STOKKE_KANTOREPPU-terveydelle haitallinen?

sdgh

Tutkimuksen mukaan Stokke kantoreppu on terveydelle haitallinen koska sisältää palonestoaineita. Palonestoaineet kerrotaan olevan syöpää aiheuttavia ja lisääntymisterveydelle haitallisia.

Ostin noin 1kk sitten tuollaisen repun enkä halua enää käyttää sitä lapsellani. Onko tietoa että ottaako liike/Stokke reput takaisin vaikka kyseisiä palonestoaineita ei VIELÄ olekkaan suomessa kielletty. En varmaan ole ainut ketä ei enää halua käyttää kyseistä reppua.

"Runsaasti palonestoaineita oli Stokke MyCarrier- ja Britax-repuissa. Lisäksi kolmannesta repusta löytyi pieniä määriä palonestoaineita."

"Löydetyt palonestoaineet on EU:ssa luokiteltu tai niitä epäillään muun muassa syöpää aiheuttaviksi ja lisääntymisterveydelle vaarallisiksi. Kantorepuissa olevat kemikaalimäärät eivät kuitenkaan aiheuta lapselle välitöntä vaaraa."

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nef

      tämän asian voi kysyä suoraan liikkeestä, tuskin täällä kukaan osaa kertoa sen tarkemmin mitään.

    • minä vain

      Ja ymmärräthän sen, että sitä kantorepun kangasta pitäisi syödä pidemmän aikaa, että mahdolliset kemikaalit pääsisivät elimistöön. Ei se kantoreppu aiheuta syöpää jos vauva siinä on. Nuo jutut on aina liioiteltuja, eikä niissä kerrota kaikkea, vaan ne negatiiviset asiat.

    • EI myrkyille

      Kumma, että Britaxin kaikissa tuotteissa näyttää nyt olevan jotain myrkkyjä. Juuri hylättiin turvaistuimia testeissä valtavien myrkkypitoisuuksien vuoksi ja nyt Britaxin kantoreppu. Eikö ne yhtään välitä, mitä myyvät ja tekevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe