eli pitäis saaha gps geokätköilyyn
hinta korkeintaan 50€
mikä gps
6
394
Vastaukset
Tuohon hintaan ei oikein saa kunnollista gps laitetta johon saisi hyvin maastokarttoja ja joka olisi tarkka.
- geok1
mutta saa käytetyn ethrex10 gepsin jolla pääsee hyvin alkuun ja pidemmällekkin, itse käytän sitä edelleen vaikka olen hommannut myös kalliimman gepsin
- salainen tehtävä
Garmin Etrex h on luotettava, eikä vie paljoa virtaa!
Tuo Garmin soveltuu myös maastoon!
Hankintahintaa on lisättävä ladattavat akut sekä laturi jotta homma toimii!
Saman hintaluokan välineenä toimii halvimmat autonavikaattorit kun metsään ei tarvetta mennä. Etuna autonavissa on kartta kun kaupungissa liikutaan, metsässä toiminta heikkoa tai lähinnä ei ollenkaan sinne.
50€ budjetilla autonavi... Mahtuu taskuun mukavasti ja näyttö useimmiten jo riittävä moneen tarpeeseen. Miinusta akun kesto ja se maasossa toiminta missä katvetta puista johtuen. Plussaa valtavasti, puheella jopa ohjataan koordinaateihin, heh!
Kaupungissa toimii aina ja joskus jopa tarkemmin kuin käsi GPS-laite josta omakohtaista kokemusta korkeiden kerrostalojen välissä miten autonavi ja käsi GPS voivat erota toisistaan autonavin eduksi.... Mutta ovatko nämä autonavigaattorit kuinka tarkkoja maastossa? Meinaan kun ne on suunniteltu pääosion autokäyttöön.
- Geojäbä44
Autonavigaattori Karttapaikkan kartta riittää jos osaa hahmottaa kartalta etäisyydet ja kiintopisteet.
- näinkin
Minä olen jopa seikkaillut autonavigaattorin turvin metsässä, niin että navi näytti pelkät pituus-ja leveyskoordinaatit. Navigonin ainakin pystyi kytkemään niin , että näytti vaan numeroina, ja näin toimi myös tien ulkopuolella.Lähtöpisteen numerot vaan paperille talteen, takaisin osasin noillakeinoin.
Sitten sain garminin autonavin ja siihen karttapaikan kartta, sillä vaeltaminen oli jo juhlaa, kun näki näytöltä missä mennään. Vielä kun saisi piirtäämään kuljetun reitin, niin mitä muuta kaipaisi.
Seuraavana haaveissa tosin tabletti jossa gps , sekä kuljetun reitinpiirto , olis mukava nähdä isompi karttaruutu kerrallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1143802Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta163577Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1152469Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten782430Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532422Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom82370Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole212327Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1572215HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364361997Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin581921