paras kamppailulaji?

nuori taistelija

^otsikko^

eli mikä on paras kamppailu/itsepuolustuslaji?

hyvät ja huonot puolet?

miksi kannattaa harrastaa?

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • krav maga

      on paras

    • Itse harrastin joskus Aikidoa, eli väkivallatonta itsepuolustusta. Olin ryhmän ainoa tyttö, mutta ihan kivaa siellä oli.
      Hyvät puolet : kiva porukka, suhteellisen helppoja juttuja, lisää tietoa toisten vahingoittamisesta ja sen seurauksista, ja ihmisen anatomiasta näin muutenkin. (ei epäilyttävästi.)
      Huonot puolet : täällä harjoitukset olivat illalla. Ei ollut enää kovin kiva raahautua sinne tappelemaan enää illalla kun oli jo puhki. Tämä voi tietenkin vaihdella paljonkin paikkakunnan shteen. Asu maksaa noin 40e, harrastuksena ei ole ilmainen. Olisiko ollut jokin kuukausimaksu, mutta en muista nyt. Myös muutama muu lajiin liittyvä juttu maksaa.
      Kannattaa harrastaa, sillä se parantaa kuntoa ja on mielestäni muutenkin hyvä laji. Googlaile lisää jos kiinnnostuit.

    • Israelin tukija

      Abir Qesheth - kyseisellä lajilla on erittäin mielenkiintoinen historia (sivuston väitteiden mukaan) ja se on melko tehokas itsepuolustukseen, ainoana huonona puolena on, että Suomessa ei pysty harrastamaan. Youtubessa on videoita ja seuraavalla sivulla, muuta juttua:
      http://www.abirwarriorarts.com/en

      • entinen korppi™

        Taiji?


    • hobidee

      Vapaaottelu. Itseä kiinnostaisi ainakin kokeilla harrastuksena. Lajissa oppii vähän sitä sun tätä. Se lajin monipuolisuus muhun kolahtaa. Haluaisin myös oppia tappelemaan. En tappelemisen ''ilon'' vuoksi, vaan jos joskus tulee tilanne, että oikeasti osaa tapella niin sitten kanssa osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      49
      9737
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      107
      5212
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4357
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2927
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      143
      2718
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      181
      2568
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      28
      1952
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1687
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1559
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      21
      1087
    Aihe