Onko tähän jollain hyvä idea: Miten löytää älykäs sinkkunainen vaimoksi Filippiineiltä?
Tähän mennessä on tullut vastaan valitettavasti vähemmän älykkäitä tapauksia.
Eli esim. tekstiviestistä poimivat yhden asian ja vastaavat siihen, viestin muu sisältö jää täysin huomiotta.
Joissain tapauksissa myös vastuuton seksikäyttäytyminen harmittaa.
(No, sitä nyt on havaittavissa yhtälailla suomalaisissakin naisissa)
Tyyppiesimerkki: nainen harrastanut seksiä ex -poikaystävän kanssa, ei minkäänlaista ehkäisyä! Eli pelkästään sattuman ansiota, että nainen ei ole yh-äiti.
Jokaisen pitäisi ymmärtää, että yhdyntä ilman ehkäisyä = suurella todennäköisyydellä vauva. Selitykseksi tarjotaan että nainen uskoi menevänsä naimisiin ko. ex -poikaystävän kanssa.
Ehkä, mutta eikö niitä vauvantekosuunnitelmia voisi jättää avioliittoon sellaisen puolison kanssa, joka myös haluaa lapsia ?
Mistä siis noin innokas tarve lisääntyä, että vaikka ei ole naimisissa, niin vauvaa on "pakko" yrittää saada aikaiseksi?
Miten löytää älykäs sinkkunainen vaimoksi Filippiineiltä?
5
443
Vastaukset
- sir Jyli
Valtaosa filippiiniläistä on katolisia ja siellä ei anneta seksivalistusta juuri ollenkaan.
Opettaja ystäväni sanoi,että hän saa kertoa esim.kondomeista mutta ei siitä kuinka niitä käytetään.
Siellä lapsia "tehdään" paljon aikaisemmin kuin koti Suomessa ja filipinot pitävät lapsista.Oletko etsinyt mahdollisesti vaimoehdokasta liian nuorista naisista?? - d0wnt0wn
Suosittelen etta nyt lahdet heti ensi tilassa kaymaan Filippiineilla ja tutustut vahan kulttuuriin ja paikallisten maailmankatsomukseen.
Tuo antamasi tyyppiesimerkki on kohtuu yleinen taalla. Toisekseen ehkaisyvalineiden osto (esim. seven elevenista, apoteekista taikka huoltiskalta) on aika perkeleen iso asia, eivatka hapeissaan saa niita hankittua ja sitten kay tuolla lailla.
Etsi netista joku kiva (ja alykas) nainen ja lahde tapaamaan. Ei tama mitaan rakettitiedetta ole, mutta karsivallisyytta tassa vaaditaan (ja paljon). Tsemppia! - Pinoy
Luettunai viestisi, minun mielestäni ongelma on sinussa ja asenteissasi. Ilmeisesti et tykännyt aikaisemmasta kirjoituksestani, koska se oli poistettu, mutta totuushan nyt on kuitenkin tämä, että kannattaisi vähän avoimemmin silmin katsoa maailmaa ja huomata et täällä Suomessakin on todella paljon näitä uusioperheitä.
- MikaKoo
Paikallisessa kulttuurissa ja uskonnossa olen käsittänyt että raskaus on jumalan lahja ja ehkäisy luonnonvastaista. Ei se ole niin kuin Suomessa että suunnitellaan siten lapsentekoa, se vain tapahtuu jos seurustellaan. Minulla on Facebook-kavereina filipinoja, jotka osallistuvat näihin kampanjoihin "ehkäisyä vastaan" ja jakavat sielläkin näitä kehotuksia vastustaa luonnotonta ehkäisyä.
- mabuhay
Filippiineillä ehkäisypillerit on ilmaisia,mutta varsinkin köyhät ja kouluttamattomat ihmiset ovat arkoja hakemaan niitä terveyspisteistä.Modernit kaupunki-ihmiset Manilan alueelta sanovat kirkolle "haista kukkanen".
Toisaalta papeilla on vielä paljon valtaa varsinkin vanhoihin ihmisiin.Pappi voi jumalanpalveluksessa sanoa ihmisillä"elä äänestä tätä poliitikkoa,hän on demoni"tai kertoa,että presidentin sisko Kris Aquino olisi hyvä varapresidentti"tai kerran jopa sanoi"te tyhmät ihmiset miksette te investoi nyt osakkeisiin.minä olen tehnyt jo näin paljon niillä rahaa"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2496438Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1976002Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215547Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214303Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1473557Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303363HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233066Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2752508- 1382367