apuva

mummo maalta

Asumme -98 rakennetussa 7 perheen rivitalossa. Nyt tiilikatto kasvaa sammalta ja osa asukkaista on sitä mieltä, että on laitettava peltikatto. Itse olen himpun erimieltä,sillä eikö pesu ja myrkytys olisi helpompi tapa/halvempi noinkin uuden katon huoltoon ? Mitä mieltä olette, kertokaa.

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HalooOnxValoo

      Tiilikatto kestää 50-100-vuotta oikein huollettuna.
      Jos on sammalta katolla niin kannattas pesettää se katto.
      Vain peltifirmat myynti Reiskat voisivat olla niin hulluja että tarjoaisivat 15-vuotta vanhalle katolle uusimista. Luulis jo mummujenkin tajuavan ettei moiseen hullutukseen lähtis edes se vanha Erkkikään.

    • Huolto riittää

      Älkää nyt hulluja olko, katolla on ikää vielä noin 50 vuotta jäljellä. Ja tuon ikäinen tiili on tosi vahvaa ja lujaa, ei mitään järkeä vaihtaa. Katuharja käteen ja lakaisu hommiin ja loppusilaus painepesurilla ylhäältä alaspäin ja samalla reissulla vaihdetaan rikkinäiset tiilet jos niitä nyt edes on siellä. Myyntimiehet osaa kyllä pelotella eli heitä ei kannata kuunnella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3794
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3405
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2781
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2418
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1859
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1779
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1736
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1427
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1218
    Aihe