Pissaongelma

pissityttö

Meillä kaksi naaras chinchillaa ja asustaa yhdessä tollaisessa isossa metallisessa häkissä. Ongelma on se, että viimeaikoina kaksikko on alkanut pissata ulos häkistä meidän seinille ja lattialle. Ne ei pissaa sieltä häkin alapuolelta, vaan kiipeävät kaikista ylimmälle tasolle ja sieltä pissivät sitten alas. Minne teidän chinchillat pissivät ja onko kellään muulla samanlaista ongelmaa??

7

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • accd1

      Jos pissaroiskeita on seinässä, suosittelen tyttöjen erottamista. Se on merkki tappeluista.

      Muussa tapauksessa voit laittaa häkin tasolle erikseen esim. uunivuuan, jossa on kuiviketta.

    • pissityttö

      Chinchillat ei kyllä tappele koskaan ( ne on emo ja poikanen) ja ei ole pelkkiä roiskeita, vaan menee seisomaan häkin reunalle ja sieltä sitten pissi valuu pitkin seiniä ja häkin kaltereita. Lattioillakin on välillä isoja pissalammikoita.

    • Häkki keskemmäs lattiaa ja salomalehtiä ympärille? En usko että tuolle voi pahemmin mitään tehdä vaikka ikävää onkin :/

    • pissityttö

      :/

    • Luulen, että syynä on stressi, tai viha. Oletko suututtnut niitä, ta stressannut esim imuroimalla?

    • Anonyymi

      Mun tyttö chinchilla pienenä tempperamenttinen,en tiedä monestikko pissi naamalleni kun komensin,asmusin ennen töihin lähtöä,mökin katolta päin mun naamaa.Poika taas eri häkissä,oli kiltti hän ei pissaillut.Olisko noiden eläintenkin kanssa että samaa sukupuolta olevat ei vaa tuu toimeen.

    • Anonyymi

      Minulla tyttö chinchilla yks ja bella nimeltään ja se pissii putkiloiden sisäl mitä se järsiikin ja sit tasoille muovisille et niit saa ol putsaamas ja desifioimassa kokoajan. Ikävää on mut ei voi mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2114
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1935
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1911
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1613
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1476
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1464
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1427
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1267
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1139
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1134
    Aihe