Jenkkikaappi Pakastin -30?

Kaappi jenkki

Tuossa edeltävillä viikoilla olen ihmetelly kun jenkkikaappi hurraa aina siellä käydessä. No tiivisteistä sekä pakastimen että jääkaapin omista löytyi jotain ylimääräistä eikä tiivistänyt kunnolla. Myös lauhdutin oli todella pölyinen. Nyt heitin pakastimen puolelle lämpömittarin niin härre guud -31 mittasin jopa kahdella mittarilla samanmoiset lukemat. Jääkaapin puolella 5 elikkä jääkaapin termostaatti toimii. kaapissa ei ole pakastus kytkintä eikä mitään säätöä millä pakastimen lämpötilaan pystyisi vaikuttamaan..

3

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+11

      Termostaatti jumissa tai mittaat väärästä paikasta.

    • niin tietysti

      Taitaa olla niin päin, että sen termostaatin kapillaariputki menee pakastimen puolelle, kun tarkkaan katsot. Jos on vaan yksi kompressori, vika ei voi olla muualla kuin termostaatissa tai se on säädetty liian kylmälle.

      • väärää profetiaa

        Ehei, kyllä tuo on just miten halvat jenkkikaapit tehdään = vain 1 termostaatti, joka säätää jääkaappia.

        Kylmäaine menee kompressorin käydessä ensimmäiseksi pakastusosaan ja jäähdytysteho on mitoitettu niin, että se riittää, vaikka jääkaappi olisi säädetty turhan lämpimäksi eli jonnekin 8 °C mikä se "normaaliasetus" (asteikon puoliväli) tuntuu usein olevan.

        Sitten kun jääkaapin säätää oikeaan eli 4-6 °C, pakastimen lämpötila pyörii -25 molemmin puolin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3839
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2974
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1882
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1608
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      731
    Aihe