Katainen - kokoomus

törkyturpa

Köyhiltä ja työttömiltä viedään kuiva leivänpala suusta.
Herrat naureksii rahasäkkiensä päällä.
Muistakaa tämä kun tulee vaalit.

10

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Ei siltä näytä, kun katselee marketissa ostoskärryjä, joita työntävillä lähes jokaisella olisi vara laihduttaa.

      • Alter ego

        Meillä on tapana ostaa usean vrk:n tarveaineet kerralla suunniteltujen ruokien mukaan, joten täydet kärryt johtuu siitä syystä. Kantsis katsoa sen asiakkaan haalimia tuotteita ennen tuomitsemista sillä jos kärry on täynnään epäterveellisiksi luokiteltuja tuotteita niin sitten voi miettiä niiden hinnat - valitettavan usein laskutaidottomuus korreloituu tässä kun luullaan eineksiä edullisimmiksi kuin tuoreaineksia.


      • 6+13

        On kansainvälisesti tutkittu ja tunnistettu asia, että moni köyhä on lihava. Se johtuu epäterveellisestä halparuoasta, jota köyhyys ajaa käyttämään ja monioireyhtymistä, joita köyhyys aiheuttaa. Nykyiseen kaanoniin kuuluu lisäksi se, että köyhän on taisteltava itse itsensä ulos köyhyydestä. Osa hyvinvoivista seuraa yrityksiä uteliaina, osa haluaisi sulkea köyhät jonnekin kauas pois näkyvistä ja mielestä.


      • Läski
        6+13 kirjoitti:

        On kansainvälisesti tutkittu ja tunnistettu asia, että moni köyhä on lihava. Se johtuu epäterveellisestä halparuoasta, jota köyhyys ajaa käyttämään ja monioireyhtymistä, joita köyhyys aiheuttaa. Nykyiseen kaanoniin kuuluu lisäksi se, että köyhän on taisteltava itse itsensä ulos köyhyydestä. Osa hyvinvoivista seuraa yrityksiä uteliaina, osa haluaisi sulkea köyhät jonnekin kauas pois näkyvistä ja mielestä.

        Kyllähän se totta on että edullisin elintarvike on lihottavaa.Ei ole varaa lihaakaan juuri ostaa muuta kuin rasvaista sikanautaa.Saa siitä makaronilaatikon,onnistuisi kyllä makkaraakin käyttäen,Ehkä pitää minun opetella pula-ajan ruokia valmistamaan.


    • Alkaa ahdistaan koko Suomi ! Olisko täällä kaveria joka uskaltais repäistä vielä vanhemmalla iällä ja lähdettäis vaikka katseleen maailmaa??

      • turhasta valittajat

        Olin äskettäin Intiassa. Ei ahdista enää Suomi.


    • jo vuosia on nähty vaalituloksia kaikesta huolimatta vaikka jo vuosia on nähty suuntauskin.............

      • sitroen toispalstalt

        Uskotko tosiaan, että vaalituloksilla on merkitystä?
        Katsele Googlesta, miten Köyhien puolesta -puolueen edustajan saamat vähätkin äänet siirrettiin toiselle puolueelle. Lue uutisista, miten Suomenkin vaaliuurnista löytyy enemmän vaalilippuja kuin äänestäjiä kävi. Tutki reitti ääntenlaskennasta niin huomaat, että yhdessä vaiheessa tulos menee yhdellä puhelinsoitolla eteenpäin. Soittaja soittaa sen tuloksen, mikä on käsketty.

        Miksi muuten luulit EUvostoliiton vaalitarkkailijoitten käyneen Suomessa tarkkailemassa? Eihän vain varmistamassa, että Katainen, Urpilainen ja muutamat muut saivat oikean äänimäärän? Oletko varma, että heitä oikeasti äänesti muut kuin he itse?

        Hallituksestakin minulle on jo 60 v sitten kansakoulussa opetettu, että se valitaan eduskuntaan valituista. Nyt yksi rikoksiin syyllistynyt mutta niistä tuomitsematon ja pois painostettu naisministeri oli kuulemma saanut niin vähän ääniä eduskuntavaaleissa, ettei sinne päässyt. Silti valittiin ministeriksi. Onko minulle valehdeltu tämäkin asia jo 60 vuotta?


    • tyytyväinen suomalai

      Hyvin meillä menee.

      Jättäkää se turha valitus ettei tarvita sotaa taas avaamaan silmiämme.!!

      • Läski

        Sota tulee teidän vapaamuurarien toiminnan takia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      70
      2078
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      129
      1406
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      132
      1383
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1092
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      957
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      360
      884
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      754
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      704
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      664
    Aihe