STOKKE_KANTOREPPU-terveydelle haitallinen?

sdgh

Tutkimuksen mukaan Stokke kantoreppu on terveydelle haitallinen koska sisältää palonestoaineita. Palonestoaineet kerrotaan olevan syöpää aiheuttavia ja lisääntymisterveydelle haitallisia.

Ostin noin 1kk sitten tuollaisen repun enkä halua enää käyttää sitä lapsellani. Onko tietoa että ottaako liike/Stokke reput takaisin vaikka kyseisiä palonestoaineita ei VIELÄ olekkaan suomessa kielletty. En varmaan ole ainut ketä ei enää halua käyttää kyseistä reppua.

"Runsaasti palonestoaineita oli Stokke MyCarrier- ja Britax-repuissa. Lisäksi kolmannesta repusta löytyi pieniä määriä palonestoaineita."

"Löydetyt palonestoaineet on EU:ssa luokiteltu tai niitä epäillään muun muassa syöpää aiheuttaviksi ja lisääntymisterveydelle vaarallisiksi. Kantorepuissa olevat kemikaalimäärät eivät kuitenkaan aiheuta lapselle välitöntä vaaraa."

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nef

      tämän asian voi kysyä suoraan liikkeestä, tuskin täällä kukaan osaa kertoa sen tarkemmin mitään.

    • minä vain

      Ja ymmärräthän sen, että sitä kantorepun kangasta pitäisi syödä pidemmän aikaa, että mahdolliset kemikaalit pääsisivät elimistöön. Ei se kantoreppu aiheuta syöpää jos vauva siinä on. Nuo jutut on aina liioiteltuja, eikä niissä kerrota kaikkea, vaan ne negatiiviset asiat.

    • EI myrkyille

      Kumma, että Britaxin kaikissa tuotteissa näyttää nyt olevan jotain myrkkyjä. Juuri hylättiin turvaistuimia testeissä valtavien myrkkypitoisuuksien vuoksi ja nyt Britaxin kantoreppu. Eikö ne yhtään välitä, mitä myyvät ja tekevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      46
      3249
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      41
      2738
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      119
      2497
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2261
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      352
      1973
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1624
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1475
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      32
      1235
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1144
    Aihe