Koulussa pitäis tehdä esitelmä jostain pohjoismaalaisesta dekkarista :) Rakastan lukea dekkareita, ja lukemista ylipäätään, eikä pituuskaan ole ongelma. Oon miettiny Mankellin kirjoja, mutta otan toki muitakin ehdotuksia vastaan :)
Ehdotuksia yläasteelaiselle?
hjälp?
2202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
camilla läckberg, Jääprinsessa (ensimmäinen kirjailijan teos, kannattaa lukea järjestyksessä,ettei mee juoni sekasin)
Anna Jansson ja Ann Rosman ovat myös hyviä, Anne Holt on Norjalainen ja onhan suomalaisetkin pohjoismaalaisia, joten käykö joku suomalainen? kirjastostahan noita löytyy. kirjaston työntekijät auttavat ihmisiä kirjaetsinnöissä, on heidän työtään.
Johan Theorin kirjoittaa hiukan erilaisia dekkareita. Viimeisin, "Sankta Psykon kasvatit", hipoo scifiä, kolme muuta kummitustarinoita