minkä ihmeen takia lapsilisistä leikataan.
eiköhän se ois jo aika leikata kataisen ja kaikkien muidenkin kansanedustajien palkkaa!!!!niistä ois kyllä vara leikata.
eiköhän se ois jo aika leikata kataisen ja kaikkien muidenkin kansanedustajien palkkaa!!!!niistä ois kyllä vara leikata.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koska kansanedustajien palkkojen leikkauksilla ei saada aikaan tarvittavaa summaa. On jo aikakin että Suomessa aletaan purkaa tätä järjetöntä ruhtinaallisten tukien järjestelmää. Lapsilisät joutaisi lakkauttaa kokonaan.
Puhut kunnon asiaa.
sanoo se jolla ei varmaan lapsia oo tai sit tulot nii pirun hyvät että voi non sanoa.kansanedustajille samanlainen palkka ku tavalliselle tallaajallekkin.
Puhutaan rakenteellisista muutoksista, niin lapsilisissä kävi juustohöylä, ei rakenteellinen muutos. Lapsilisät tukimuotona olisi pitänyt lopettaa kokonaan ja osa säästyneistä rahoista olisi voitu kohdentaa köyhille lapsiperheille työttömyysturva, toimeentulotuki "lapsilisien" nostona.
Järjetön systeemi, kaikille jaettava tuloista ja varallisuudesta riippumaton lapsilisä. Ei ollut vielä rohkeutta tähän muutokseen, Ehkä sitten seuraavalla hallituksella.
Ja näitä maksetaan ulkomaille usea miljoona eikä ulkomaille maksettuja kuluteta Suomessa. Lapsilisiin ja moniin muihinkin etuisuuksiin pitäisi saada jokin "pakko" kuluttaa ne tässä maassa. Ei helppoa, tiedetään.
pakkohan se on jostai nipistää että kataisella ja urpilaisella on sit laittaa sitä rahaa ulkomaille,ennemminhän niitä pitää tukea kui suomalaisia perheitä
Lapsilisät pitäis maksaa vain ja ainoastaan Suomessa syntyneille ja Suomessa asuville!