Katainen - kokoomus

törkyturpa

Köyhiltä ja työttömiltä viedään kuiva leivänpala suusta.
Herrat naureksii rahasäkkiensä päällä.
Muistakaa tämä kun tulee vaalit.

10

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Ei siltä näytä, kun katselee marketissa ostoskärryjä, joita työntävillä lähes jokaisella olisi vara laihduttaa.

      • Alter ego

        Meillä on tapana ostaa usean vrk:n tarveaineet kerralla suunniteltujen ruokien mukaan, joten täydet kärryt johtuu siitä syystä. Kantsis katsoa sen asiakkaan haalimia tuotteita ennen tuomitsemista sillä jos kärry on täynnään epäterveellisiksi luokiteltuja tuotteita niin sitten voi miettiä niiden hinnat - valitettavan usein laskutaidottomuus korreloituu tässä kun luullaan eineksiä edullisimmiksi kuin tuoreaineksia.


      • 6+13

        On kansainvälisesti tutkittu ja tunnistettu asia, että moni köyhä on lihava. Se johtuu epäterveellisestä halparuoasta, jota köyhyys ajaa käyttämään ja monioireyhtymistä, joita köyhyys aiheuttaa. Nykyiseen kaanoniin kuuluu lisäksi se, että köyhän on taisteltava itse itsensä ulos köyhyydestä. Osa hyvinvoivista seuraa yrityksiä uteliaina, osa haluaisi sulkea köyhät jonnekin kauas pois näkyvistä ja mielestä.


      • Läski
        6+13 kirjoitti:

        On kansainvälisesti tutkittu ja tunnistettu asia, että moni köyhä on lihava. Se johtuu epäterveellisestä halparuoasta, jota köyhyys ajaa käyttämään ja monioireyhtymistä, joita köyhyys aiheuttaa. Nykyiseen kaanoniin kuuluu lisäksi se, että köyhän on taisteltava itse itsensä ulos köyhyydestä. Osa hyvinvoivista seuraa yrityksiä uteliaina, osa haluaisi sulkea köyhät jonnekin kauas pois näkyvistä ja mielestä.

        Kyllähän se totta on että edullisin elintarvike on lihottavaa.Ei ole varaa lihaakaan juuri ostaa muuta kuin rasvaista sikanautaa.Saa siitä makaronilaatikon,onnistuisi kyllä makkaraakin käyttäen,Ehkä pitää minun opetella pula-ajan ruokia valmistamaan.


    • Alkaa ahdistaan koko Suomi ! Olisko täällä kaveria joka uskaltais repäistä vielä vanhemmalla iällä ja lähdettäis vaikka katseleen maailmaa??

      • turhasta valittajat

        Olin äskettäin Intiassa. Ei ahdista enää Suomi.


    • jo vuosia on nähty vaalituloksia kaikesta huolimatta vaikka jo vuosia on nähty suuntauskin.............

      • sitroen toispalstalt

        Uskotko tosiaan, että vaalituloksilla on merkitystä?
        Katsele Googlesta, miten Köyhien puolesta -puolueen edustajan saamat vähätkin äänet siirrettiin toiselle puolueelle. Lue uutisista, miten Suomenkin vaaliuurnista löytyy enemmän vaalilippuja kuin äänestäjiä kävi. Tutki reitti ääntenlaskennasta niin huomaat, että yhdessä vaiheessa tulos menee yhdellä puhelinsoitolla eteenpäin. Soittaja soittaa sen tuloksen, mikä on käsketty.

        Miksi muuten luulit EUvostoliiton vaalitarkkailijoitten käyneen Suomessa tarkkailemassa? Eihän vain varmistamassa, että Katainen, Urpilainen ja muutamat muut saivat oikean äänimäärän? Oletko varma, että heitä oikeasti äänesti muut kuin he itse?

        Hallituksestakin minulle on jo 60 v sitten kansakoulussa opetettu, että se valitaan eduskuntaan valituista. Nyt yksi rikoksiin syyllistynyt mutta niistä tuomitsematon ja pois painostettu naisministeri oli kuulemma saanut niin vähän ääniä eduskuntavaaleissa, ettei sinne päässyt. Silti valittiin ministeriksi. Onko minulle valehdeltu tämäkin asia jo 60 vuotta?


    • tyytyväinen suomalai

      Hyvin meillä menee.

      Jättäkää se turha valitus ettei tarvita sotaa taas avaamaan silmiämme.!!

      • Läski

        Sota tulee teidän vapaamuurarien toiminnan takia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6406
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      4021
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      39
      3355
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      7
      2750
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      618
      1340
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      743
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      63
      728
    8. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      719
    9. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      193
      718
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      709
    Aihe