Kuula-aseet2

Puiston naapuri

Kertokaas tyhmälle, että eikös alaikäisten kuula-aseleikki ilman täysi-ikäisen valvontaa luvattomassa paikassa ole totaalisen kiellettyä. Tonttimme vieressä oleva puistoalue tuntuu olevan varsinainen suosikkipaikka. Olen kehottanut kavereita siirtymään esim metsään kauemmas asutuksesta ja ovat ilmeisesti näin toimineetkin, mutta aina silloin tällöin ovat yrittäneet palata puistoon. Viimeksi lupasin tilata oikein poliisit, jos ei lopu ja silloin se auttoi joksikin aikaa. Uskaltaa naisväkikin ja kotieläimet liikkua ulkona pihatöissä ilman, että saa pelätä, että tulee kuula silmään tms. Aseet ovat oikean näköisiä ja pelaajilla itsellään on suojalasit jne. Tuntuu, etteivät oikein ymmärrä mitä ongelmaa edellisessä on. Olisihan poliisilla (kai) tärkeämpääkin tekemistä kuin pikkupoikien paimentaminen?

1

174

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No kerronpas.

      Kerron tyhmälle. Ei. Se ei vanhempien luvalla ja paikassa, jossa sitä ei sitä erikseen olla kielletty ole kiellettyä. Itsekin olen 12-vuotias ja kyllä kuulahaulikot on jo ihan isän toimesta minullekkin hommattu. Ja tuo isäni on ihan tervejärkinen, ammatiltaan psykologi. Joten ei, se ei ole kiellettyä. Mutta jos se on jokin esim. kaupungin keskellä oleva lapsiperheiden piknik-paikka, asia on aivan toinen. Joten pitäisi kunnon kannanottamista varten hieman saada lisäinfoa paikasta jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      2635
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      995
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      843
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      47
      768
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      754
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      50
      605
    9. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      602
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    Aihe