Pönttöuuni on maalattu jollain hopeanvärisellä mömmöllä, haluaisin siitä kermanvaalean, miten toimitaan, millä maalilla maalataan että kestää kuumaa?
pönttöuunin maalaus
10
12609
Vastaukset
- Pönttö-uuno
Tuolla alempana on minun kysymykseni. Maalasin siis itsetehdyllä öljymaalilla. Poistin vanhan maalin mahdollisimman tarkkaan. Pohjustin laihalla vernissa-sinkkivalkoinen-litkulla( hiukan serotiinia kuivikkeeksi).
Pintamaaliksi tein vaaleankeltaisen käyttämällä titaanivalkoista ja keltamultaa vernissaan sekoitettuna ja hiukan liitujauhoa (ei välttämätön), kuivikkeeksi hiukan serotiinia. En käyttänyt ohenninta (tärpätti) lainkaan. Sively luonnollisesti mieluiten hyvin ohuelti useampaan kertaan, koska paksusti siveltynä öljymaali rypistyy (turpoaa kuivuessaan).
Kyseessä on kesämökin pönttöuuni, joten työjärjestykseeni sopi se, että yhden pintamaalin jälkeen tein öljykittiä (liitujauho vernissa serotiini paksuksi tahnaksi sekoitettuna) ja kittasin lommokohdat. Kitti saa kuivua vaikka kevääseen asti, jolloin vesihion sen ja vedän vielä pintamaalin. Toki vähäisempikin kuivumisaika kitille riittää.
Kittauksen voi tehdä tietysti pohjamaalin päällekin. (Minulla vain oli kiire saada väri pintaan.) Entinenkin kitti oli varmaankin aitoa öljykittiä, koska oli lujassa kuin tauti enkä kaikkea poistanutkaan.
Uunia olen lämmittänyt kokeeksi paljonkin eikä ongelmia ole.- MaMä41
Ei saatana, ostin entisen pankkitalon jonka pönttöuunit oli muutettu sähkölämmitykseen ja maalattu ÖLJYmaalilla. Maalit oli jo rapisseet pois kuumimmilta kohdilta. Muutin yhden uunin takaisin puulämmitykseen ja kun uunia
lämmittää enemmän niin maali alkaa haisemaan, ja jos jäät yöksi voit herätä aamulla kuolleena. Nyt olen lämmittänyt uunia hyvin kuumaksi ja häipynyt kun alkaa haista. Tällä tavalla maalit lohkeilee pois kuumimmilta kohdin ja näin rajaan
uunin kuumimmat kohdat, joihin sitten pistän todella turvallisen malin. Tiettävästi rakennusliike on tehnyt aikanaan pankille nämä maalaushommat ja kyllä ne on olleet todella taivaanrannan maalareita.
- Ei pönttö
Kesällä puhdistimme vanhasta maalista vanhan pönttöuunin kuoret ja sen jälkeen pesimme sen peltipesulla.
Yksi kerros rostexia (valkoista) pintaan ja sen jälkeen laitoimme (vaaleaa) kalustemaali Empireä
(kestää kuumuutta) kaksi kerrosta.
Lämmitetty on jo kuukauden verran joka päivä ja hyvänä on pysynyt.
Ohjeet sain Tikkurilasta.- Franck
Hionta ja automaalia pintaan. Autot käytetään uunissa maalaamossa, tosin vain 60C- 75C, mutta itselläni ainakin hieno ja kestävä pinta. Ja sävyjä löytyy.
- Täyspönttö
Voi se kestää kauankin. Ajan mittaan alkydimaalien ongelma voi olla se, että maali on lujemmin kiinni itsessään kuin metallissa. Öljymaalissa hiushalkeamat tulevat maaliin, alkydimaalissa maalin ja metallin välille, eli paikoin maali irtoaa metallista levyinä. Näin minun pönttöuunilleni on käynyt.
Ostin talon, joka oli välillä ollut tyhjilläänkin, joten lämpötilanvaihtelut ovat voineet olla tavallistakin suuremmat.
Nyt tänä vuonna en vielä aio tehdä mitään. Mitään ihan tavallista alkdimaalia (jota tuo entinen varmaankin on) en aio laittaa. Valinta on jonkin kuumuutta kestäväksi tarkoitetun ja perinteisen öljymaalin välillä.
- maalaamassa uunit ke
Mites olis peltikattomaali? itsellä musta peltikatto ja kesällä auringossa lämpötila todella suuri. värivaihtoehdot kuitenkin vähissä.
- Kiitti pönttö
pääsee taas jatkamaan maalaamista! Saas nähdä saanko tehtyä tänäkään vuonna!
Projekti alkoi 29.9.2004 13:34
No, kyllä miehellä pitää hommia olla ja hitaasti tehden hyvä tulee!
- hannessd
No tulimuurilta saa ainakin tota kermanväristä maalia. Osoite on www.tulimuuri.fi
- 1v 4kk
tulimuurista itekki oon tilannu ja hyvin toimii.. 1v ja 4 kk sitte maalattu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2122768
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1101972Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171671Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141555Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2791410Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471227- 471166
- 1061011
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan53923- 85895