Polo -98 nykii ja käy huonosti. Missä vika?

polon uusi omistaja

Hei, ostin n. 1kk sitten vuoden 1998 Volkswagen Polon 1,4. Ajettu sillä oli 212 000 km. Alusta alkaen auto on nykinyt pahasti 1,2,3 ja joskus jopa 4 vaihteella kun jalan ottaa kaasulta ja laittaa takaisin. Eilen olin lähdössä kaupan pihasta jolloin polo ei enää startannut. yritin kuutisen kertaa, mutta ei. Strattia pyöritti hyvin, mutta sitä viimeistä sykäystä ei kuulunut, kunnes aloin remplaamaan avainta virtalukossa erisuuntiin. Ensimmäisissä liikenne valoissa tyhjäkäynnillä kierros mittari lähti heittelehtimään sinne tänne ja lähdössä auto sammui, se ei pysynyt käynnissä ilman jatkuvaa kaasutusta. Jopa alkukiihdytyksessä meinasi sammua. Kovassa vauhdissa ja aivan loppumatkasta ongelmat hävisivät.

Tänään käynnistelin pihalla autoa uudestaan ja uudestaan ja moottori kävi ihan hyvin. En tiedä uskallanko lähteä sillä ajamaan ennen vian korjausta ettei jätä tielle?
Autosta on kytkin melko lopussa, mikäli se vaikuttaa johonkin?

Veljeni arvaili olisiko virtalukko rikki? Voisiko kyseessä olla joku muu helpommin korjattava vaiva? Kiitos jo etukäteen auttajille! :)

8

3791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mtmtmt

      Virranjakajan kansi ja pyöriä uusi niin loppuu pelleily.Itsellä oli sama vika,ei haittais vaikka uusis vielä tulpanjohdot.

      • 2454235435

        Virranjakajan kansi ja pyörijä olisi syytä vaihtaa parin vuoden välein.
        Kustantaa about 20 yhteensä, kansi 15 ja pyörijä 5. Ja kyllä tulet huomaan eron. Jos puolassa on jotain vikaa, kannattaa sen maadoitus tarkasta. Omassa puolassani oli mikrohalkeamia kuoressa, jonka havaitsi pimeällä kun katsoi moottoritilaan. Mutta korjaantui ihan uudella maadoitusjohdolla.


      • Pyörivä
        2454235435 kirjoitti:

        Virranjakajan kansi ja pyörijä olisi syytä vaihtaa parin vuoden välein.
        Kustantaa about 20 yhteensä, kansi 15 ja pyörijä 5. Ja kyllä tulet huomaan eron. Jos puolassa on jotain vikaa, kannattaa sen maadoitus tarkasta. Omassa puolassani oli mikrohalkeamia kuoressa, jonka havaitsi pimeällä kun katsoi moottoritilaan. Mutta korjaantui ihan uudella maadoitusjohdolla.

        On nämä Hitlerin kostot kyllä huvittavia autoja. Virranjakajan kansi ja pyörijä pitää vaihtaa parin vuuoden välein? Yli 20 vuotta vanhassa mersussa nämä osat ovat vielä alkuperäisiä ja hyvin laulaa :)


    • mievain1

      Puola rikki. Kannattaa lueskella noita vikajuttuja..

    • polo1

      Missä vika ku auto käy hyvin ajon aikana mutta ku päästää kaasun kovemmilta kieroksilta sammuupi..sitten tyhjäkäynti myös humppaa ja saattaa sammua.

      kylmänä ei tee tätä vaan lämpimänä ollessa. vaihdettu ainakin lämpötilan anturi kaasuläppäkotelo mutta ei sopeutettu et olisko siinä vika?

      startinki ku vaihoin joutuin käyttää pakosarjan irti et ottaako sieltä ilmaa ku tullu tiivisteitä samalla vaihdettua.

      • polo1

        Eli polo on vm.1998 ja 1.6koneella kone tyyppi alm.


    • oli sama vika

      lambada antura siellä pakoputken tyvessä tai kaasarin lähellää oleva jonkunlainen tunnistin.En nyt tarkalleen muista kun,jokinvuosi sitten vaihdettiin.Kuitenkin nykiminen loppu.

    • Poloisti...

      Olen korjaillut näitä polosia vuosikaudet ja nimenomaan 1990-luvun lopun malleja. Kaksi mahdollisuutta. Virtalukon pohja kulunut tai virranjakajan kansi vaurioitunut.
      Nämä eivät ole kalliita vikoja, virtalukon pohjan vaihto hieman teettää työtä ja pitää olla tarkkana ratin "viiksien" kanssa, etteivät ne hajoa irrotettaessa.

      Sitten se kolmas, josta ei ollut puhettakaan.
      Vuosimallin 1998 Polossa ilmeni erikoinen vika. Autoa ei saanut käyntiin joskus mitenkään, ei vaikka starttasi kuinka. Se saattoi jättää välille aivan kesken matkan. Jäin sitten jumiin Kajaanissa ja tilasin hinurin, joka vei auton verstaalle. Autosähköasentaja tutki virranjakajan ja mittaili virrat sulakekotelosta. Lopulta hän kävi koputtamassa auton alla vasaralla bensatankin pohjaa, starttasi ja Polo lähti iloisesti käyntiin.
      Selityksenä oli polttoainepumpun jumiintuminen. Pumppuhan on sähkötoiminen ja täräytyksestä se alkoi taas toimia. Virran mittaaminen (siis ampereiden) sulakekotelosta osoitti, ettei pumppu ottanut virtaa lainkaan. Pumppuhan käynnistyy heti, kun virran laittaa päälle virta-avaimesta.
      Siihen hätään ei pumppua ollut saatavilla, mutta jatkoin kuitenkin matkaa. Vaihdoin itse pumpun myöhemmin, kun sain varaosan. Kun auto ei käynnistynyt, niin piti käydä kopistelemassa bensatankin pohjaa ja taas mentiin. Pummpu sijaitsee takapenkin alla ja sitä kautta se vaihdetaan.
      Sillä Pololla (1,4 l) ajoin noin 380.000 km. En ole raskinut myydä sitä. Tuolla se on takapihalla viettämässä eläkepäiviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      67
      2694
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2298
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2148
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2025
    5. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      9
      1412
    6. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1334
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      74
      1047
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      64
      976
    9. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      965
    10. Mikä ihmeen

      Romahdustila sulla oikein on?
      Ikävä
      96
      953
    Aihe