Neitokakadu munii kokoajan

asdfghjklöä

Elikkäs otin noin puolivuotta sitten kaksi kolmevuotiasta neitokakadua, toinen koiras ja toinen naaras. Sillon puolivuotta sitten kun nuo linnut tuli meille niin ne eivät olleet käsikesyjä ja ovat kesyyntyneet nyt miellä niin paljon että lentävät syliin ja niitä voi rapsutella ja näi. Mutta tähän on tullut nyt sellainen ongelma,että noi neitsikat parittelee melkein jokapäivä ja sitten naaras tietenkin munii..... Häkissä ei ole mitään pesimis pönttöä vaan se munii häkin pohjalle ja sitten koiras hautoo niitä munia yötä päivää eikä anna naaraan koskeakkaan niihin. En halua noille poikasia ja tuo muniminen ja hautominen rasittaa niitä liikaa koska kalkinpuute,stressi,laihtuminen yms... Olen myös vähentänyt lintujen kylvettämistä. MITEN SAAN MUNIMISEN LOPPUMAAN ?

1

1378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      Hei! Laitan tähän erääseen samantyyppiseen ongelmaan kirjoittamani vastauksen pienin lisäyksin:

      http://www.neitokakadut.com/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=116&cntnt01returnid=58

      Käy tuolta sivulta lukemassa ohjeita neitokakadunaaraan krooniseen munintaan! :)
      Pesittäminen tosiaan on oma työnsä ja naaraalle raskasta, nyt kun naaras on kerran muninut jo useammankin munan(?), eli saattaa olla valmiiksi väsynyt ja stressaantunut.
      Luonnossa neidot pesivät sadekautena. Lemmikeillä "sadekausi" jäljittelee elämää, jossa ruokaa on yllin kyllin, sää lämpöinen ja kostea. (eli suurin osa lemmikkineidoista elää siis jatkuvaa sadekautta) Lisäksi nyt kun kevät lähestyy, valon määrän lisääntyminen saa hormoonit hyrräämään toden teolla! Eli kyse ei välttämättä ole kroonisesta muninnasta, vaan ihan tavallisesta keväthuumasta.
      Voisit kuitenkin esim. yrittää "huijata" linnut pois "sadekausifiiliksestä" vähentämällä selkeästi tuoreruoan ja lintujen suihkuttelun määrää. Muninta voi olla hyvin hankala lopettaa, mutta ensiaskel siihen on: älä laita pönttöä, ja estä linnun pääsy erilaisiin pesämäisiin pimeisiin koloihin. Ota kaikki silputtava materiaali myös pois (esim. jos on sanomalehteä häkin pohjalla. Korvaa se jollakin muulla, mikäli mahdollista). Silppuaminen yllyttää pesän tekoon. Tarjoa mahdollisimman paljon muita virikkeitä: esim. ruokakätköt ovat todella hyvää virikettä. Kun linnut joutuvat todella tekemään työtä ruokansa eteen eikä sitä ole vain kupissa suoraan nokan alla niin paljon kuin kupu vetää, voi pesimäintokin (ehkä) laantua.

      Mikäli linnut ovat paritelleet, munat voivat olla hedelmöittyneitä eli niistä voi kuoriutua poikanen karuissakin oloissa (häkin pohjalla). Jos et halua poikasia, sinun kannattaa abortoida munat esim. keittämällä ne kuumassa vedessä,
      viilentää ne, ja asettaa takaisin linnuille häkkiin. Niitä ei kannata vain ottaa pois, koska silloin naaras luultavasti munii vain uudet munat vanhojen tilalle. Kun abortoit munat ja laitat ne takaisin, sekä vähennät kaikkia pesimään innostavia tekijöitä -> linnut homaavat lopulta, että pesimäolosuhteet huononivat, poikasia ei tunnu kuoriutuvan, ja lopulta kyllästyvät hautomiseen ja toivon mukaan myös munimiseen.

      Sinun olisi kannattanut myös miettiä, haluatko pesittää vaiko et. Esim. kaksi koiraslintua ottamalla olisit säästynyt näiltä pulmilta ;) Toki keväthuumaa olisi vinut olla niilläkin, mutta stressaavaa ja voimia vievää munintaa ei olisi ollut.

      Mutta lue tosiaan tuo antamani linkin artikkeli, "ylimuniminen neitokakadulla". Se selittää asioita tarkemmin. Lisäkysymyksieä voi esittää sivuston ylläpitäjälle, joka varmasti osaa auttaa sinua ja lintujasi yksilöllisesti ainakin alkuun :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      207
      13247
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      2108
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      93
      1159
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      114
      1085
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1050
    6. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      37
      981
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      842
    8. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      668
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      653
    10. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      63
      623
    Aihe