Pelottavimmat creepypastat?

Kertokaas teidän mielestä pelottavimmat creepypastat.
121535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En tiedä oikein pelottavia creepypastoja, mutta ällöttäviä kyllä. Kannattaa katsoa youtubesta MkGamerr, tyyppi tekee creepypastoja suomeksi.

Äänestä
  • Aloittaja

    Oon katsonut jo aika pitkään :)

    Äänestä

  • UPDATE_10525008 kirjoitti:

    Oon katsonut jo aika pitkään :)

    Russian Sleep Experiment on ällöttävin MKGamerrin lukema creepypasta.

    Äänestä

  • Soviet sleep experi. kirjoitti:

    Russian Sleep Experiment on ällöttävin MKGamerrin lukema creepypasta.

    Ne on kaikki keksittyjä juttuja

    Äänestä

Mie en ole noita varsinaisesti harrastanut, koska mie en vaan jaksa säikähtää paskasti kirjoitetuista nettistooreista, vaikka olenkin kauhukirjallisuusfani.

Ainoat edes keskinkertaiset creepypastat, joihin olen törmännyt, ovat Soviet sleep experiment ja tulpapsykoositarina, jonka nimeä en muista. Tulpa on siis sellainen itsetehty mielikuvituskaveri, josta koetetaan tehdä mahdollisimman todellinen. (vähän kuin hallittu psykoosi) Mie voisin kaivaa sen tänne kohta.

[SPOILER ALERT] Sov. sleep experimentistä tykkäsin aluksi, koska se ei sisältänyt mitään yliluonnollista; vain lääketieteellisen (joskin valheellisen epätarkan, kyllä, sitä kokeiltiin rotilla, jotka kuolivat heti) kokeen. Mutta sitten. Sitten heitti yli ja pahasti. Tarina olisi ollut paljon PALJON kammottavampi ilman sitä *An Niin Gorea* sisäelintenrepimiskuvausta. Hei oikeasti, tässä tilassa hyö olisivat kuolleet, mutta EHEI, kirjoittajan oli pakko lisätä kaiken maailman unihalvauskuolematonpahahenkijokaonkinjokaisenihmisensisälläkunnämänukkuvat -juttu. Siihen loppuun se lässähti, kaikki ne "We are you jne jne..." Ei.
[spoilerit loppuvat]

Suosittelen lämmöllä lukemaan Stephen Kingiä. King on oikeasti kauhukirjallisuuden mestari, ja vaikka mie en yleensä hätkähdä kirjoista, Uinu, uinu, lemmikkini sai kyllä niskavillat pystyyn.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tulpa olikin aika mielenkiintoinen creepypasta, katoin sen vast tänään loppuun.

    Äänestä

  • UPDATE_10525008 kirjoitti:

    Tulpa olikin aika mielenkiintoinen creepypasta, katoin sen vast tänään loppuun.

    Tulpa-aiheinen creepypasta oli ihan hyvä, mutta se ei myöskään kuvannut tulpia erityisen hyvin. Tulpahan ei voi hallita tai vahingoittaa ketään. Pitäisikö hankkia tulpa? Se olisi aika jännää.

    Äänestä

  • mun mielipide Kingistä on se et ne ei oo kauheen pelottavii, mua ei itteäni ainakaan ees vähää kammota ne. eli toisinsanoen ne on mun mielestä aika huonoja:p ne on silleen aika tylsää luettavaa eikä juoni oo häävi.

    Äänestä

  • munmielipide kirjoitti:

    mun mielipide Kingistä on se et ne ei oo kauheen pelottavii, mua ei itteäni ainakaan ees vähää kammota ne. eli toisinsanoen ne on mun mielestä aika huonoja:p ne on silleen aika tylsää luettavaa eikä juoni oo häävi.

    Kingin romaaneiden viehätys perustuu mielestäni juuri siihen, että shokeeraavat käänteet paljastetaan ikäänkuin leikin varjolla; rekan lähestyessä lukija tietää Gagen kuolevan, sillä se on kerrottu hänelle vaivihkaa edellisessä luvussa. King hallitsee tuon tekniikan hyvin, ja kykenee siten luomaan karmivan tunnelman.

    Tietenkin nykyaikaisessa HD-viihteen maailmassa kauhu on visuaalistettu näyttöruuduille, ja kirjoitetussakin muodossa sen täytyisi yllättää lukijansa jumpscareilla ja sisäelinmössöllä. Tässä ei sinänsä ole mitään pahaa, mutta nykyään ihmiset sortuvat usein vertaamaan entisaikojen kauhukirjallisuutta nykyajan shokkikauhuun, mikä ei ole hyvä asia.

    Mutta jokaisella on tietenkin oma mielipiteensä, esimerkiksi Robert Louis Stevensonin Tohtori Jekyll ja herra Hyde luokitellaan kauhukirjojen joukkoon, vaikka omasta mielestäni se ei ole kauhua nähnytkään, vaikka onkin muutoin kiinnostava teos.

    Elkää nyt vaan sanoko, että mie kuulostan loukkaantuneelta :D

    Äänestä

en oo kauheesti ehtiny kattoo niitä ku on ollu vähä kaikkee menoo yms mut se the man in the window on iha pirun hyvä. ittee ainaki jonki verran kammotti se:D sopivasti viäl iso peili tos sängyn sivul mist nään itteni jos käännän pääni sinne päi ku makaan sängys:D vaikka en kovin säikky ookkaa ni toi vaan oli jotenki hyvä:D
jaja sit kans se(en muista nimee) mikälie nainen ku menee sinne sairaalaa ja sit se on sellane hullu(aukes teil varmaa tosi hyvi:D) ni se on kans iha jees:D

Äänestä
  • Kirkko numnen harmaa vammanen oli vitun creepy

    Äänestä

  • se on ainaki nerokkaasti kerrottu

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10525008 kirjoitti:

Kertokaas teidän mielestä pelottavimmat creepypastat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu