En tiedä kuinka käy jos esim, Talvivaara-osakkeen arvo laskee nollaan.
Tarkoitan -että vaikkei välittäisikään siitä että menetti koko sijoituksensa, voiko joutua maksamaan vieläkin enemmän?
Jos osakkeen arvo laskee nollaan, häipyykö se olemattomiin?
Mitä silloin jos?
5
238
Vastaukset 5
- Vakuusvaje
Nollaanhan se menee, jos konkurssi tulee. Osakkeet jäävät kuitenkin omistajille, kunnes pesä on selvitetty ja lopullisesti laskettu jääkö siitä mitään jaettavaa. Konkurssitapauksissa ei yleensä jää vaan selvityksen jälkeen yhtiö lakkaa ja osakkeet häviävät tililtä. Tähän voi kulua vuosia. Omistajan vastuu kuitenkin rajoittuu osakepääomaan eikä mitään lisämaksuja tule.
Konkurssivuoden verotuksessa voi koko Talvivaaran hankintahinnan kirjata luovutustappioksi, jonka voi vähentää voitoista silloin tai seuraavien viiden vuoden aikana. Viimeksi näkemässäni Stromsdalin tapauksessa verottaja teki tämän jopa viran puolesta. - ihana talvivaara
Kiitosta vaan, vaikka tuollaisia madonlukuja esität.
Tieto kuitenkin on tärkeää. Olen menettänyt jonkin verran, mutta JOO.
En ole ottanut asioista selvää niin kuin sinä.
Vastauksesi on hyvä. - kkokk
Mutta entäs joutuuko maksamaan veron jos myy ennen kuin niitten osakkeitten arvo laskee ihan nollaan.
Verotetaanko vaikka häviäisi parin kuukauden aikana jopa 50% tuollaisilla osakkeilla.- Vakuusvaje
Tappiollisesta osakekaupasta ei makseta veroa. Päinvastoin, tappiot saa vähentää verotettavista voitoista samana ja viitenä seuraavana vuonna. Käytännössä tuona aikana voi siis tehdä tappioiden verran voittoa verottomasti. Tosin jos ei saa muualta voittoa, vähennys jää hyödyttömäksi.
- lopun alku
Kiinostuin sivullisena.
Olen sijoittanut yhteen Tukholman pörssi-osakkeeseen ja sekin näyttää menevän niin rajusti alas että varmasti tulee tappiota.
Kuinka Suomen verottaja voi tietää oleko hävinnyt vai voittanut?
Kauppaa käyn Nordea-pankin kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l285967Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni52754- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35604- 49586
- 52574
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 34487
- 48477
- 40475