Tutkimuksen mukaan Stokke kantoreppu on terveydelle haitallinen koska sisältää palonestoaineita. Palonestoaineet kerrotaan olevan syöpää aiheuttavia ja lisääntymisterveydelle haitallisia.
Ostin noin 1kk sitten tuollaisen repun enkä halua enää käyttää sitä lapsellani. Onko tietoa että ottaako liike/Stokke reput takaisin vaikka kyseisiä palonestoaineita ei VIELÄ olekkaan suomessa kielletty. En varmaan ole ainut ketä ei enää halua käyttää kyseistä reppua.
"Runsaasti palonestoaineita oli Stokke MyCarrier- ja Britax-repuissa. Lisäksi kolmannesta repusta löytyi pieniä määriä palonestoaineita."
"Löydetyt palonestoaineet on EU:ssa luokiteltu tai niitä epäillään muun muassa syöpää aiheuttaviksi ja lisääntymisterveydelle vaarallisiksi. Kantorepuissa olevat kemikaalimäärät eivät kuitenkaan aiheuta lapselle välitöntä vaaraa."
STOKKE_KANTOREPPU-terveydelle haitallinen?
3
176
Vastaukset
- nef
tämän asian voi kysyä suoraan liikkeestä, tuskin täällä kukaan osaa kertoa sen tarkemmin mitään.
- minä vain
Ja ymmärräthän sen, että sitä kantorepun kangasta pitäisi syödä pidemmän aikaa, että mahdolliset kemikaalit pääsisivät elimistöön. Ei se kantoreppu aiheuta syöpää jos vauva siinä on. Nuo jutut on aina liioiteltuja, eikä niissä kerrota kaikkea, vaan ne negatiiviset asiat.
- EI myrkyille
Kumma, että Britaxin kaikissa tuotteissa näyttää nyt olevan jotain myrkkyjä. Juuri hylättiin turvaistuimia testeissä valtavien myrkkypitoisuuksien vuoksi ja nyt Britaxin kantoreppu. Eikö ne yhtään välitä, mitä myyvät ja tekevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678