Laihdunko näin?

4688

Moi! Oon 13v tyttö ja mietin et jos syönpäiväs 100kcl nii laihtuisi vai pitäiskö syyä vähemmän? Tänään tuli vähä ylitse ku söin koulua pari rkl ja noin 1dl karkkeja ja suklaata ;( huomen aattelin syyä omenan tai vähä kurkkua.

5

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ecc__

      Pitää syödä enemmän. Kuten kaikissa laihdutus tv -ohjelmissa toitotetaan, liikunnan ohella laihdutuksen tärkein elementti on laadukas, suht pieni ja proteiinipitoinen ateria säännöllisin väliajoin (2-3h) Muuten aineenvaihdunta menee ihan tukkoon ja painon putoaminen tyssää.

      Ite laihdutin vuodenvaihteessa 2kk:ssa vajaa 10kg. Söin noin 500kcal alle kulutuksen, eli noin 2200-2500kcal päivässä. (Sun tapauksessa, kun tyttö olet, 1200-1500kcal olisi järkevää.)

      Tosiaan, söin kolmen tunnin välein noin 300-500kcal aterian, joka sisälti aina paljon proteiinia, vähän hiilareita ja jonkun verran rasvaa. Paino putosi tasaisesti noin puoli kiloa viikossa. Välillä kokeilin vetää melko alhasilla kaloreilla, ja eihän siitä tullut mitään. Paino ei pudonnut, ja treenit ei kulkenut. Nostin taas kaloreita sinne reilu kahteentuhanteen, ja paino alkoi taas tippua.

      En tosiaan ota kantaa siihen, kannattaako sun laihduttaa, koska en tiedä painoasi, ja puheistasi päätellen olet joko trolli tai anorektikko. Annoin vain neuvoja miten laihtuu järkevimmin ja nopeiten.

    • Oliko se 2500kaloria tytöillä ja 3000 kaloria pojilla päivittäisen energian tarve. Suurin osa menee kuiteskin peruselintoimintoihin. Jos syöt vaan 100kcl päivässä niin se on liian vähän. Taidat olla anoreksia tai ehkä trollirexiassa.

    • anoo

      syö vähemmän kuin kulutat niin laihdut

    • ravintoterapeutti

      100 kaloria päivässä on kyllä liikaa jos laihtua haluat.. Itse suosittelen noin 40 kalorin päiväsaantia, saat juoda litran vettä, tomaatin ja ehkä pestä hampaat hammastahnalla, mutta se voi sitten jo mennä 50 kalorin puolelle, joka on järkyttävän paljon.

    • ecc__

      ^Aloittaja, tässä yllä on sellainen perus suomi24 trolli. Lue minun viestini

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      60
      4635
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      95
      4335
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      71
      3778
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3717
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      118
      2752
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2538
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2442
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2419
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2409
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2284
    Aihe