Toyota uutinen

Truth

http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/03/24/viranomaiset-autonvalmistajat-alkaa-tehko-toyotoja/20144181/304

Toyota on kusettanut asiakkaitaan jo vuosia jenkeissä ja nyt tämä vyyhti on lähtenyt purkaantumaan. Tämä on surullista luettavaa ja kun muistetaan esimerkiksi D4D moottorin huonouden ja tuhansien autojen kansien halkeamiset niin voi vain ihmetellä kuka tätä autoa enään ostaa?
Ollaan kyllä katsastustilastoissa korkealla 5 ja 8 vuoden jälkeen, mutta autoilla on ajettu puolet vähemmän mitä esimerkiksi audeilla, bemareilla tai vaikkapa skodalla. Kovaa ajoa nämä autot eivät kestä, mutta kaupunki pörräilyyn ihan kelpo autoja halvan hinnan takia.

7

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuuuuhhhhooohhhh

      WV croupin jälleenmyyjällä on taas germany lasit jäänyt päähän. Moneskohan avaus samasta uutisesta. Lue se ensin loppuun ja sitten vasta arvostelet pelkästään toyotaa. Otetaan pieni lainaus siitä uutisesta... Löydätkö sieltä kuinka kauan GM on kusettanut asiakkaita. Ja kauanko WV crouppi on salaillut omia ongelmiaan jos sitäkin paskaläjää aletaan kaivelemaan. Että ihan turhaan vaan toyotaa täällä syytät.

      "GM:n uusien huoltokutsujen lukumäärä on jo yli kolme miljoonaa. Sen autojen virtalukkovika saattaa liittyä joidenkin arvioiden mukaan jopa satoihin kuolemantapauksiin. Yhtiö on itse kertonut kahdestatoista kuolonkolarista.

      Tässä kuussa ilmoitetut huoltoonkutsut johtuvat pääosin viallisista turvatyynyistä ja osaksi ylikuumentuvien jarrujen aiheuttamasta moottorin tulipaloriskistä.

      GM alkoi kutsua autoja huoltoon viime kuussa, mutta se on myöntänyt yhtiön työntekijöiden tienneen viasta jo vuonna 2001.

      Vitkuttelu voi johtaa syytteisiin laiminlyönneistä, mutta toisaalta GM saattaa välttyä ainakin osittain Toyotan kohtalolta."

    • Truth

      Äläs nyt tojotero suutu.
      Toyotalla on ollut viime vuosina ylivoimaisesti eniten ongelmia autojensa kanssa. D4D kannet poksahtelee ja diesel moottorin tekeminen ei tahtonut onnistua ollenkaan. No japsit keksivät ratkaisun ja ostavat bemarilta diesel moottorit, joka oli järkevä peliliike. Niissä on voimaa ja ei pelkoa kansien räjähtelystä sekä kulutus on saatu erittäin pieneksi.
      Totuus on se, että moni tero on jäännyt 80-luvulle, jolloin pappa kertoi kuinka luotettava auto tojo on, mutta kilpailun takia on myös riisikippoon alettu laittamaan jotain varusteita ja sekös on tuonnut mukanaan niin ihanat laatuviat ja ongelmat.
      Sitten aina kehutaan kuinka pieni kulutus noissa kipoissa on, mutta se ei ole kauhean mairiitteleva niillä tehoilla ja väännöillä mitä noista on irti otettu.

      GM onkin yksi vitun paskapaja, mutta se ei toyotan ongelmia poista vaikka kuinka katsot muihin valmistajiin. Jos kutsutaan reilu 20 miljoonaa autoa takaisin vuoden aikana niin olisin hiljaa.

      • uuuuuhhhhooohhhh

        Älä sinä jauha samaa uutista täällä 24/7.


      • nostaja
        uuuuuhhhhooohhhh kirjoitti:

        Älä sinä jauha samaa uutista täällä 24/7.

        Uppia


      • L.O.L
        uuuuuhhhhooohhhh kirjoitti:

        Älä sinä jauha samaa uutista täällä 24/7.

        Ei kestä teron pää toyotan huonoutta??


    • Auvo.

      Tehdä Toyotat=Tehdä kuraa

    • Nasse.

      Vikojen pimittely kostautui.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      73
      5012
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      119
      4721
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4213
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      107
      4189
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3328
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      124
      3137
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2848
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2787
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2773
    10. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2762
    Aihe