Esiin nostettuja juttuja

Hei!

Sähköposteihin vastatessa on tullut esiin toistuvia juttuja, joista ajattelin kirjoitella ihan näin yleisestikin. Monesti tulee mieleen että hmm, tämä juttu olisi hyvä kirjoittaa kaikille niin tässä niitä nyt tulee. Luotsiohjeistusta tehdään kovaa vauhtia mutta koska kyseessä on melkolailla suuri projekti, se ei ihan ensimmäisenä ole valmiina.

Eli, ensimmäiseksi kertaisin vähän sitä että sähköpostia lähettäessä kirjoittakaa meille mukaan vähän lisätietoja siitä, mitä lähetetty viesti koskee. Jos meille kirjoittaa vain kommentin, emme tiedä onko kyseessä ilmoitus jostakin toimenpiteestä, pyyntö tarkistaa käyttäjä, tiedonanto vai mikä. Kirjoittakaa siis aina lisätietoja siitä mistä on kyse. Saadaan kaikki asiat rullaamaan nopeammin näin. Jos kyseessä on tuttu käyttäjä, ei liene pahitteeksi heittää mukaan nick tai kaksi, joita käyttäjältä on jo poistettu ja syy siihen miksi.

Chatluotsit, kertokaa myös mitä toimenpiteitä käyttäjälle on jouduttu jo tekemään mikäli haluatte ehdottaa bannia. Ylläpidon asettama esto tai nickin poisto on lopullinen joten sen tulisi olla viimeinen keino, sitä ennen voi yrittää keskustelua, pois potkimista, hiljentämistä ja luotsibannia.

Palstaluotsit, sama oikeastaan pätee teihinkin, pieni historian kertaus ei ole koskaan pahitteeksi. :)

Todella hyvin olette muuten toimineet, mutta näitä juttuja olen huomannut kaipaavani joskus. Myös logien siivoaminen mahdollisimman lyhyiksi on hyvä tehdä, koko päivän logi kun on pitkä pätkä lukea selvittääkseen mistä on kyse.

Sitten on myös hyvä muistaa, ettei luotseista tai käyttäjistä kannata keskustella palstoilla tai chatissa. Yksityiset tiedot ovat yksityisiä ja jo lainkin puolesta suojattua tietoa, eikä niitä tule kertoa kenellekään. Siinä mielessä kun käyttäjät tivaavat syytä johonkin toimenpiteeseen, voi heitä ohjeistaa ottamaan yhteyttä ylläpitoon. Me kyllä vastataan sitten asiaan kuin asiaan, vaikka emme niitä kommentoikaan. Tällä tavalla saadaan kuitenkin luotsien niskasta pois sitä meuhkaa mitä joskus käyttäjistä lähtee. Tosin jos käyttäjä lähettää viestiä ilman kysymystä tai vastaussähköpostia niin saattaa jäädä vastaus saamatta.

Ja muistakaa vetää yhtä köyttä. On kurja nähdä miten jotkut luotsit saattavat kokea että heitä ei kuunnella tai kunnioiteta, me ollaan kuitenkin kaikki samalla puolella ja noudatetaan saman palvelun sääntöjä. Luotsin työn pitäisi kuitenkin olla hauskaa, vaikka se rooli onkin raskas kantaa.

Seistään vieretysten, tuetaan kaveria ja pidetään toistemme puolta. Jos tulee ärsytystä tai tekee mieli purkaa mieltä, niin sen voi vapaasti tehdä vaikka täällä tai ylläpidolle sähköpostilla. Jos teillä on erimielisyyksiä niin niistäkin voi keskustella, mutta se murentaa auktoriteettiä jos puhuu muille käyttäjille luotseista tai ylläpidosta kriittisesti. Auktoriteetti on kuitenkin se, millä käyttäjät saadaan kuriin palstoilla tai chatissa.

Asioista voi aina keskustella. :)

Kevätterveisin,

Suomi24 Ylläpito - Martta

0

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

        Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
        Ikävä
        93
        1498
      2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

        Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
        Maailman menoa
        200
        1488
      3. 78
        1228
      4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

        Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
        Ikävä
        90
        1145
      5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

        Heti eikä kolmastoista päivä.
        Ikävä
        82
        1040
      6. j miehelle

        Mitä meille oikein tapahtui?
        Ikävä
        84
        1010
      7. Me emme...

        Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
        Ikävä
        40
        995
      8. Satonen Kelaan, on paras mies ?

        Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
        Kansallinen Kokoomus
        91
        965
      9. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

        Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
        Kemijärvi
        68
        956
      10. Korjaamo Kiesifix

        Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
        Oulainen
        8
        894
      Aihe