Kuivamuona ei kelpaa!

Olisiko kenelläkään mitään neuvoja? Kohta 7 vuotias spanieli urokseni ei suostu lainkaan syömään kuivamuonaa. Ainut mikä kelpaa on kissan märkäruoka! Olen yrittänyt sekoittaa raksuja ja kissan märkäruokaa mutta ei syö. Mitä teen?!
5276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Anna koiranmakkaraa, se maistuu hyvin nirsollekin koiralle. Puruluita voi sitten pureksia.

Äänestä

ei syö koiranmakkaraa:/ ja haluaisin että oppisi syömään raksuja.

Äänestä
  • Ostat koiranruokaa (ei mitään markettisontaa) eläinkaupasta. Esim brit care on hyvä merkki. Annat normaalisti ruuan ja jos ei kelpaa, kuppi pois ja tarjoat vasta seuraavana ruoka aikana. Ei välipaloja. Koira ei ole luonnostaan nirso vaan se oppii että aina tulee parempaa ruokaa jos on syömättä.

    Äänestä

Kyllä muuten spanieli voi olla syömättä vaikka kaksi viikkoa, jos niin päättää, että ruoka ei sen ravinnoksi kelpaa. Ihan on kokemusta. SE teki muutaman täysstopin, johon auttoi ainoastaan ruoan vaihto. Se ei todellakaan saanut ylimääräisiä ruokia, eli kuppi pois jne...Meillä myös toinen koira oli, mutta ei siitä kupista tullut edes vahtimista. Kävi haistamassa, ja poistui paikalta. Noh, ei ole enää noita harrastanut, kun on ollut raakaruokinnalla. Sitä en osaa sanoa, että tuliko se tuosta ruoasta silloin jotenkin huonovointiseksi, vai miksi teki nuo stopit. Kahdesti kyseessä oli britt caren ruoka, kun tuossa sitäkin mainostettiin. Muuten hyvä ruoka, mutta siis jostain syystä koira alkuun söi hyvällä alulla, mutta toisen säkin alussa tuli stoppi. Kaksi eri Britt caren raksua oli. Allergikolle olisi sopinut nuo muuten, mutta kun ei syönyt, niin ei se auttanut, kun antaa raksut eteenpäin. Britt caren kohdalla muidenkin koirien kerrottiin tehneen samaa. Syy ei ikinä auennut minulle. Ruoassa ei näyttänyt olevan mitään vikaa.

KOiramme ei todellakaan ollut mikään lellitty sohvachampiooni, joten siitä ei ollut kyse. Mutta ei se olisi kuppi pois metodilla alkanut syömään. SEn mielestä siinä ruoassa oli jotain vikaa. On olemassa koiria, ja sitten on ne spanielit. Spanielit eivät tunnu toimivan samoilla säännöillä kuin muut koirat ;D

Äänestä

Ruokamerkin vaihto saattaa kanssa auttaa. Ainakin nirsolle chihulle auttoi merkin täysinäinen vaihto (yksilöllistä toki tämäkin taas) vaan saapi tuota ehdottaa :)
Tosiaan vaihto laadukaampaa muonaa esim. brit care, ziwipeak tai booster.
Saa tuolta tilattua: http://www.vipstore.fi/koirat/taysravinnot-ja-sailykkeet

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spanielityttö kirjoitti:

Olisiko kenelläkään mitään neuvoja? Kohta 7 vuotias spanieli urokseni ei suostu lainkaan syömään kuivamuonaa. Ainut mikä kelpaa on kissan märkäruoka! Olen yrittänyt sekoittaa raksuja ja kissan märkäruokaa mutta ei syö. Mitä teen?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu