koira ''leikkii hippaa'' vapaana

fghjk

Minulla on 3 vuotias bokseri narttu, joka osaa olla aivan täydellinen kaveri. Koira on yksin lenkillä tai jos kävellään tutun kanssa, todella hyvin käyttäytyvä. Ohitustilanteissa vaanii ja vetää, ja joskus kerää niin paljon painetta, että alkaa hyppimään minua vasten ja yrittää saada hihnasta otetta. Tätä olen saanut karsittua aika hyvin pois verrattuna siihen mitä se oli ennen. Parhaiten tottelee silloin kun voi pitää vapaana, mutta hihna kiinni. Tulee kun pyydetään ja toimii nopeasti käskyn käydessä.
Suureksi ongelmaksi on kehkeytynyt ilman hihnaa kulkeminen. Koiran mielestä on hauskaa, tulla näykkäsemään ja lähteä pakoon ja haukkua. Tämä toistuu niin kauan kunnes olen nopeampi ja saan koirasta otteen. Mikään makupala tai lelu ei auta kun koira on päässyt siihen tiettyyn tilaan. Ennakoiminenkaan ei pelkästään auta, koska ennemmin tai myöhemmin se aloittaa sen. Mikään kurittaminen ei auta myöskään. Olen pari kertaa kokeillut käyttää hihnaa motivaattorina, että on täysin irti ja pidän hihnaa kädessä, kun kävelee nätisti saa hihnan. Sekään ei auta aina... Mikä olisi hyvä tapa saada koira lopettamaan tämä ''leikki''? Koira on kuitenkin sen verran nopea, että en saa sitä ajoissa kiinni, että voisin puuttua käytökseen heti. Onko kellään muulla kokemusta tälläisestä?

2

260

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uros pennun omistaja

      Minulla on ollut aika samanlaista kokemusta bokseri urokseni olessa pentu. Toimi ihan hyvin että otin tätä korvasta kiinni ja toruin tätä monta kertaa käskien menemään maahan. Kun koira oli maassa, odotin hetken aikaa ja päästin taas vapaaksi. Tätä tehtiin parisen kuukautta mutta lopulta oppi hyville tavoille :) mutta nartut on kuulemma hieman enemmänn salakavalampia (?)

    • Pyykkinaru

      Kannattaa laittaa koiranpantaan hyvin pitkä pyykkinaru että jos koira lähtee juoksemaan niin pystyy ottamaan äkkiä kiinni ja pyykkinaru on hyvin kevyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe