Viemärien kaadoista!

Wanhan kylppärin alla kulkevaan talon 'pääviemäriin' liitetään uusi wc-putki ja lavuaariputki. Onko oikea kaato 1-2cm/m? Olen ymmärtänyt, että pitäisi olla joko pystysuora tai sitten tuommoinen mieto kaato?
21494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä olet ihan oikein ymmärtänyt. Ei se nyt ihan pysty tarvitse olla, mutta jos täytyy saada "pudotusta" reilusti, niin mielellään 1-2 cm/m ja sitten pudotukset esim 45-asteen kaadolla kerralla enemmän. 90-asteen kaato aiheuttaa enemmän melua, kun mönjät liikkuu, joten suosittelen mieluummin kaksi 45-asteen kulmaa kuin yksi 90-astetta.

Äänestä
  • vertikaaliputken 90 mutkaan saa myös laajemman ja jouhevamman pätkän.

    Liian jyrkkä erottaa nesteen kiinteästä ja kökkö jämähtää kiinni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zira kirjoitti:

Wanhan kylppärin alla kulkevaan talon 'pääviemäriin' liitetään uusi wc-putki ja lavuaariputki. Onko oikea kaato 1-2cm/m? Olen ymmärtänyt, että pitäisi olla joko pystysuora tai sitten tuommoinen mieto kaato?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu