnsaannin suhteen yleisesti täällä paljon parempi ja helpompi.

      Varsinkin kun sinulla on tuollaiselle alalle osaamista ja kokemusta, niin salettiin hommia on! Paras kaverini on suomalainen lähihoitaja ja on aina saanut töitä vaikkei ole mitenkään kauhean hyvä edes englannin puhumisessa.

      Se, että olette naimisissa(?) tarkoittaa käytännössä sitä että pääset ongelmitta muuttamaan miehesi kanssa ja hommaamaan asunnon helposti. Pankkitilein yms avaamisen kanssa on aina oma säätämisensä koska sinulla on oltava virallien todieste (esim kaasulasku) osoitteestasi. Osoitetta taas et saa ilmanpankkitiliä jne... Eli jos on sukulaisia joiden luona voitte asua ensin niin se auttaa asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5535
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2015
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe