Mun 16v tytär sanoi tänään aamulla, että on jo pitkän aikaa miettinyt, että haluaa ottaa tatuoiniin käteensä. En oikeen tiedä, mitä sanoa mutta sanoin kuitenkin että sitä voi miettiä.
Mitä mieltä te olette?
Alaikäinen haluaa tatuoinnin
10
218
Vastaukset
- Niisku-10
Alle 18-vuotiaalle harvemmin oikeita tatuointeja edes tehdään. Toki saattaa löytyä sellaisiakin paikkoja, jotka eivät papereita kysele...
- vm96
Mitäs pahaa on tatuoinneis? Antaa tytön ottaa tatuointi, jos haluu. Itse tunnen monii jotka alaikäsen jo ottanut tatuointei.
- vm96
Varmasti löytyy ja tatuoinneissa ei ole minkäänlaist ikärajaa niin ei niiden ole mikään pakko mitään papereit kyselläkkään.
- Ei alaikäisille
vm96 kirjoitti:
Varmasti löytyy ja tatuoinneissa ei ole minkäänlaist ikärajaa niin ei niiden ole mikään pakko mitään papereit kyselläkkään.
Koska tatuointivärejä ei mitenkään valvota, ja niiden on jo todettu aiheuttavan allergiaa ja kerääntyvän myös maksaan, en missään nimessä sallisi alaikäisen ottaa tatuointia.
Jos joku tekee tatuoinnin alaikäiselle eli alle 18-vuotiaalle, tästä voi huoltaja tehdä rikosilmoituksen. - ----------
Ei alaikäisille kirjoitti:
Koska tatuointivärejä ei mitenkään valvota, ja niiden on jo todettu aiheuttavan allergiaa ja kerääntyvän myös maksaan, en missään nimessä sallisi alaikäisen ottaa tatuointia.
Jos joku tekee tatuoinnin alaikäiselle eli alle 18-vuotiaalle, tästä voi huoltaja tehdä rikosilmoituksen.Kyllä niitä tatuointivärejäkin valvotaan. Alaikäiselle ei tehdä tatuointeja asiantuntevissa liikkeissä ILMAN VANHEMMAN LUPAA, mutta luvan kanssa tehdään kyllä ja silloin on huoltajan paha valittaa.
- Ei alaikäisille
---------- kirjoitti:
Kyllä niitä tatuointivärejäkin valvotaan. Alaikäiselle ei tehdä tatuointeja asiantuntevissa liikkeissä ILMAN VANHEMMAN LUPAA, mutta luvan kanssa tehdään kyllä ja silloin on huoltajan paha valittaa.
Ei, kemikaalilainsäädännöllä on määritteensä, mutta värejä ihon alle laitettavaksi ei valvota mitenkään.
"Kuitenkaan kemikaalilainsäädännön puitteissa ei ole juurikaan arvioitu aineiden käyttöä nimenomaan tatuointiväreinä. Näin ollen riskeistä on hyvin vähän tutkittua tietoa olemassa."
http://www.stm.fi/hyvinvointi/ymparistoterveys/kemikaalit/tatuoinnit
Toivottavasti joskus kymmenien vuosien kuluttua on tarpeeksi tutkittua tietoa eri tatuointiväreistä. Siihen asti, tuurilla ne laivatkin seilaa. :)
- Pyydä harkitsemaan
Sanoin itse tyttärelleni, joka alaikäisenä hinkui tatuointia, että odota pari, kolme vuotta, että tulet täysi-ikäiseksi. Se kannatti, sillä 18-vuotta täytettyään hän ei enää halunnutkaan tatuointia ja pitää niitä nykyään massojen muotina.
- No tats
Omat lapseni halusivat tatuoinnit jo nuorina, mutta kieltäydyin itse niitä maksamasta ja kehotin odottamaan kunnes ovat täysi-ikäisiä. Kun tulivat täysi-ikäisiksi, halu tatuointeihin katosi täysin. Mielestäni 18 vuoden ikäraja on hyvä asia koska kyse ei ole mistään farkkujen ostosta vaan pitkäkestoisesta ratkaisusta.
Uskon, että tatuointitrendi alkaa vähitellen laantumaan, joten 5 vuotta sitten sellaisen ottaminen olisi ollut ajankohtaisempaa kuin enää nyt. En myöskään usko, että 16-vuotias aidosti osaa ajatella asiaa tulevaisuuden kannalta. Hei.
Ketjussa onkin tullut monta kommenttia tähän mielipidekysymykseen alaikäisen tatuointiasiassa. Juttele hänen kanssaan lisää; kuinka kauan hän on miettinyt asiaa (nuoren "pitkän aikaa" voi olla ei kuin aikuisen), millaisen tatuoinnin hän ottaisi, miksi hän tahtoisi sen, kuka sen maksaisi, tietääkö hän että sitä ei saa pois jne. Olen myös samaa mieltä kuin moni kirjoittaja; kannattaa odottaa, vähintään 18v asti - joillain into ottaa tatuointi menee ohi siihen mennessä.
Ei tatuoinnissa sinänsä mitään pahaa ole, mutta totta lienee, että suuret esillä olevat saattavat vaikuttaa asioihin tulevaisuudessa. Mielestäni on hyvä, ettet suoraan tyrmännyt hänen toivettaan :)
Mukavaa kevään jatkoa,
Pirkko-pappi- Vaikka näin
Eikö tatuoinnit menneet jo pois muodista? Itse näen luonnollisen, puhtaan ihon trendikkäänä, mutta ehkä minä olen hiukan edellä aikaani?
http://yle.fi/uutiset/tatuoinnit_eivat_ole_enaa_trendikkaita_-_paitsi_suomessa/6450656
Sano, että 10 vuoden kuluttua, hän suurella todennäköisyydellä häpeää sutattua ihoaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.962191Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452142Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751380- 901326
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311130Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621093- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920