16-vuotias poikani paljasti pyytäneensä ventovierasta ostamaan itselleen tupakkaa keskustassa. Mies oli ottanut rahat, mutta tullessaan kaupasta käveli pokkana ohi.
Yksi asia on tuo poikani tupakointi, sen käsittelemme kotona, mutta eri asia on tuo että nuoren rahat varastetaan. jos ei halua ostaa, voi kieltäytyä, ei varastaa nuoren rahoja. Kaupan turvakamerat yltää myös pihalle, eli palautappa nuoren rahat kun näet kylällä, ennekuin asia menee jatkoon.
Tervakoski
20
971
Vastaukset
- säyseä
Miksi ei teillä isä ja äiti hoida lasten tupakka, viina ja huumeostoksia?.
- mallu4
Asia varmaan paranee paljos täällä vinkumalla..
- Kuri kuolkoon.
Röyhkeää varastaa nuorelta tupakki rahat,mihin tämä maailma on menossa kun nuorisolle annetaan tuollaista esimerkkiä . Täst edes ostatte itse lapsellenne ne röökit ja jos muutakin pyytää niin älkää epäröikö vaan ilman muuta ostatte sen mitä lapsenne vaatii , näin ne pysyy tasapainoisina ja tulevaisuuttakin ajateltuna niin varsin vähän tulevat kuormittamaan mm veroviranomaisia , järjetysviranomaisia ehkä enemmän mutta täytyyhän poliisellakin työtä olla ja sitä kautta myös tulevaisuudessa vanginvartijoilla.
- ihan säyseä
Ja itse poltatte sen Tervakosken kirkonkin.
Sen jälkeen Janakkalan kunnanvaltuustoon..- Anonyymi
Janakkalassa kuka vaan saa mitä vaan kuha on hyväveliverkostossa. Sairaanhoitajista tehdään hallinnon johtajia.
- pappa2
Äijä teki ihan oikeen, multa on kerran pyydetty samaa,sanoin ei,sitten alkoi oikea sana tulva!!! ois tehnyt mieli vetää näitä pulmusia korville, ja sen teen seuraavan kerran kun kukaan ei näe!!!!!!
- Kakarat kuriin
Ihan oikein, nää nykypäivän kakarat luulee, että kaikki menee siten kun ne haluaa.Hyvä opetus kusettamisen ihmeellisestä maailmasta!Itse ne nuoretkin kusettaa vanhempiaan ja myös muita vaikka ja kuinka, mutta kun teidän poikaa kusetettiin, niin melkein maailma kaatuu.Iteltäni joskus 80-luvulla loppui viikkorahat kun jäin röökistä kiinni ja arestia paukku, muistan kyllä senkin, että remmi pamahti pari kertaa pakaroille, siihen loppui röökitarinani.Ai niin, eihän nykyään saa rangaista millään tavalla, annetaan vaan rahaa ja vapautta.Sitten ollaan ihmeissään, kun ei kaikki mene juuri niin kuin kaiken saanut kakara haluaa!
Ja jos oikein tollasta tilannetta tulkitaan, niin kysymyksessä ei ole varkaus eikä ryöstö, vaan lievä petos, erittäin lievä! - kantapään kautta
Kumpi tärkeempi? Pojan terveys vai viis euroo? Poikahan on alaikänen röökiä vetämään, jotta sinuna mamma olisin ihan hiljaa tai hae vastasuudessa itse. Ehkä poika sai pienen opetuksen tulevasta oikeasta elämästä?
- Meirän äitee
Tää on näitä äitejä, että ei meidän poika vaan muut.Aina vaan muut, mutta kun on kyse omasta klopista, niin eihän meidän poika, ei meidän poikaa saa, ei se voinut olla hän, kyllä me kotona keskustelemme.Tuolla maailmalla on monta esimerkki nuorta, joille ei sillä keskustelulla ole mitään merkitystä, vaan mennään porukan mukana.Kaikki on jo tuon ikäisellä omia valintoja ja osasta vaan tulee jopa narkomaaneja ja rikollisia, vaikka on keskusteltu vaikka ja kuinka.Pelkästään aina vain puolustelemalla saat enemmän aikaiseksi pahaa, kuin hyvää, anna joskus kuria oikealla tavalla.Vaadi tekemään kotitöitä viikkorahan eteen, siivousta, tiskaamista, ym ym...
- Nosmo King
Lasten tupakoinnista pitäisi tehdä lastensuojeluasia. Kun lapsi jää kiinni esim koulussa tupakoinnista, pitäisi sen johtaa lastensuojeluilmoitukseen ja irti tupakasta terapiaistuntoihin. Vanhemman, joka ei kykene huolehtimaan lapsensa terveydestä, pitäisi velvoittaa hankkimaan apua ongelmaan. Päihdetapaukset voisivat olla suora huostaanottoperuste. Päihderiippuvaisen nuoren suhtee pitäisi käyttää hyväksi pakkohoitosäädöksiä.
Jos nykyajan kouluikäinen ei tunnista tupakan oikeita riskejä, pitäisi hänelle ne riskit opettaa esim lisäämällä kouluun lääkärin pitämät oppitunnit, missä lääkärit voisivat näyttää konkreettisia esimerkkejä päihteiden käytön terveydellisistä seurauksista. Pitäisi siis käyttää niitä psykologisia keinoja joita on tarjolla ammattitasolla ilman toistuvaa kieltosaarnaamista. Tupakan vastaisuus pitää lähteä nuoresta itsestä. Ja se lähtee vain opintien kautta. - niimpäniin
Tervakoski on ********
- Oikein teki
Maassa on tupakkalaki, joka ei varmaan yhtään hetkauta näitä äitien ja isien kullanmuruja puhumattakaan heidän vanhemmistaan. Ehkä mies ajatteli pojan parasta ja halusi säästää pojan keuhkosyövältä.
- Anonyymi
Mene vaan suoraan viemään asia poliisille. Tämä on alaikäsen hyväksikäyttö.
- Anonyymi
Kamerat on paikalla kuitenkin
- Anonyymi
Ehkä asia on 11 vuoden aikana vanhentunut?
- Anonyymi
Oppiipahan
- Anonyymi
Laki kieltää rikollisen toiminnan tukemisen. Tehdään kaikkemme, että nuoret eivät opi tupakoimaan. Järvien pohjat on täynnä tupakantumppeja ja kaloissa mikromuovi tumpista tulee elimistöömme. Allekirjoita https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/15387
- Anonyymi
Joko se konna kohta on saatu kiinni?
- Anonyymi
Liedossa 2007
- Anonyymi
Häh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1242961Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412722Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521285
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055