Vanhempien liian tiukat rajat

needhelp

Olen 16-vuotias ja tilanne kotonani on se etten saa olla kenenkään kanssa tekemisissä. Kaikki alkoi muutama vuosi nettikavereistani, joita on koskaan naamatusten tavannut. Isäni on kerran lyönyt minua hermostuessaan ja sanonut monesti miten elämä ilman minua olisi helpompaa. Kännykkääni vahditaan jatkuvasti ja viestejäni luetaan vaikka mitään syytä siihen ei ole. En pääse minnekkään yöksi vaan joudun aina olemaan kotona, en varsinkaan pääse poikaystäväni luo yöksi enkä tällä hetkellä edes kylään, koska isälleni seksi on nii ylitsepääsemätön asia, etten saisi harrastaa ennen kun olen 18. Hän on myös uhannut lopettaa suhteen sen vuoksi, että olemme "liian läheisiä" ja ettemme vaan harrasta seksiä. Minua epäillään kaikesta mitä sanon ja rankaistaan virheistä, joita olen tehnyt muutama vuosi sitten. Lisäksi Isäni sanoo, että rajat on lapselle siksi ettei vanhempien tarvitsisi lyödä ja että kaikki vanhemmat haluaa joskus lyödä lastaan. Menetin luottamukseni heti, jos tulin edes minuutin myöhässä kotiin silloin kun kavereiden kanssa olo vielä oli sallittua. Hän arvostelee todella paljon sitä miten muilla kavereillani ei ole rajoja vaikka todellisuudessa minulla niitä on vain enemmän ja tiukemmat. Saan uhkauksia laitoksesta ja ulos heittämisestä.. Haluaisin vain perheen jossa tuntisin itseni rakastetuksi ja arvostetuksi. Kaipaisin neuvoja tilanteeseeni. :c

2

359

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akka +58

      ala säästellä viikkorahoja, jos sellaista saat, ja muuta kunnan vuokrakämppään samana päivänä kun täytät 18.
      Niin, ja muista kotonasi saamasi kasvatus, ja unohda se rakkaus-naukuminen. Se on vain narsistien tapa alistaa toinen, kun sanotaan että rakastan sua, kun teet niin, ja en rakasta sua, jos et tottele.
      Elämä ilman "rakkautta" on paljon yksinkertaisempaa.

    • Rekisteröidy

      Jos olet myöhästynyt sovituista ajoista, niin se ei lisää luottamusta. Yritä olla luottamuksen arvoinen.
      Suosittelen samaa kuin edellinen, eli rupea suunnittelemaan elämää täysi-ikäisyyden jälkeen. Siihen on maksimissaan 2 vuotta, se menee nopeasti. Keskity kouluun, hanki jatko-opiskelupaikka ja noudata sääntöjä.
      Elämää ja seksiä ehtii nähdä vielä 2v päästäkin, kun asut omassa asunnossa ja päätät omista asioistasi. Jos päätät harrastaa seksiä, muista ehkäisy!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1790
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      1460
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1260
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      176
      868
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      810
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      752
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      656
    Aihe