Mitä laki sanoo tontin perinnästä?

kirsikka27v

Omistan 1/3 tontista ja kaksi siskoani omistavat myös kumpikin 1/3. Tontti tuli perintönä äidiltämme joka kuoli, ja on kesämökkitontti (tontilla purkua vailla oleva asumiskelvoton vanha mökkirakennus).
Siskot eivät halua laittaa tonttia myyntiin periaatteistaan?? Tontti tönöttää sijoilallaan vailla mitään virkaa eikä siskoillani ole mitään halua ottaa tonttia käyttöön tai sinne rakentaa eikä minullakaan. Haluaisin oman 1/3 haltuuni tietysti rahana. Onko minulla laillisesti siis oikeus vaatia että mökki myydään vaikka siskot vastustavat myyntiä ja onko heidän pakko suostua tontin myyntiin? Tai onko laki ylipäätään puoelllani sen suhteen että minulla on oikeus omaan osuuteeni tontista jollakin tavoin? itse sen haluan myydä pois koska haluan oman rahaosani siittä.

3

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirsikka27

      ja paljonkohan tuon totin arvo olisi? hyvin lähellä Tamperetta n. 30km tampereelle (pienemmässä kunnassa pirkanmaalla) olis sijainti ja tontin koko on 2 000 neliötä. siellä on vanha mökkirakennus joka kuitenkin on tätä nykyä asuinkelvoton koska on niin laho.
      paljonkohan mokoman arvo voisi olla?

    • Jos nyt ymmärsin oikein, niin perinnönjako on jo suoritettu?

      Jos on, niin halkominen (halkominen on sitten ihan eri asia kun lohkominen, vaikka lopputulos on periaatteessa sama eli muodostetaan uusi rekisteriyksikkö) on mahdollista. Tosin se edellyttää että siitä sinulle jäävälle kiinteistölle saa rakentaa, ja että sisaruksillesi jäävälle kiinteistölle saa rakentaa. Tosin ainahan kiinteistön saa jaettua vaikka neliömetrin kokoisiksi palasiksi, mutta silloin puhutaan sinun tapauksessasi käytännössä joutomaasta, joutomaan arvo on 1-2 €/m2.

      Toinen vaihtoehto on sitten sen sinun oman määräosasi myyminen ilman kiinteistötoimitusta. Sisaruksesi eivät sitä voi estää, mutta voi olla vaikeaa löytää ostajaa joka haluaa jakaa omistuksen heidän kanssaan. Muutaman roposen voisit kuitenkin pelisilmää omaavalta ostajalta saada (ostajan kun sitten on helppo ostaa loppuosakin halvalla sisaruksiltasi jotka eivät halua hänen kanssaan yhdessä kiinteistöä omistaa).

      Eli molemmat vaihtoehdot ovat tapauksessasi huonoja rahallisessa mielessä.

      Hintaan ei kukaan voi ottaa kantaa ennen kuin kerrot enemmän sen sijainnista, eli järvenrannalla vai kuivalla maalla.

      • Laki Luke

        Onhan se ihan varmaa, että 30 km päässä Tampereelta jossain pikkukylässä ei 2000 neliön tonttia aleta halkomaan! Jos tontti ei ole asemakaava-alueella tai rantakaavassa, niin yleensä minimirakennuspaikan koko on tuon 2000 neliön luokkaa. En millään voi uskoa, että alle 700 neliölle saisi rakennuspaikkaa, eli halkominen ei onnistu, koska palasista ei voi muodostaa saman arvoisia ja käytännössä kiinteistön arvo romuttuisi rakennuspaikan menettämisen myötä.

        Välihuomautuksena: "Joutomaa" on lähinnä metsäkiinteistöihin liittyvä termi. Sitä käytetään maa-alueesta, jolla puusto kasvaa vuoden aikana vähemmän kuin 0,1 m³/ha. Jos joku maksaa joutomaasta 1-2 euroa/ neliö, niin äkkiä myymään jokainen neliö :) Nuoresta talousmetsästäkään kun ei tahdo saada kuin reilun tonnin hehtaarilta. Viljelykelpoinen pelto on kesimäärin 8000 euroa hehtaarilta.

        Aloittajan tapauksessa sisaruksia voi painostaa käräjäoikeudesta haettavalla yhteisomistuksen purkamisella. Siitä tulee melkoisesti kuluja, joten vähäarvoisessa tontissa tulos voi olla kehno jokaisen kannalta. Eli toisten sisarusten kannattaisi neuvotella yhden osakkaan ulosostamisesta, mikäli haluavat paikasta käyvän hinnan. Yksittäistä määräosaa ei käytännössä saa myytyä ulkopuoliselle, ellei kyseessä ole esimerkiksi kaveri tai sukulainen. Siksikin yhteisomistuksen purku voi olla ainut ratkaisu, mikäli sovintoratkaisua ei saa aikaiseksi.

        Tämän Välittäjä_LKV:n "neuvoja" ei kannata ottaa kovin tosissaan. Palstoilla olevien kirjoitusten perusteella LKV-koetta tuskin on suoritettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe