alueelle Viipurin
Suomalaisia alkoi muuttaa
9
160
Vastaukset
- ytelias
Jaa. MITÄ sitten tapahtui.
- Suomenkieliset
koulut lakkautettiin v1937-1938.
- v1919 asui alueella
yli 120 000 inkerisuomalaisia.
1917 tavoitteena oli inkerin autonomia ja suuri
määrä inkeriläisiä pakeni Suomeen
ja pyrkivät asevoimin irrottamaan Inkerin Venäjästä
yritykset epäonnistuvat. - elias.
Väärin. Pietarin seutu on jo Viikinkiajoilla ollut Suomensukuisten asuttamaa. Ruotsalainen Tyrklis Knuutson. Suomalaisittain (Torkkeli Knuutinpoika) teki 1200 luvulla ristiretken nevan rannoille asti ja perusti viipurin. Linnaa alettiin rakentaa 1200 luvun lopulla ja Turun seudulta tuotiin ammattilaisia sekä paikalliset jotka olivat suomalaisia rakentamaan linnaa.
Ei siis 1600 luvulla.- Juquea
Alueella on toki ollut aiemminkin suomensukuista asutusta, mutta Inkeriläisillä nimenomaan tarkoitetaan Inkerinmaalle 1600-luvulla Viipurin ja Käkisalmen alueelta muuttaneita suomalaisia.
Inkerikot ja vatjalaiset ovat Inkerinmaan alukuperäisiä suomensukuisia asukkaita. - elias.
Juquea kirjoitti:
Alueella on toki ollut aiemminkin suomensukuista asutusta, mutta Inkeriläisillä nimenomaan tarkoitetaan Inkerinmaalle 1600-luvulla Viipurin ja Käkisalmen alueelta muuttaneita suomalaisia.
Inkerikot ja vatjalaiset ovat Inkerinmaan alukuperäisiä suomensukuisia asukkaita.Luulin että Inkerinmaalla tarkoitetaan rajajoesta etelään olevaa aluetta, Vironrajalta laatokalle.
- Juupa juu
elias. kirjoitti:
Luulin että Inkerinmaalla tarkoitetaan rajajoesta etelään olevaa aluetta, Vironrajalta laatokalle.
Kyllä sitä siksi kutsutaankin. Inkerinmaa ja inkeriläiset on kaksi eri asiaa.
- Näin siis
Juupa juu kirjoitti:
Kyllä sitä siksi kutsutaankin. Inkerinmaa ja inkeriläiset on kaksi eri asiaa.
Niin siis inkeriläiset saivat nimensä kun asettuivat ingegertin maahan (ruotsalainen prinsessa 1000-luvulla) Inkeri on nykyisen Pietarin ympärillä, Pietaria ei tietysti ollut vielä olemassa.
- ruotsiinvei
meni naimisiin prinssin kanssa, tyttö Inkeri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4946452Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2872385Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871984- 1241169
- 301092
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51084- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60894Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel90882- 39764