Miten löytää älykäs sinkkunainen vaimoksi Filippiineiltä?

pettynyt_M

Onko tähän jollain hyvä idea: Miten löytää älykäs sinkkunainen vaimoksi Filippiineiltä?

Tähän mennessä on tullut vastaan valitettavasti vähemmän älykkäitä tapauksia.

Eli esim. tekstiviestistä poimivat yhden asian ja vastaavat siihen, viestin muu sisältö jää täysin huomiotta.

Joissain tapauksissa myös vastuuton seksikäyttäytyminen harmittaa.
(No, sitä nyt on havaittavissa yhtälailla suomalaisissakin naisissa)

Tyyppiesimerkki: nainen harrastanut seksiä ex -poikaystävän kanssa, ei minkäänlaista ehkäisyä! Eli pelkästään sattuman ansiota, että nainen ei ole yh-äiti.

Jokaisen pitäisi ymmärtää, että yhdyntä ilman ehkäisyä = suurella todennäköisyydellä vauva. Selitykseksi tarjotaan että nainen uskoi menevänsä naimisiin ko. ex -poikaystävän kanssa.

Ehkä, mutta eikö niitä vauvantekosuunnitelmia voisi jättää avioliittoon sellaisen puolison kanssa, joka myös haluaa lapsia ?

Mistä siis noin innokas tarve lisääntyä, että vaikka ei ole naimisissa, niin vauvaa on "pakko" yrittää saada aikaiseksi?

5

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sir Jyli

      Valtaosa filippiiniläistä on katolisia ja siellä ei anneta seksivalistusta juuri ollenkaan.
      Opettaja ystäväni sanoi,että hän saa kertoa esim.kondomeista mutta ei siitä kuinka niitä käytetään.
      Siellä lapsia "tehdään" paljon aikaisemmin kuin koti Suomessa ja filipinot pitävät lapsista.Oletko etsinyt mahdollisesti vaimoehdokasta liian nuorista naisista??

    • d0wnt0wn

      Suosittelen etta nyt lahdet heti ensi tilassa kaymaan Filippiineilla ja tutustut vahan kulttuuriin ja paikallisten maailmankatsomukseen.
      Tuo antamasi tyyppiesimerkki on kohtuu yleinen taalla. Toisekseen ehkaisyvalineiden osto (esim. seven elevenista, apoteekista taikka huoltiskalta) on aika perkeleen iso asia, eivatka hapeissaan saa niita hankittua ja sitten kay tuolla lailla.
      Etsi netista joku kiva (ja alykas) nainen ja lahde tapaamaan. Ei tama mitaan rakettitiedetta ole, mutta karsivallisyytta tassa vaaditaan (ja paljon). Tsemppia!

    • Pinoy

      Luettunai viestisi, minun mielestäni ongelma on sinussa ja asenteissasi. Ilmeisesti et tykännyt aikaisemmasta kirjoituksestani, koska se oli poistettu, mutta totuushan nyt on kuitenkin tämä, että kannattaisi vähän avoimemmin silmin katsoa maailmaa ja huomata et täällä Suomessakin on todella paljon näitä uusioperheitä.

    • MikaKoo

      Paikallisessa kulttuurissa ja uskonnossa olen käsittänyt että raskaus on jumalan lahja ja ehkäisy luonnonvastaista. Ei se ole niin kuin Suomessa että suunnitellaan siten lapsentekoa, se vain tapahtuu jos seurustellaan. Minulla on Facebook-kavereina filipinoja, jotka osallistuvat näihin kampanjoihin "ehkäisyä vastaan" ja jakavat sielläkin näitä kehotuksia vastustaa luonnotonta ehkäisyä.

      • mabuhay

        Filippiineillä ehkäisypillerit on ilmaisia,mutta varsinkin köyhät ja kouluttamattomat ihmiset ovat arkoja hakemaan niitä terveyspisteistä.Modernit kaupunki-ihmiset Manilan alueelta sanovat kirkolle "haista kukkanen".

        Toisaalta papeilla on vielä paljon valtaa varsinkin vanhoihin ihmisiin.Pappi voi jumalanpalveluksessa sanoa ihmisillä"elä äänestä tätä poliitikkoa,hän on demoni"tai kertoa,että presidentin sisko Kris Aquino olisi hyvä varapresidentti"tai kerran jopa sanoi"te tyhmät ihmiset miksette te investoi nyt osakkeisiin.minä olen tehnyt jo näin paljon niillä rahaa"


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4207
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      82
      3908
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2448
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2286
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      37
      1988
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1879
    7. 107
      1769
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1653
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1652
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      61
      1521
    Aihe