Kämpän vuokraaminen ilman, että käy katsomassa paikan päällä

greenpiggie

Hei,

Pääsin opiskelemaan neljäksi vuodeksi Uumajaan ensi syksynä. Nyt ongelmana on se että löysin Blocketista huoneen, jonka vuokrata, mutta ei ole varaa käydä katsomassa Ruotsissa sitä, jos se ei vaikka sovi. Se on på andra hand-vuokraus, joten miten voin tietää onko myyjä huijari?

Myyjä puhuu kyllä ruotsia ja sanoi jo että voin tulla katsomaan kämppää, mutta sitten tajusin, miten kalliiksi se tulee.

9

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläkeukko

      Toivoisin että joku suomalainen opiskelija Uumajasta lukee kirjoituksesi ja voisi auttaa sinua asunnon tarkistamisessa ja mahdollisesti muutakin apua vuokrausasiassa.
      Itse asun Tukholman laitamilla ja auttaisin mielelläni jos joku olisi tänne muuttamassa ja haluaisi saada apua.

    • Entinen Reissumies

      Ilmoitat itse blocketissa tai paikallisessa lehdessä..Yksi mahdollisuus on ottaa paikalliseen turistbyroniin yhteyttä.Sitä kautta monet vuokraa mökkejään ja huoneistojaan turisteille mutta pitkäaikaisvuokra voi tulla tosi edulliseksi

    • greenpiggie

      kiitos vastauksista :) Taidan ainakin laittaa ilmoituksen Blockettiin.

      • jospa näin

        Feississä on monilla ruotsinsuomalaisissa omien "alueiden" ryhmät, jos löytyy uumajan suomalaiset opiskelijat niin ehkä jos löydän jonkun kivan oloisen niin saattaisit jopa ssaada jonkun ylipuhuttua käymään katsomassa sitä?


      • jospa näin
        jospa näin kirjoitti:

        Feississä on monilla ruotsinsuomalaisissa omien "alueiden" ryhmät, jos löytyy uumajan suomalaiset opiskelijat niin ehkä jos löydän jonkun kivan oloisen niin saattaisit jopa ssaada jonkun ylipuhuttua käymään katsomassa sitä?

        Voi apua mitä kirjotusvirheitä :D siis *ruotsinsuomalaisilla *Uumajan *löydät *saada

        Ja taitaa muutenkin olla aika vinkuralla koko virke, taidanpa siirtyä tästä päiväunille :D


    • greenpiggie

      kiitos neuvosta :).. blocketissa pitää kai maksaa jos laittaa ilmoituksen niin en viitsi :P

    • reilusti auttaja

      Voin käydä katsomassa sinun puolesta. Asun vakituiseen Uumajassa jo toistakymmentä vuotta. Voit myös tulla minun luokse asumaan muutamaksi päiväksi, jos e valitsemasii paikka miellyttänyt. En ole rahastaja enkä epäluotettava henkilö. Voit saada yhteystietoni laittamalla oman yhteystietosi tähän ensin.

    • siitä vaan

      Täällä vaan kateelliset ja huomionkipeät yksilöt vastailevat reiluun asiaan. Ota yhteyttä Suomi-Seuraan ja sieltä kyllä löytyy apu mitä tarvitset.
      http://uumajalaiset.se/

    • kungsan

      Vuokralle syksystä 2014 ja eteenpäin, opiskelijalle huone suomenruotsalaisessa perheessä
      Olet savuton ja siisti, sekä koiraystävällinen :)
      Huone heti sisäänkäynnin yhteydessä. Suureen keittiöön käyttöoikeus. Toivomme hyvää vuokrasuhdetta ja mahd huoneiston käyttöoikeutta, jos sinä olet luotettava.
      Vuokraan 3800kr/ henkilö, sisältyy lakanat ja pyyhkeet jotka itse peset pyykkituvassa, wc-paperi, internet ja polkupyörälle vaja.
      Mahdollisuus myös vuokrata kahdelle oiskelijalle sama huone, jolloin vuokra olisi 2900kr/henkilö. Kotimme sijaitsee Kungsängenissä, pendeltågetin kupeessa. Kvartstrafik = 15 minuutin välein pendeltågetilla Tukholmaan matkaa 25 min. Kungsängen on Mälaren sisäveden kupeessa ja vain 10 minuuttia uimarannalle. Kunnasta löytyy uusi upea kulttuurikeskus, pankit, kaupat, ravintolat jne. Kungsängenissä on upea luonto ja mahdollisuus harrastaa erillaisia urheilulajeja, sekä ulkona että sisätiloissa. Kuukausi kortti opiskelijalle SuurTukholman läänissä = 590kr, sisältäen matkustusoikeuden, junalla, metrolla ja bussilla.
      Halvempi vaihtoehto lukukausi-kortti.
      Autamme orientoitumisessa Tukholmaan ja myös kieliongelmissa, ruotsi-suomi :)
      Kirjoita itsestäsi ja sinun opiskeluistasi. Haluamme myös referenssin :)
      Kesäterveisin. Lena Wahlros, [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8321
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3982
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1926
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1420
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1341
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      33
      1153
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1100
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      867
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      842
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe