Miten saisin äitini suostumaan hankkimaan koiran? Haluaisin jonkun sekarotuisen, jossa on corgia, chihuahuaa, perhoskoiraa, venäjän toy terriä tai tiibetinspanielia. Mikä on teidän mielestä paras seurakoirarotu, joka sopii lapsiperheeseen? Kertokaa omia kokemuksianne koiran hankkimisesta.
Haluan koiran!!!
2
159
Vastaukset
- Äitieiostakoiraa... ehkä
Moi en oo varma et minkälainen sekarotu ois hyvä mut tiiän ainaki et lapsiperheisii sopii havannankoira. Mä haluisin sen mut mun äiti ei myöskää suostu ku
1. Se ei luota NII TARPEEKS et jaksan ja pystyn hoitaa sitä ainaki 10 vuotta
2. Meijän perhees on myös pienii lapsii jotai 4, 5v. Ku ne ois koko aja sen "kimpussa" (eli tykkää kattoo sitä ja haluu silittää)
3. Mun äiti on opiskelija ei oo hirveesti rahaa... mut joo muute se ostais tietääks kukaa kennelii mist saa Havannakoirii halvalla mut todella terveenä ja hyvässä kunnossa- En suosittele
Vastuullinen kasvattaja ei pilkkahintaan myy, ne on sitten pentutehtailijat mistä halvalla lähtee ja sieltä tuskin tervettä tai edes puhdasrotuista saat. Se on joko tai. Ja ostohinta on pieni verrattuna siihen mitä koira jatkossa tulee maksamaan, ruuat, eläinlääkärikulut jne. En tiedä ikääsi, mutta eikö ole itsekästä vinkua koiraa, mikäli äitisi tulot ovat vähäiset? Uskon, että koiran elättäminen ja lopulta myös ulkoilutukset sun muut jäävät hänelle. Että jospa odotat että alat tienaamaan itse ja voit edes osan koiran kustannuksista maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit355253Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984526Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1433005Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182038Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459