egyptiin.. auttakaa avutonta..

epätietoinen

Olen menossa mieheni kanssa egyptiin tarkemmin hurghadaan tammikuun alussa. hotellimme on empire hotelli. onko kellään tietoa kyseisestä hotellista ja siitä minkälaisella alueella sijaitsee? ja onko ne paikallisten järjestämät retket sinne pyramideille luotettavia ja hyviä?! ja onko kellään tietoa deturin tarjoamasta retkestä.. paljonko maksaa? ja oliko hyvä? ja lisäksi vielä säästä... kuinka lämmintä siellä silloin todellisuudessa on?! tarkeneeko siellä vai pitääkö varautua kylmyyteen?! kiitos jo kaikille etukäteen vastauksista! (toivottavasti joku jaksaa vastata ja auttaa tyhmää :)

2

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asunut

      Vieressä on pieni rihkamamyymäläkeskus.
      Toisella puolella aika rähjäista.
      Samoin muutenkin pöly lentää ja kaikki
      rempallaan.
      Öisin tuolloin on melko kylmää mutta
      päivällä voi jopa shortseilla tarjeta.

      Itse ostin pyramidiretken paikalliselta siitä
      viereisestä rihkamakeskuksesta.
      2pv Kairossa, majoitus **** hotellissa
      1 hengen huoneessa maksoi n. 80 euroa
      kun en paljoa tinkinut.
      Suom. matkanjärjestäjällä kolminkertaisesti.

    • Veko

      Kävimme vaimoni kanssa tammikuussa 2001 ja asuimme juuri samassa hotelissa, ensin huoneessa johon aurinko ei koskaan paistanut ja pyysimme siirtoa aurinkoiseen koska olimme varauksen yhteydessä jo näin toivoneen. Sää oli aivan kohtuullinen mutta öisin lämpötila laski juuri lähtömme jälkeen 4 asteeseen C, mutta päivällä shortsit olivat sopivat. Emme käyneet pitkillä retkillä niiden rasittavuuden ja epämukavuuden takia, etäisyydetkin ovat suuria. Hämärä muistikuva oli että Kairoon oli noin 500 km ja pyramideille ehkä puolet siitä. Ryhmämme (30 sotaveteraania) kärsi miltei kaikki ripulista toiset jopa kaksi kertaa jonka takia nuo pitkät matkat olivat uskallettuja jos heti lähdössä sai vatsataudin. Lääkkeeksi sai Apteekista Antisal nimisiä pillereitä ja sillä se parani päivässä parissa. Luulo, että se on turistitauti ei pidä ihan paikkaansa, kyllä se vaivaa paikallisiakin asukkaita. Matkatoimistomme oppaat olivat myös tautisia joten paikalle ei jäänyt matkanjärjestäjän oppaita ja niin järjestin sitten meidän ryhmällemme lyhyitä kiertoajeluja "Jalla-jalla" busseilla mm Leila a Leila turistikeskukseen parinkymmenen km päähän ja muuallekin ympäristöön. Valitsin bussin kuljettajan haastattelemalla oliko kielitaitoa ja kyllä sellaisia löytyi sekä saksaa, että englantia taitavia. Kuljettaja kertoi paikallisista nähtävyyksistä ja hirtoriasta minkä taisi. Hurghada on kaupunkina noin 30 - 40000 asukasta ja sinänsä suuri rakennustyömaa sillä siellä rakennetaan tai rakennettiin vähän joka korttelissa. Turistipoliiseja on joka paikassa takaamassa turvallisuutta kuten siinä Empiren ovellakin. Söimme pääasiassa Hotelissa eikä ruoka ollut huono vaan ihan käypää. Samoin maistui aamiainen "Sinuhe"-ravintolassa - kuriositeettina munanpaistaja kertoi rikkovansa joka päivä yli 1000 kananmunaa!!! Empiren henkilökunta on asiallisen ystävällistä ja kaikki asiat järjestyivät. Yksi matkalaisista unohti järjestelmäkameransa käyttämäämme bussiin ja sai sen takaisin puolessa tunnissa siitä tuli huolensa krtomaan.

      Se kaupunki on käyty, eikä kyllä kiinnosta uudelleen käydä jos ei kyllä käyntikään kaduta.
      Huomioi se, että paikalla ei alkoholia saa kuin Pyramides taksfreestä joka on kaukana keskustasta, ja kaupoissa myytävä olut oli ainakin silloin alkoholitonta. Hotellissa toki tarjottiin alkoholijuomia mutta aika kalliiseen hintaan muihi hintoihin vertrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe