Hei!
Sähköposteihin vastatessa on tullut esiin toistuvia juttuja, joista ajattelin kirjoitella ihan näin yleisestikin. Monesti tulee mieleen että hmm, tämä juttu olisi hyvä kirjoittaa kaikille niin tässä niitä nyt tulee. Luotsiohjeistusta tehdään kovaa vauhtia mutta koska kyseessä on melkolailla suuri projekti, se ei ihan ensimmäisenä ole valmiina.
Eli, ensimmäiseksi kertaisin vähän sitä että sähköpostia lähettäessä kirjoittakaa meille mukaan vähän lisätietoja siitä, mitä lähetetty viesti koskee. Jos meille kirjoittaa vain kommentin, emme tiedä onko kyseessä ilmoitus jostakin toimenpiteestä, pyyntö tarkistaa käyttäjä, tiedonanto vai mikä. Kirjoittakaa siis aina lisätietoja siitä mistä on kyse. Saadaan kaikki asiat rullaamaan nopeammin näin. Jos kyseessä on tuttu käyttäjä, ei liene pahitteeksi heittää mukaan nick tai kaksi, joita käyttäjältä on jo poistettu ja syy siihen miksi.
Chatluotsit, kertokaa myös mitä toimenpiteitä käyttäjälle on jouduttu jo tekemään mikäli haluatte ehdottaa bannia. Ylläpidon asettama esto tai nickin poisto on lopullinen joten sen tulisi olla viimeinen keino, sitä ennen voi yrittää keskustelua, pois potkimista, hiljentämistä ja luotsibannia.
Palstaluotsit, sama oikeastaan pätee teihinkin, pieni historian kertaus ei ole koskaan pahitteeksi. :)
Todella hyvin olette muuten toimineet, mutta näitä juttuja olen huomannut kaipaavani joskus. Myös logien siivoaminen mahdollisimman lyhyiksi on hyvä tehdä, koko päivän logi kun on pitkä pätkä lukea selvittääkseen mistä on kyse.
Sitten on myös hyvä muistaa, ettei luotseista tai käyttäjistä kannata keskustella palstoilla tai chatissa. Yksityiset tiedot ovat yksityisiä ja jo lainkin puolesta suojattua tietoa, eikä niitä tule kertoa kenellekään. Siinä mielessä kun käyttäjät tivaavat syytä johonkin toimenpiteeseen, voi heitä ohjeistaa ottamaan yhteyttä ylläpitoon. Me kyllä vastataan sitten asiaan kuin asiaan, vaikka emme niitä kommentoikaan. Tällä tavalla saadaan kuitenkin luotsien niskasta pois sitä meuhkaa mitä joskus käyttäjistä lähtee. Tosin jos käyttäjä lähettää viestiä ilman kysymystä tai vastaussähköpostia niin saattaa jäädä vastaus saamatta.
Ja muistakaa vetää yhtä köyttä. On kurja nähdä miten jotkut luotsit saattavat kokea että heitä ei kuunnella tai kunnioiteta, me ollaan kuitenkin kaikki samalla puolella ja noudatetaan saman palvelun sääntöjä. Luotsin työn pitäisi kuitenkin olla hauskaa, vaikka se rooli onkin raskas kantaa.
Seistään vieretysten, tuetaan kaveria ja pidetään toistemme puolta. Jos tulee ärsytystä tai tekee mieli purkaa mieltä, niin sen voi vapaasti tehdä vaikka täällä tai ylläpidolle sähköpostilla. Jos teillä on erimielisyyksiä niin niistäkin voi keskustella, mutta se murentaa auktoriteettiä jos puhuu muille käyttäjille luotseista tai ylläpidosta kriittisesti. Auktoriteetti on kuitenkin se, millä käyttäjät saadaan kuriin palstoilla tai chatissa.
Asioista voi aina keskustella. :)
Kevätterveisin,
Suomi24 Ylläpito - Martta
Esiin nostettuja juttuja

0
122
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv332917- 1452762
- 1372247
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162183Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131920Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161821479Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311256Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo961244Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891202Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1361171