Esiin nostettuja juttuja

Hei!

Sähköposteihin vastatessa on tullut esiin toistuvia juttuja, joista ajattelin kirjoitella ihan näin yleisestikin. Monesti tulee mieleen että hmm, tämä juttu olisi hyvä kirjoittaa kaikille niin tässä niitä nyt tulee. Luotsiohjeistusta tehdään kovaa vauhtia mutta koska kyseessä on melkolailla suuri projekti, se ei ihan ensimmäisenä ole valmiina.

Eli, ensimmäiseksi kertaisin vähän sitä että sähköpostia lähettäessä kirjoittakaa meille mukaan vähän lisätietoja siitä, mitä lähetetty viesti koskee. Jos meille kirjoittaa vain kommentin, emme tiedä onko kyseessä ilmoitus jostakin toimenpiteestä, pyyntö tarkistaa käyttäjä, tiedonanto vai mikä. Kirjoittakaa siis aina lisätietoja siitä mistä on kyse. Saadaan kaikki asiat rullaamaan nopeammin näin. Jos kyseessä on tuttu käyttäjä, ei liene pahitteeksi heittää mukaan nick tai kaksi, joita käyttäjältä on jo poistettu ja syy siihen miksi.

Chatluotsit, kertokaa myös mitä toimenpiteitä käyttäjälle on jouduttu jo tekemään mikäli haluatte ehdottaa bannia. Ylläpidon asettama esto tai nickin poisto on lopullinen joten sen tulisi olla viimeinen keino, sitä ennen voi yrittää keskustelua, pois potkimista, hiljentämistä ja luotsibannia.

Palstaluotsit, sama oikeastaan pätee teihinkin, pieni historian kertaus ei ole koskaan pahitteeksi. :)

Todella hyvin olette muuten toimineet, mutta näitä juttuja olen huomannut kaipaavani joskus. Myös logien siivoaminen mahdollisimman lyhyiksi on hyvä tehdä, koko päivän logi kun on pitkä pätkä lukea selvittääkseen mistä on kyse.

Sitten on myös hyvä muistaa, ettei luotseista tai käyttäjistä kannata keskustella palstoilla tai chatissa. Yksityiset tiedot ovat yksityisiä ja jo lainkin puolesta suojattua tietoa, eikä niitä tule kertoa kenellekään. Siinä mielessä kun käyttäjät tivaavat syytä johonkin toimenpiteeseen, voi heitä ohjeistaa ottamaan yhteyttä ylläpitoon. Me kyllä vastataan sitten asiaan kuin asiaan, vaikka emme niitä kommentoikaan. Tällä tavalla saadaan kuitenkin luotsien niskasta pois sitä meuhkaa mitä joskus käyttäjistä lähtee. Tosin jos käyttäjä lähettää viestiä ilman kysymystä tai vastaussähköpostia niin saattaa jäädä vastaus saamatta.

Ja muistakaa vetää yhtä köyttä. On kurja nähdä miten jotkut luotsit saattavat kokea että heitä ei kuunnella tai kunnioiteta, me ollaan kuitenkin kaikki samalla puolella ja noudatetaan saman palvelun sääntöjä. Luotsin työn pitäisi kuitenkin olla hauskaa, vaikka se rooli onkin raskas kantaa.

Seistään vieretysten, tuetaan kaveria ja pidetään toistemme puolta. Jos tulee ärsytystä tai tekee mieli purkaa mieltä, niin sen voi vapaasti tehdä vaikka täällä tai ylläpidolle sähköpostilla. Jos teillä on erimielisyyksiä niin niistäkin voi keskustella, mutta se murentaa auktoriteettiä jos puhuu muille käyttäjille luotseista tai ylläpidosta kriittisesti. Auktoriteetti on kuitenkin se, millä käyttäjät saadaan kuriin palstoilla tai chatissa.

Asioista voi aina keskustella. :)

Kevätterveisin,

Suomi24 Ylläpito - Martta

0

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        119
        6196
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        62
        5131
      3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

        "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
        Maailman menoa
        66
        4256
      4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

        Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
        Maailman menoa
        100
        3845
      5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        12
        3611
      6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        120
        3168
      7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        52
        2546
      8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

        Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
        Ikävä
        35
        2489
      9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        67
        2242
      10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

        Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
        Maailman menoa
        26
        1594
      Aihe